Aspirin hakkında şok iddialar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
seriFBurak

seriFBurak

Üye
    Konu Sahibi
Aspirin hakkında şok iddialar
ASPİRİN MESELESİNE NOKTAYI KOYUYORUM

Son günlerde 'herkese' bol keseden aspirin öneren yerli ve ithal doktorlarımızı görünce 'Aspirin hakkında yazmak şart oldu' diye düşündüm...Üretici firmalar bana kızacaklar ama televizyonlara çıkıp 'Herkes bir aspirin almalı' diyen meslektaşlarımın büyük yanlış yaptıklarını söylemek boynumuzun borcu.

Daha önce de bahsettiğim gibi FDA, (Food and Drug Administration) İlaç firmasının bu konuda kendisine yaptığı başvuruya cevaben, aspirinin birincil korumada kullanılması önerisini, yani Türkçe'si 'Kalbinde sorun olsun veya olmasın herkes aspirin alsın diyelim...' önerisini kabul etmemiştir. Sebebi de aspirinin Çorum leblebisi değil, önemli yan tesirleri olan bir İLAÇ olmasıdır. Bedava da dağıtılmıyor... Parayla satılıyor... İnsan 'Herkes leblebi yesin' derken bile durup bir düşünür... Nasıl oluyor da bir 'ilaç' için 'herkes alsın' deniyor bunu anlamıyorum...

Acaba firmaların Türkiye'de aspirinin reklamı için yaptığı harcama tutarı ne kadar? Eğer böyle bir bütçe var ise bu muazzam pazarın reklam bütçesinden kimler nasıl yararlanıyor? Bu ne biçim soru, 'Türkiye'de ilaç reklamı yapmak kanunen yasak' dediğinizi duyar gibiyim. Gelin Istanbul Tabip Odası'nın yayın organı Hekim Forumu dergisinden Sayın meslektaşım Dr. Murat Civaner'in yazısına bir göz atalım..

İlaç firmalarının uyguladığı üçüncü taraf stratejisi, mesajınızın saygın bir üçüncü taraf ağzından verdirme sanatı olarak tanımlanıyor. Bir ilaç şirketi yeni bir ilacı piyasaya sürdüğünde sıklıkla, Key Opinion Leader / Saygın Görüş Sahibi (SGS) diye adandırılan bir üçüncü tarafla iletişim kurar. Bu kişi, meslektaşlarınca saygı duyulan ve basının sıklıkla görüşlerine başvurduğu etkileyici biridir. SGS bir eğitim hastanesinin toplantılarında parlak bir konuşmacı, televizyon programlarında bir bilirkişi ya da tıbbi bir toplantıya gözlemekle ilgilenen serbest bir gazeteci olabilir.

Saygın Görüş Sahibi kişilere danışmanlık işleri önerilir; ilaç şirketleri onlardan ürünlerini doğrudan övmelerini beklemezler. Bu SGS'nin güvenirliğini ortadan kaldırır. Onun yerine, SGS'lerin, meslektaşlarıyla konuşarak, toplantılarda dersler vererek, basınla röpörtaj yaparak ya da ilacın olumlu tanıtımına katkıda bulunacak hemen her şeyi yaparak bir 'söylenti' yaratması beklenir.'

Saygın Görüş Sahibi doktorlarımızın yolları açık olsun...

Ben size aspirin konusunda dünyadaki bilimsel araştırmaların ne dediğini anlatayım, siz de bu bilgilerin ışığında mutlaka kendi doktorunuza da danışarak aspirin alıp almamanız gerektiğine karar verin....

Kimler düzenli aspirin almalı:

Daha önce kalp krizi geçiren veya EKG, anjiyo, Ca score testi ile kalp damarlarında bir rahatsızlığı olduğu ispat edilen ERKEKLER aspirin kullanmalıdır. Çünkü daha önce kalp krizi geçiren erkeklerin aspirin kullanmaları halinde ikinci enfarktüsü geciktirdikleri kesin olarak gösterilmiştir.

Sigara, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, düşük HDL kolesterol, obezite, ailesinde erken enfarktüs gibi risk faktörlerinden iki veya daha fazlası olan 40 yaş üstü ERKEKLER de düzenli aspirin almalıdır.

Kimler düzenli aspirin almamalı:

Çalışmalar KADINLARIN erkeklerden farklı olarak aspirinden yararlanmadığını gösteriyor. Dolayısı ile şimdilerde lafı edilen 'Menapozdan sonra kadınların mutlaka aspirin alması' şeklindeki genelleme doğru değil.

Aspirin, kadınlarda meme kanserini artırabiliyor. Bu konuda yayınlanan en son çalışmada (Journal of National Cancer İnstitue. June1,2005) araştırmacılar, her gün aspirin alan kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin % 80 arttığını gösterdiler..

Doktoru özellikle önermedikçe yaşlıların düzenli aspirin almaması gerektiğini düşünüyorum. Bildiğiniz gibi aspirini veriş nedenimiz kanı sulandırması ve damar tıkanıklıklarını önlemesi ama bu faydası bazen istenmeyen yan tesirlere neden olabiliyor. Düzenli olarak düşük doz aspirin kullananlarda mide bağırsaklarda şiddetli kanama riskinin % 70, beyin kanaması ile felç geçirme riskinin ise % 40 arttığı gösterilmiştir. Önerim; 70 yaşının üzerindeyseniz hele hele yüksek tansiyonunuz da varsa aspirin almayın...

'Düşük doz aspirin almanız (81-325 mg.) sizi aspirinin yan tesirlerinden korur.' demek yanlıştır. Araştırmalar bebek aspirini alanlarla normal aspirin alanlar arasında, kanama riski açısından bir fark olmadığını göstermektedir..

Doktor sen alıyor musun? diye sorarsanız cevabım; 'Bir yıl öncesine kadar alıyordum.' şeklinde olacaktır. Bir sabah uyandığımda sağ gözümü kıpkırmızı gördüm. Göz doktorum kullandığım aspirinin kanama yapmış olabileceğini söyleyince hemen bıraktım. Tekrar aspirin almam için birisinin bana 'Gözümdeki damarı kanatan aspirinin beynimdeki damarı neden kanatmayacağını sağlam delillerle anlatması' gerekli...

Şimdi en önemli kısma geldik.Yoga olmadan olmaz. Bakın gösteriyorum, gazeteyi bırakıp öne doğru eğilin. Bildiğimiz pozisyon... Sayın Kırca siz de derin bir nefes alıp içinizde tutun. Şimdi sağ bacağınızı kaldırıp sol kulağınızın arkasından kolunuza değdirmeye çalışırken kameraya bakarak nefesinizi yavaşça verin. Sayın Kırca gözünüzü açın... Sayın Kırca.... Hay Allah daha cacığın faydalarından bahsedecektim...

Akşam Gazetesi Yazarı Dr. Mehmet Kınık'ın yazısı
Alıntıdır!

zoom

Üye
abi bunların hepsi dönek bi için diyolar bi içmeyin diyolar

seriFBurak

seriFBurak

Üye
    Konu Sahibi
guya aspirin kalp krizini geclestriomus!
ama kime inancaımızı sasrdk! :s

helper007

helper007

Üye
Benim babam doktor ama hayatımda bi defa aspirin içtim o zaman babam yoktu yanımda :D

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
Originally posted by helper007@Jun 30 2005, 04:53 PM
Benim babam doktor ama hayatımda bi defa aspirin içtim o zaman babam yoktu yanımda :D
[post=100129]Quoted post[/post]​

:lol2: bende 1 -2 sefer içmişimdir

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Aspirin.. :no:

a21a

a21a

Emekli Yönetici
bir diyetisyen olarak ...........> aspirin= asetil salisilik asit: su çekici özelliği ile kanı sulandırır. bu şekilde dokular arası spazmı çözer. sulandırma etkisi ile yıllarca damarları açtığı yönünde kalp hastalarına önerilmiştir hala önerilir. yukarıdaki yazıda iki nokta çok önemli...
1- hiçbir rahatsızlığı olmayan insanın aspirin alması
2- kalp damarlarını açayım derken beyin veya başka bir bölgede kanamaya neden olabilme ihtimali

taze sebze ve meyvelerde yeteri kadar salisilat vardır. kalp veya damar sorununuz yoksa veya var isede bol taze sebze ve meyve tüketerek gerekli salisilatı doğal yoldan alabilirsiniz.

FrontmaN

FrontmaN

Üye
en iyisi hiç hasta olmayacan hiç de ilac almayacan sonuçta kimyasal ürünleri bazen vucut tanımayabilir ;;)

seriFBurak

seriFBurak

Üye
    Konu Sahibi
ne azraili gor ne de salavat getr!
ilac lara hec muhtac kalmayz insallah!!

EXCOBAR

Üye
Bir ara tylolhot la ilgili kanser dedikodusu vardı.Ne kadar doğru bilemem ama.Vakalar gerçek.Onuda araştırmak lazım....

seriFBurak

seriFBurak

Üye
    Konu Sahibi
tylolhot ama soguk algınlıgını hemen gecirio ondan wazgecmem ben!

EXCOBAR

Üye
Hocam ya seninki sanki biraz psikolojik.Soğuk algınlığını geçirmek için üretildiği doğru ancak sen her kış portakal tüketimini maksimum seviyede tutarsan inan soğuk yanından bilem geçemez....

delimakina

Üye
yaw ben hiç içmedim içeyim mi içmeyim mi

EXCOBAR

Üye
Kullanmadan iyileşebiliyorsan inan ilaca hiç gerek yok.Günden güne bağışıklık sistemimiz zayıflıyor.hepimiz yaşayan bir AIDS'li gibi olduk....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...