Ankara Sanat Tiyatrosu ( Ulaşım / Adres / Bilgiler / Tarihçe )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
İLETİŞİM BİLGİLERİ:

İzmir Caddesi Ihlamur Sokak 7/A
Kızılay - ANKARA
Tel: 0.312. 417 76 76 (Pbx)
Faks: 0.312. 425 89 91
Gsm:0.533.747 87 77

BİLGİ İÇİN
[email protected]

İDARİ SORUNLAR İÇİN:
[email protected]

Genel Bilgi: (Hakkında - Tarihçe)

1963'ten Bugüne'

Ankara Sanat Tiyatrosu, 6 Aralık 1963 tarihinde Asaf Çiyiltepe ve arkadaşları tarafından devrimci ve ilerici bir tiyatro olarak kurulmuştur. Takım oyunculuna dayanan, öncü bir sanat tiyatrosu anlayışını bu güne dek koruyan AST'n Genel Sanat Yönetmenliği'ni Asaf Çiyiltepe'nin 1967 yılında yapılan doğu turnesi sırasında geçirilen bir kaza sonucu vefatı üzerine Güner Sümer üstlenmiştir. Ancak Ast çalışanları ile bazı konularda anlaşmazlıklar yaşamış ve çalışanlar 1970 yılında grev kararı almışlardır. Bu grev Türkiye'de henüz benzeri bulunmayan öncü bir hareketin ilk ve tek örneğidir. Güner Sümer'in yönetiminden sonra Sanat Yönetmenliği'ne Rutkay Aziz gelmiştir. Halen bu görevi devam ettiren Rutkay Aziz, birçok oyuna yönetmen ve oyuncu olarak imzasını atmıştır.
60'lar Türkiye'sinden bu yana Türk Tiyatro Tarihi'ne bir mihenk taşı olarak yerleşen Ankara Sanat Tiyatrosu, yüzlerce oyuncu, yazar, yönetmen, sahne tasarımcısı, sahne müzikçisi ve teknisyenin yetiştirmiş bir okuldur.

45 yılda defalarca kez kapatılmalarla ve yasaklanmalarla mücadele eden tiyatro çalışanları 1971 '1972 sezonunda Bertolt Brecht'in yazdığı, Yılmaz Onay'n yönettiği 'Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti'adlı oyunla, sıkıyönetim tarafından gözaltına alınmıştır. Bununla beraber 1974 '1975 sezonunda Maksim Gorki'nin aynı isimli romanından Bertolt Brecht'in oyunlaştırdığı 'ANA'adlı oyunu Rutkay Aziz rejisi ile sahneleyen AST çalışanları, seyircisine ve Türkiye'ye yeni bir marş kazandırmıştır. Seyirci oyundan çıkarken az önce sahnede öğrendiği '1 Mayıs Marşı'nı hep bir ağızdan söyleyerek toplumsal bilinci tiyatro sahnesinde de kazanabileceğini öğrenmiştir. Bu oyunlar sayesinde AST bir 'Brecht 'Gorki'tiyatrosu olarak da tanınmaktadır.

Uğur mumcu, Nazım Hikmet, Bilgesu Erenus, Faruk Erem, Eşber Yağmurdereli, Yaşar Kemal, Turgut Özakman, Sabahattin Ali, Yılmaz Güney, Behrengi, Dario Fo, Samuel Beckett gibi yazarların oyunlarını oynamış bir sanat kurumu olan AST, 1973 '1974 sezonundan bu yana kendi dünya görüşü ve oyunculuk anlayışına uygun olmak üzere 35 yıldır 'Geleneksel 'Amatör Tiyatro Kursu'açarak hem kendi kadrosuna hem de Türk Tiyatrosu'na genç oyuncular yetiştirmektedir.

Ankara Sanat tiyatrosu, 1963 yılından beri 38'si çocuk, 112'si büyük oyunu olmak üzere toplam 150 oyun sahnelemiştir ve tam 45 yıldır ilerici, devrimci ve öncü bir tiyatro olarak Türk ve Dünya tiyatrosundaki yerini korumaktadır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

UtkuGARIP
Cevap
1
Görüntüleme
560
zombaka
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
757
Doğuş Pertez
x-scarface
Cevap
1
Görüntüleme
278
BYFECI
Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
350
Haydar
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt