Ankara Keçiören Deniz Dünyası Dev Akvaryum Açıldı! Adresi ve Diğer Bilgiler

 • 5 Kasım 2010
 • 119509 Okunma
 • 5 Cevap


 1. Ankara, 'Deniz Dünyası' ile buluşuyor


  Keçiören Belediyesince yapılan ve yaklaşık 150 tür balık çeşidini içeren Türkiye'nin ikinci büyük akvaryumunun bulunduğu ''Deniz Dünyası'', pazar günü Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla açılacak.
  İstanbul'daki Forum İstanbul'da bulunan Dev Akvaryum Turkuazoo'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük akvaryumuna sahip olan Deniz Dünyası'nda Hint Okyanusu, Kızıldeniz, Hazar Denizi ile Türkiye'nin nehir ve göllerinden toplanan 5 binin üzerinde balık bulunuyor.
  Ahtapot, aslan balığı, mersin balığı, soytarı balığı, arapaima gigas ve ciklet gibi balık türlerinin sergilendiği akvaryumu gezmeye gelenler, bazı balıklara dokunabilicek, hatta elleriyle besleyebilecekler.
  Kapalı alanı 2 bin 700 metrekare olmak üzere toplam 5 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu tesiste, akvaryumun yanı sıra Amazon Ormanları'nı yansıtan bir alan, eğitim için seminer salonu, alışveriş alanı, kafeterya ve deniz feneri bulunuyor.
  Akrilik camdan yapılan 12 adet tünel akvaryum ile 7 adet özel canlılar akvaryumu, 1 adet silindir akvaryum, dokunma akvaryumu ve dalgıç başlığı akvaryumu bulunan Deniz Dünyası'nda, 1 milyon litreden fazla su kullanılıyor.
  Deniz Dünyası'na gelen ziyaretçileri karşılayan biyolog veya su ürünleri mühendisleri, öncelikle gelen gruba akvaryumdaki balıklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda kısa bir eğitim veriyor. Eğitimin ardından tesisin birinci alanında deniz canlılarının bulunduğu 50'şer tonluk akvaryumlardaki balıkları görme şansı elde eden ziyaretçiler, daha sonra 16,5 metre uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğindeki tünel akvaryumun içinden yürürken, başlarının üstlerinden geçen balıkları izleyebiliyor.
  Tünelin çıkışındaki köpek balığı maketinin dişlerinin arasından tatlı su balıklarının bulunduğu bölüme geçen ziyaretçiler, buradaki dokunma akvaryumunda balıkları kendi elleriyle besleyebiliyor.
  Deniz Dünyası'nı ziyaret edenler, dev akvaryumdaki balıkları görmenin yanı sıra Amazon Ormanları'nın havasını da soluyabiliyor. Yerleri suni çimlerle kaplı olan ve maket meyve ağaçlarının bulunduğu Amazon Ormanları'nın canlandırıldığı alanda ziyaretçiler, timsah ve kaplumbağaları tanıma imkanı buluyor. Bu kısımda başlarının üstünde tropikal kuşların uçacağı ziyaretçiler, 10'ar dakika arayla gece ve gündüzü yaşayacakları ses ve görüntü efektlerine de şahit olacak.
  -BALIKLARIN DOĞAL ORTAMLARI BOZULMUYOR
  Yaklaşık 3 yılda 5 milyon 450 bin lira ihale bedeliyle yapılan ve Keçiören Belediyesince işletilen Deniz Dünyası'nda bulunan akvaryumlardaki sular, özel olarak hazırlanıyor.
  Doğal ortamları denizler olan canlılarının sergilendiği akvaryumlardaki sulara, yurt dışından ithal edilen tuzları atılıyor. Balıkların doğal ortamlarının bozulmaması için 30 litre suya bu tuzlardan 1 kilogram katılıyor. Deniz Dünyası'ndaki tüm akvaryumlar ayrıca biyolojik filitrasyon özelliğine sahip. Balıkların sağlığı için bir çok şeyin düşünüldüğü Deniz Dünyası'nda 2 balık adam da belirli aralıklarla akvaryumların temizliğini yapıyor.
  Çok amaçlı olarak tasarlanan tesiste özellikle çocuklar için hazırlanan 80 kişi kapasiteli 3 boyutlu belgesel gösterimi yapabilen seminer salonu, balık karantina ve adaptasyon tankları, tatlı su balıkları üretim akvaryumları ve deniz balıkları yetiştirme akvaryumlarının bulunduğu bölüm de dikkati çekiyor. Deniz Dünyası yetkilileri, bu bölümde yavru balıkları burada bir adaptasyon sürecinden geçirerek akvaryumlara alıyor.
  Gruplar halinde gelen öğrencilere ücretsiz olan Deniz Dünyası gezisi, diğer ziyaretçiler için ise 1 lira... Keçiören Belediyesi, şu an için sadece ilçe sınırlarında olmak şartıyla tesisi görmek isteyen vatandaşlar için ücretsiz servis hizmeti de sunuyor.
  Havanın kararmasıyla tesisin üzerinde bulunan Deniz Feneri'nin ışıklarını da görebilecek olan ziyaretçiler, 10.00-22.00 saatleri arasında gezebiliyor.

  KAYNAK: Gündem - Ankara, 'Deniz Dünyası' ile buluşuyor - ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi]

  ----------------------------------------------------------------------------
  Deniz dünyası rekor kırıyor


  Keçiören Belediyesince yapılan Türkiye’nin ikinci büyük akvaryumuna sahip Deniz Dünyası’nı, açıldığı gün 22 bin kişi ziyaret etti. Ankaralılar, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından dün saat 14.30’da açılışı yapılan Deniz Dünyası’na yoğun ilgi gösterdi.

  Türkiye’nin ikinci büyük akvaryumuna ev sahipliği yapan Deniz Dünyası’nı, kapanış saati olan 22.00’a kadar gezen 22 bin ziyaretçi, Başkente böyle bir tesis kazandırıldığı için mutluluklarını dile getirdi.

  Ziyaretçiler, görme imkanı buldukları yaklaşık 150 tür balığın, çocuklarının eğitimine de katkı sağlayacağını belirterek, “Çocuklarımız, Ankara’da deniz olmadığı için bu balıkları ya televizyonda ya da kitaplarında görüyorlardı. Artık bu balıkları hem görüyor hem tanıyor hem de onlara dokunabiliyorlar” dedi.

  KAYNAK: Deniz dnyas rekor kryor - Hrriyet Ankara


  --------------------------------------


  Bunlar konu ile ilgili haberler arkadaşlar... Türkiye'deki En Büyük 2. Akvaryum şu an için.

  Şimdi gelelim tam adresine. Ne yazık ki internette yeterince bilgi yok.:nono: Ben de çok araştırdım. Sonunda buldum ve bende sizlerle paylaşmak istedim... :oke::oke:  DENİZ DÜNYASI Adresi:

  Sefkat Mahallesi 57. Sokak Keçiören/ANKARA

  Keçiören tarafına giden birçok otobüs, dolmuş yakınından geçer. Keçiören Belediyesi'nden sağa dönün 300m ileride.

  :aman2:

  Google Maps:
  39.97575,32.873377 - Google Maps


  Bende henüz gitmedim yarın gitmeyi düşünüyorum. Gidersem kendi çektiğim fotoğrafları da eklerim burda...

  Saygılar...
  :bye2::bye2::bye2:
   


  Yazan: MUHAMMED
  akdeniz26 ve Burak bunu beğendi.
 2. gidip görmek lazım.

  teşekkürler.
   
 3. Evet, bende yarın gitmeyi düşünüyorum. Rica ederim...
   
 4. Merhaba arkadaşlar. Ben bugün gittim ama açıkçası pek beğenmedim! O kadar abartılacak birşeyi yok. AOÇ deki balıklar bile daha çekici bence... Şahsen hiç beğenmedim. Bilmem kaç milyon para falan harcamışlar ama ortada olan tek şey, sadece akvaryum için su çok! O yüzden büyük. yoksa balık çok değil...

  Ama yine de gidip görmek lazım! 1tl para da değil... Şiddetle tavsiye edilecek bi yanı yok bence ama gidin görün :)

  Saygılar...
   
 5. Deniz Dünyası ile ilgili detaylı bilgi bulamamıştım, güzel çalışma özellikle adres bilgisi için teşekkürler.
   
 6. Evet efendim ne yazık ki pek bir bilgi yok. Bende o amaçla faydalı olmak için açtım konuyu. Yardımcı olabildimse ne mutlu :)

  Selamlar...
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
17/02/2019 - 12:25