Apple’ın A6 İşlemcisini Kimin Ürettiği Ortaya Çıktı

 • 28 Eylül 2012
 • 1595 Okunma
 • 29 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >  Mobil dünyasında sunulan yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Yılın son çeyreği oldukça hareketli geçmekte. Kısa süre önce Apple, iPhone 5’i duyurarak kullanıcılara sundu. iPhone telefonlarında yazılım desteğini sunan Amerikalı şirket donanım noktasında farklı üreticilerin kapısını çalmakta. Daha önce ekran konusunda Samsung, Sharp ve LG’den tedarik sağlanırken işlemci noktasında ise en önemli şirket Samsung olarak ön plana çıktı.

  iPad 3’ün retina ekranını oluşturan Samsung’un yapılan incelemeler sonucunda A5 ve A5X’te olduğu gibi yeni nesil iPhone’un çift çekirdekli A6 işlemcisini de oluşturduğunu göstermekte. 32nm mimarisi üzerine inşa edilen işlemcinin Amerika’nın Teksas eyaletinde Samsung’a ait bir tesiste oluşturulduğu belirtilmekte.
  Apple’ın lansmanı sırasınd işlemci ve RAM noktasında herhangi bir bilgi verilmemişti. Telefonun satışa sunulması sonrası kimi uzmanlar tarafından parçalara ayrıldı ve kullanılan parçalar hakkında daha detaylı bilgi elde edildi. Elde edilen bilgiler ışığında işlemcinin Samsung tarafından üretilen ve 32nm mimarisi üzerine inşa edilen çift çekirdekli bir işlemci olduğu anlaşıldı. Sistem belleği ise 1GB RAM olarak belirtildi.
  Hem Apple hem de Samsung cephesinden konu ile ilgili açıklama gelmedi ancak yapılan araştırmalar ve daha önceki işlemci örnekleri baz alındığında tedarikçinin Samsung olduğu rahatlıkla anlaşılmakta. Mahkeme koridorlarında oldukça sıkı bir rekabet içerisinde olan ikilinin üretici ve satıcı ilişkisi anlaşılan bu durumdan pek etkilenmemiş. Bir çok kesim tarafından işlemcinin bu defa farklı bir tedarikçi firma tarafından oluşturulacağını kesin gözüyle bakılıyordu. Bu noktada Samsung’un elinde oldukça gelişmiş bir ekip ve milyonlarca dolar yatırım yapılmış yarı iletken teknolojisi bulunmaktadır. Üstelik dünya genelinde satılan iPhone satışlarını düşündüğümüzde Samsung yeterli işlemciyi sağlayacak tek firma olarak görünmekte.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  < Resmi açmak için tıklayın >
   


  Yazan: MoonLife01
 2. haber için :tşk:
   
 3. utanmadan birde samsung'a dava açarlar :ehe
   
 4. Saman altından su yürütmek bu olsa gerek.
   
 5. :hmmm
   
 6. İşlemciyi önceden beri samsungtan alıyordu hatta ekranlarıda ordan mıydı neydi alıcakmıyıdı tam hatırlayamıyroumda öyle birşeylerdi:)
   
  Placebo- bunu beğendi.
 7. Anlamadığım bu haber doğruysa neden Samsung işlemci satıyor ? Rakibine. Üstelik Apple Samsungu bitirmeye çalışan bir firma. Hiç anlamadım :D
   
 8. ekranı sharp'tan alıyor :evet:


  - - - Eklendi - - -

  işin ticari boyutu sanırım :ehe
   
 9. işine geliyor :)
   
  kullanıcıadları bunu beğendi.
 10. bunda bi gariplik var aslında işin içinde başka birşey var gibi:hmmm
   
 11. Günaydın
   
 12. Samsung'ta bu işten para kazanıyor neden reddetsinki...Apple'da tıpkı Microsoft gibi bir yazılım şirketi donanım şirketi değil.Bu yüzden tıpkı Microsoft'un XBox'ı ya da Surface'i yaptırması gibi kendi ürünlerini yaptırıyor bu gayet normal bir durum.Ayrıca en zengin şirketlere bakarsak yazılım şirketleri çok daha iyi para kazanıyor donanım şirketlerine göre (Microsoft, Apple, Google).Hala donanım önemlidir demek yanlış.Konuyu nerden nereye bağladım helal olsun bana :kıskıs:
   
 13. Bencede var gibi ? Yoksa Iphone Samsung gizli ortak mı ? :ehe
   
 14. yok artık o kadar da değil... Sadece ticaret amaçlıdir
   
 15. karşılıklı çıkar işin aslı. fakat apple ın bu hareketini beklemezdim doğrusu.
   
 16. niye ki?? Apple donanım şirketi değil yazılım şirketi... Samsung ise donanım şirketi... Bence normal
   
 17. normal gibi görünüyor bu düşünceye göre fakat yaşanan olaylar tersini söylüyor bi anlam veremedim:hmmm
   
 18. şaşılmamalı :spr
   
 19. haklısın mantığa göre şaşılacak bir olay değil onca donanım şirketi varken niye Samsung? beni düşündüren bu:hmmm
   
 20. çünkü bu mevzuda en prestijli firmalardan biri samsung...
   
  kullanıcıadları bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 02:52