Android Telefonu Symbian Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aykut831

Üye
    Konu Sahibi
Android Telefonu Symbian Yapma
Arkadaşlar biliyorsunuz ki symbian sistemi kadar stabil olan başka bir sistem daha yok. Size sorum note 4 symbiana çevirecek s60v3 programı var mı?

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bence yok. Android için yayınlanmış windows emülatörleri mevcut fakat symbian ' ı hiç duymadım .

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Böyle bir şansa sahip bir araç yoktur.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Symbian kadar stabil olan başka sistem yok cümlen bence baştan yanlış. 2 sene N8 kullandım ve uygulamaların çoğunda takılma kasma vardı. Symbian OS kesinlikle en kötü optimizasyona sahip mobil işletim sistemi idi. Şu anda N73 üm var ve java uygulamalarında inanılmaz kasma donma oluyor. Son olarak symbian ile android tamamen farklı dillerde yazılmış sistemlerdir ve senin note 4 te symbian kullanabilmen için symbian ın o telefona göre yeniden yazılması gerekiyor. Nokia telefonlarda optimizasyon sorunu olan bir sistemin note 4 te de pek düzgün çalışabilecegini sanmıyorum. Senin bu yazdığın imkansız olan birşey.

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve Cadillac34
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Bu söylediğin teknik olarak imkansız.
karpuzdan ayva yapmak gibi birşey :) .Symbian EKA2 kernel baz alır,ve tamamen kapalı kodludur( 5-6 yıl önce kodlar açılacak falan diyorlardı ama yalan oldu)
Hadi donanım yapısını 2 eşit payda da ele alalım dersek ; android ise Linux ve büyük oranda Açık kaynak kodu. Yani android telefonu symbian yapabilirsin, ancak tam tersi mümkün değil. Kodlarına ulaşamıyorsunki boot oluştur , kernel modla, sürücü yaz uydur vs.
daha soc, ve ana birimlere değinmiyorum bile :bigstar:

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34 ve MAERKEK
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
uygulamaların çoğunda takılma kasma vardı. Symbian OS kesinlikle en kötü optimizasyona sahip mobil işletim sistemi idi.

Yaklaşık 20 senelik Nokia, 13 senelik de Symbian OS (s60v1 - s60v2 - Symbian^3 Belle) kullanıcısı olarak bu yoruma ağzım açık kaldı.:D

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve PALA.
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Yaklaşık 20 senelik Nokia, 13 senelik de Symbian OS (s60v1 - s60v2 - Symbian^3 Belle) kullanıcısı olarak bu yoruma ağzım açık kaldı.:D
Ben senden daha eskiyim bundan emin olabilirsin kardeş. Türkiye'de kimsede Nokia telefon yokken bizde vardı. 5110'dan N8'e kadar kaç tane Nokia telefon kullandım sayısını ben bile hatırlamıyorum. Symbian OS ne kadar güzel ve sade bir sistem olsa da bir o kadar da sorunluydu.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
cimbom04

cimbom04

Üye
Kasmasi normal di 256 mb ram suan 256 mb ramli bir Androidi kimse kullanamaz cunku daha cok kasar Android

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Bu konuların aslında hiç tartışılmaması gerekiyor ancak yine de hatırlatayım.

Dönemin en popüler akıllı telefonu olan:
Nokia 6600
İşlemci: 104 MHz ARM 9
Dahili hafıza: 6 MB

Dönemin amiral gemisi modeli sayılan:
Nokia N70
İşlemci: 220 MHz TI OMAP 1710
Dahili hafıza: 22 MB

Yukarıda teknik özelliklerini okuduğun iki cihazla, bugün sizin yaptığınızın en az yarısını o zamanlar yapıyorduk.
> Cepte televizyon (2002 Telsim)
> MSN Messenger ve türevleri
> VOIP aramaları (faaliyet gösteren birçok marka program vardı)
> Java ugulama ve oyunlar
> Python uygulama ve oyunlar
> 3D uygulama ve oyunlar
> Bluetooth üzerinden multiplayer oyun
> Bluetooh üzerinden sayısız PC ve cep bağlantı programları. (Telefonu Webcam olarak kullanma, veri senkronizasyonu, uzaktan PC kontrolü, chat vs.)
> 3G ile doğrudan görüntülü konuşma (halen daha sorunsuz iş görüyor)
> .sis Programlar ile dahili olmayan özellikleri kazandırabilme (MP3 - İnternet Radyo - DivX player vs.)
> Kızılötesi donanımı olan modeller için uzaktan kumanda programları
> Telefonu kablolu veya kablosuz modem olarak kullanabilme
> Ofis programları ile .doc, .xml, .pptx, .pdf, epub vs. formatları destekleme.
> POP ve IMAP eposta imkanları
> Opera Mobile gibi birçok efsanenin doğuşu
> İnanılmaz çoklu görev yeteneği (multitasking, şu an kullandığınız telefonlar bile o seviyeye ulaşamadı)

Tüm bu yazdıklarım, yapılabileceklerin belki yarısı bile değil, ve bunları ortalama 200 Mhz işlemcili 10MB ram 'lı cihazlarla sorunsuz gerçekleştiriyordu.Sorun varsa da kullanıcı bilgisizliğidir.

İşin en güzeli de neydi biliyor musun, bugünkü gibi herkesin elinde yoktu, kullanmasını bilenler sahipti. :ok2:

Özetle akıllı telefon kavramının atası olan Symbian OS saygıyı hak ediyor.
Gerisi boş...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cw_475, Nuru TaşDemir, tekhece57 ve 3 diğerleri
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye

Nokia 6600

Nokia N70

Yukarıda teknik özelliklerini okuduğun iki cihazla, bugün sizin yaptığınızın en az yarısını o zamanlar yapıyorduk.
> 3D uygulama ve oyunlar
> Bluetooh üzerinden sayısız PC ve cep bağlantı programları. (Telefonu Webcam olarak kullanma, veri senkronizasyonu, uzaktan PC kontrolü, chat vs.)
> .sis Programlar ile dahili olmayan özellikleri kazandırabilme (MP3 - İnternet Radyo - DivX player vs.)
> Telefonu modem olarak kullanabilme
> İnanılmaz çoklu görev yeteneği (multitasking, şu an kullandığınız telefonlar bile o seviyeye ulaşamadı)

Tüm bu yazdıklarım, yapılabileceklerin belki yarısı bile değil, ve bunları ortalama 200 Mhz işlemcili 10MB ram 'lı cihazlarla sorunsuz gerçekleştiriyordu.Sorun varsa da kullanıcı bilgisizliğidir.

İşin en güzeli de neydi biliyor musun, bugünkü gibi herkesin elinde yoktu, kullanmasını bilenler sahipti. :ok2:

Gerisi boş...
Ben 6630 ile her işimi görüyordum, dönemleri için bulunmaz nimetlerdi. Ancak Nokia son çıkardığı Symbian'lı telefonlarda gereken optimizasyonu ve kaliteyi asla veremedi. 6630'dan sonra yıllarca 5800 kullandım, çok özel bir telefondu benim için ancak dediğim gibi işletim sisteminin hantallığı yüzünden pek kullanışlı değildi. Nokia 5800'a beş tane güncelleme gönderdi, hepsini yüklemiştim ancak telefon daha da hantallaştı. Bende custom rom yükleyip kullandım. En son elime N8 geçti ve Symbian 3 deneyimi yaşama şansım oldu, ancak maalesef Symbian 3 iki güncelleme almış olmasına rağmen takılma ve kasma problemleri oldukça fazlaydı. Sözün özü s60v2 ile s60v3 arası dışındakiler boştu.

• Beğen
Tepkiler: ByEmre221, MAERKEK ve DeV/AsA
MAERKEK

MAERKEK

Moderator

Nokia 6600

Nokia N70

> 3D uygulama ve oyunlar
> Telefonu modem olarak kullanabilme

Gerisi boş...
@Nuru TaşDemir in programcı olarak bir sözü var . Androidde 2.2 ghz işlemci koymuşlar ne desem yapacak . Önemli olan 100 mhz işlemciye bunları yaptırmak benim işim bu .

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
@Nuru TaşDemir in programcı olarak bir sözü var . Androidde 2.2 ghz işlemci koymuşlar ne desem yapacak . Önemli olan 100 mhz işlemciye bunları yaptırmak benim işim bu .

İşte asıl mesele de bu değil mi zaten.
Daha az kaynakla, daha çok işlev.
Geleceği şekillendiren formül bu, başka bir alternatifi yok.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir, MAERKEK ve Karacaahmet1993
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
İşte asıl mesele de bu değil mi zaten.
Daha az kaynakla, daha çok işlev.
Geleceği şekillendiren formül bu, başka bir alternatifi yok.
Aslında o iş biraz Nokia'nın cimriliğinde kalıyor. Zamanında Nokia çok eleştirildi bu konularda. İsteseydi Nokia çok daha yüksek donanımlı cihazlar çıkartabilirdi. Ancak bilerek donanımlarını düşük tuttular. Yoksa 100 mhz işlemciye bir sürü iş yaptırmak değil mesele.

Baydırman

Baydırman

Moderator
Troll aykut h.g :ehe

• Beğen
Tepkiler: aykut831
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
100 mhz işlemciye bir sürü iş yaptırmak değil mesele.

21.yy 'ın temel meselesi tam da bu sayılır.
Bir düşün neden PC kullanımı dramatik bir şekilde düştü, çünkü herkesin cebinde bir mini PC var
Veya daha az yakıtla daha fazla mesafe gitme çabaları
Daha az enerjiyle aynı işlevleri yerine getirebilen teknolojiler (Beyaz eşyaların enerji verimliliği skalası, LED ampüller, veya DDR4 bellekler gibi).

Cepte taşınabilir nükleer kaynak veya kendi kendini dolduran pil icat edilmedikçe, şu an mobil platform yanlış yolda ilerliyor.
Her günün sonunda prize mahkumsan ciddi bir sorun var demektir.

Gerek Symbian, gerekse de diğer şeyler kasıtlı olarak sonlandırılan (öldürülen) ürün ve hizmetler.Günümüz teknolojisi geçilen 20 yıldan çok da ileride değil, sadece öyle hissetmeniz ve ayak uydurmanız (satın almanız) için gösterilen çabalar.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir, MAERKEK ve PALA.
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
21.yy 'ın temel meselesi tam da bu sayılır.
Bir düşün neden PC kullanımı dramatik bir şekilde düştü, çünkü herkesin cebinde bir mini PC var
Veya daha az yakıtla daha fazla mesafe gitme çabaları
Daha az enerjiyle aynı işlevleri yerine getirebilen teknolojiler (Beyaz eşyaların enerji verimliliği skalası, LED ampüller, veya DDR4 bellekler gibi).

Cepte taşınabilir nükleer kaynak veya kendi kendini dolduran pil icat edilmedikçe, şu an mobil platform yanlış yolda ilerliyor.
Her günün sonunda prize mahkumsan ciddi bir sorun var demektir.

Gerek Symbian, gerekse de diğer şeyler kasıtlı olarak sonlandırılan (öldürülen) ürün ve hizmetler.Günümüz teknolojisi geçilen 20 yıldan çok da ileride değil, sadece öyle hissetmeniz ve ayak uydurmanız (satın almanız) için gösterilen çabalar.
Bunu zaten kendileri söylediler. Apple açıklamasını yaptı. Kapitalizm bu. Seni mahkum ediyorlar.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
Symbianist

Symbianist

Üye
Adım Symbianist olsa da android kullanıcısıyım.

Symbian akıllı telefonun atasıydı evet ama nokia tekelinde tuttuğundan azar azar verdi piyasaya ki daha çok para kazansın. Adam gibi telefonlarını geliştirmedi. Zaten sonunda da yalan oldu.

Ayrıca Symbian ile android stabillik açısından birbirine yakın gibi geliyor bana.

Hem symbian mı kaldı yahu artık. Bu tip arayışlar yeşillenmek ibaret bu devirde.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Symbian geri gelsin demiyoruz zaten. :)
Akıllı telefonların ilk 10 yılı Symbian hegemonyası ile geçtiyse şimdi de Android ile geçiyor.Dolayısıyla önlenemez şekilde yarın bir başkası gelecektir.Bugün stabil kabul edilen sistem yarın Symbian'ın düştüğü duruma gelecek.Konu kapitalizmin (bence Emperyalizm) kokuşmuş sisteminden başka birşey değil.Kullanıcılar biraz bilinçli ve dirençli olurlarsa (her mevsim telefon değiştirmemek gibi) gerçek stabiliteyle, gerçek teknolojiyle o vakit tanışacaklar diye ümit ediyorum (çok zor).

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Karacaahmet1993 ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
Symbian geri gelsin demiyoruz zaten. :)
Akıllı telefonların ilk 10 yılı Symbian hegemonyası ile geçtiyse şimdi de Android ile geçiyor.Dolayısıyla önlenemez şekilde yarın bir başkası gelecektir.Bugün stabil kabul edilen sistem yarın Symbian'ın düştüğü duruma gelecek.Konu kapitalizmin (bence Emperyalizm) kokuşmuş sisteminden başka birşey değil.Kullanıcılar biraz bilinçli ve dirençli olurlarsa (her mevsim telefon değiştirmemek gibi) gerçek stabiliteyle, gerçek teknolojiyle o vakit tanışacaklar diye ümit ediyorum (çok zor).

Aynen. Muhtemelen yerine bir başkası gelecektir tabi.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir demiş rahmetli Herakleitos

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Gereken yeterince yanıt verilmiştir, daha önceden de konu sahibinin bu tarz konular vardı biz takipteyiz. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt