Arkadaslar Cok Aciill Yardım Lutfen

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C@N

C@N

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaslar Cok Aciill Yardım Lutfen
arkadaslar saat 5e kadar montaigne ve cervantes hakkında bilgi toplamam lazım 5 te evden cıkcam bu kişilerin biyografilerini nerden bulurum mumkunse web ortamında acil yardım

pskolojik maynağ

pskolojik maynağ

Üye
googlede arama yapdım oldukça fazla
ansiklopediden falan araştırmakdansa

mAd_girL

mAd_girL

Üye
MONTAİGNE:

Michel Eyquem de Montaigne (28 Şubat, 1533 – 13 Eylül, 1592) Fransız Rönesans yazarı.

28 Şubat 1533 tarihinde Périgord'da doğdu, 13 Eylül 1592 tarihinde aynı kentte öldü. Katolik inançlarına bağlı varlıklı ve soylu bir ailenin çocuğudur. Babasının etkisiyle çok küçük yaşta öğrenim görmeye başladı. 1546 yılında Collége de Guinne'yi bitirdi. Toulouse Üniversitesi'nde hukuk okudu. Bir süre Bordeaux parlamentosunda danışmanlık, sonra belediye başkanlığı, Etat Généraux'da milletvekilliği yaptı. Almanya ve İtalya'yı gezdi. Daha sonra şatosuna çekilerek kendini bütünüyle felsefe ve edebiyata verdi. Felsefede us ilkelerine dayalı kuşkucu bir yöntemi benimsedi. Montaigne başlıca yapıtı denemeler (Essais) için "ben kitabımı yaptığım kadar da kitabım beni yaptı" der

Deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilir. En önemli eseri Denemeler'de, insanı, özellikle de kendini büyük bir açıksözlülükle inceler. Bu denemelerin bir bölümü Sabahattin Eyüboğlu tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

CERVANTES

Miguel De Cervantes Saavedra (29 Eylül, 1547 – 23 Nisan, 1616), İspanyol yazar

Miguel De Cervantes 1547 yılında, yoksul bir ailenin çocuğu olarak Madrid'de doğdu. Ailenin yedi çocuğundan biri olarak düzenli bir şekilde okula gidemedi ve eğitimini kendi kendine tamamladı. Vergi tahsilatçısı olarak çalışırken, bir rivayete göre hapse düşmemek için Osmanlılara karşı düzenlenen Haçlı seferine katıldı ve İnebahtı Savaşı’nda kolunu kaybetti. Dönüş yolunda Türk korsanlara esir düştü ve Cezayir’de beş yıl esir hayatı yaşadı. İstenen fidyenin ödenmesi üzerine ülkesine döndü, donanmada memur olarak çalışmaya başladı. Yazarlık hayatı burada başladı. Önceleri tiyatro ile ilgilendi. Bir çok oyun yazdıysa da, bugüne yalnızca “El trato de Argel “ ve “La Numanica” ulaşabilmiştir. Ardından ilk romansı “La Galatea”yı tamamladı, kitabın getirisi ile de evlendi. Bu evlilik ona huzurdan çok geniş bir ailenin sorumluluğunu yüklemiş; bakması gereken insan sayısı artmış, evin geçimi zorlaşmıştı. Tekrar memuriyete döndü. Donanmanın ambar memuruydu ama hesapları iyi tutamadığı için kasa açık verdi ve Cervantes yeniden hapse düştü.

Don Kişot’u hapiste tasarladı. 1605 tarihinde kitap yayınlandı ve sevildi. İlk birkaç hafta içinde piyasaya kaçak olarak üç baskısı daha sürüldü. Ancak, Cervantes Lemos kontunun himayesi altına girene dek parasızlık derdinden kurtulamadı. Geçimi kont tarafından sağlanan Cervantes, artık rahatça yazabilirdi öykülerini. 1613 yılında basılan “Novajeles ejampleres”te 13 öyküsü yer alır. 1614 tarihli “Vaje del Parnaso” ise yergi şiiridir. “Don Kişot”un ikinci bölümünü, bazılarının kitabı kendilerine mal etmeleri üzerine 1615’de yazdı. 1616’da tamamladığı son yapıtı “Los trabojos de Persiles Sigusmunda”nın -(Persiles ve Sigismunda’nın Seyahatleri)- yayımlanmasından bir süre önce de öldü

istersen linklere sen bak ve

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt