İndeks Android Nedir | Tüm Android Sürümleri | Geçmişten Günümüze Android |

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Android Nedir | Tüm Android Sürümleri | Geçmişten Günümüze Android |
Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda siz değerli üyelerimize android konusunda bazı bilgiler paylaşacağım ve bazı soruların cevabını vereceğim.

- Android Nedir ?
- Android Sürümleri Nelerdir ?
- Android Sürümlerinin Özellikleri Nelerdir ?

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

ANDROİD NEDİR ?

Android günümüzde Google tarafından geliştirilen ve açık kaynak koduna sahip bir linux tabanlı mobil işletim sistemidir. Android 2005 yılında Google tarafından satın alınmıştır ve geliştirilmeye başlanmıştır. Bugün Dünya üzerinde en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. İlk Android sürümü 23 eylül 2008 yılında yayınlanmıştır. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için bir çok telefon üreticisi tarafından tercih edilen bir işletim sistemidir. Google genellikte android sürümlerini adlandırırken tatlı isimlerini alfabetik sıraya göre kullanmaktadır. En son Android 7.1.1 Nougat işletim sistemi mobil cihazlar için dağıtılmaya başlanmıştır.

ANDROİD SÜRÜMLERİ NELERDİR ?

• Android 1.0 | 23 Eylül 2008
  • Android 1.1 | 9 Şubat 2009
  • Android 1.5 ( Cupcake ) | 30 Nisan 2009
  • Android 1.6 ( Donut ) | 15 Eylül 2009
  • Android 2.0 ve 2.1 ( Eclair ) | 29 Ekim 2009
  • Android 2.2 ( Froyo ) | Mayıs 2010
  • Android 2.3 ( Gingerbread ) | Şubat 2011
  • Android 3.0 ( Honeycomb ) | Şubat 2011
  • Android 4.0 ( Ice Cream Sandwich ) | Ekim 2011
  • Android 4.1 ( Jellybean ) | Temmuz 2012
  • Android 4.2 ( Jellybean Plus ) | Ekim 2012
  • Android 4.2.2 ( Jellybean Plus ) | 11 Şubat 2013
  • Android 4.3 ( Jellybean ) | 24 Temmuz 2013
  • Android 4.4 ( Kitkat ) | 31 Ekim 2013
  • Android 5.0 ( Lollipop ) | 3 Kasım 2014
  • Android 5.0.1 ( Lollipop ) | 2 Aralık 2014
  • Android 5.0.2 ( Lollipop ) 19 Aralık 2014
  • Android 6.0 ( Marshmallow ) | 29 Mayıs 2015
  • Android 7.0 ( Nougat ) | 18 Mayıs 2016
  • Android 7.1 ( Nougat ) | 22 Ağustos 2016
  • Android 8.0 (Oreo) | 17 Mayıs 2017
  • Android 9.0 (Pie) | 20 Ağustos 2018
Android 1.0

Android 1.0 ilk yayınlanan android sürümü olma özelliğini taşımaktadır. 23 eylül 2008 tarihinde yayınlanmıştır. İlk olarak HTC Dream model cep telefonunda kullanılmıştır. Wifi, bluetooth, kamera, youtube ve çeşitli ayarlar gibi özelliklere sahiptir.

Android 1.1

Bu sürüm google tarafından 9 şubat 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. İlk sürümde bulunan mevcut hataları gidermeyi ve yeni API geliştirmelerini işletim sistemine eklemeyi amaçlamaktadır.

Android 1.5 Cupcake

30 Nisan 2009 tarihinde Google tarafından yayınlanmıştır. Animasyon özelliği, picasa, kamera iyileştirmeleri ve widget araçları gibi çeşitli yenilikler android sürümü olan 1.5 cupcake ile eklenmiştir. Bu sürüm ile beraber Google android sürümlerine kod adı vermeye başlamıştır. ( Cupcake )

Android 1.6 Donut

15 Eylül 2009 tarihinde piyasa sürülmüştür. Bu sürüm ile beraber işletim sisteminin ekran çözünürlük desteği yükseltilmiştir. Galeride çoklu seçim ile silme işlemi yapabilme, android marketi, sesli arama ve daha iyi çözünürlük kalitesine sahip kamera yazılımı gibi çeşitli yenilikler eklenmiştir.

Android 2.0 ve 2.1

Android 2.0 ve 2.1 Eclair sürümü google tarafından 29 ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm ile beraber android işletim sistemi daha özelleştirilebilir bir hale gelmiştir. HTML 5 desteği ve özelleştirilebilir klavye ayarları gibi çeşitli iyileştirmeler android sürümüne eklenmiştir.

Android 2.2 Froyo

Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan bu android sürümü ile beraber google işletim sistemine 720p HD ekran çözünürlük desteği, flash player 10.1 desteği ve bluetooth yenilikleri gibi özellikleri işletim sistemine eklemiştir.

Android 2.3 Gingerbread

Şubat 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm android cihazlara multitouch ( çoklu dokunma ) özelliği kazandırmıştır. Bu sürümde daha yüksek ekran çözünürlük desteği ve çoklu kamera gibi çeşitli yeni özellikler eklenmiştir.

Android 3.0 Honeycomb

Bu sürüm Google tarafından sadece android tabletlere özel olarak geliştirilmiştir. Mobil cihazlarda pek kullanılmamıştır. Android 2.3 Gingerbread ile benzer tarihlerde tanıtılmıştır.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Bu sürüm artık android cihazların Dünya üzerinde çok yaygın bir hale geldiği sürümlerden bir tanesidir. Ekim 2011 yılında yayınlanan bu sürüm ile beraber NFC özelliği ile kablosuz dosya transferi ve yüz tanıma gibi çeşitli fonksiyonlar yeni işletim sistemine eklenmiştir.

Android 4.1 Jellybean

Bu sürüm şuan günümüzde halen milyonlarca cihazda kullanılan popüler bir android sürümüdür. Temmuz 2012 de tanıtılan android 4.1 jellybean ile beraber aynı anda iki uygulamayı açma özelliği ve Butter Project ( daha akıcı android deneyimi ) gibi çeşitli özellikler android işletim sistemine dahil edilmiştir.

Android 4.2 Jellybean

Ekim 2012 de yayınlanan bu android sürümü ile artık kaydırarak yazı yazma özelliği klavyelere eklenmiş ve 360 derece panoramik fotoğraf desteği, çoklu kullanıcı desteği gibi önemli bazı yenilikler bu sürüm ile beraber android dünyasına kazandırılmıştır.

Android 4.2.2 Jellybean

11 Şubat 2013 tarihinde yayınlanan bu güncelleme ile android 4.2 jellybean sürümünde bulunan ısınma ve cihazın kitlenmesi gibi çeşitli önemli hata düzeltmeleri yapılmıştır. Kararlılık ve performans iyileştirmeleri içeren ufak ara sürüm güncellemesidir.

Android 4.3 Jellybean

24 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm ile beraber android cihazlara OpenGL 3.0 desteği eklenmiş ve bu sayede cihazların oyun performansında ve grafiklerde önemli bir iyileştirilme yapılmıştır. Akıllı buletooth özelliği ile diğer cihazlara bağlanma konusunda iyileştirmeler yapılmıştır.

Android 4.4 Kitkat

Dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip işletim sistemi sürümlerinden bir tanesidir. Bu sürüm oldukça stabil ve sorunsuz olan sürümlerin başında gelmektedir. 31 ekim 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm ile beraber android işletim sisteminin ram kullanımı azaltılmış ve ART sanal makine özelliği deneysel olarak nexus cihazlara sunulmuştur.

Android 5.0 Lollipop

Google tarafından 3 kasım 2014 tarihinde yayınlanan ve android işletim sisteminin o karanlık arayüzünün beyaz hale geçtiği büyük android sürüm güncellemesidir. Şuan günümüzde milyonlarca cihaz üzerinde android 5.0 lollipop sürümü bulunmaktadır. Bu sürüm ile beraber artık android işletim sistemi Dalvik yerine tamamen ART ile çalışır bir hale gelmiştir ve 64 bit işletim sistemine sahip cihazlarda performans artışı sağlanmıştır.

Android 5.0.1 Lollipop

2 aralık 2014 tarihinde sunulan bu güncelleme ile google 5.0 lollipop sürümünde bulunan mevcut hataları gidermek ve cihazların stabilite performansını arttırmayı amaçlamıştır. Ara sürüm güncellemesidir.

Android 5.0.2 Lollipop

19 aralık 2014 tarihinde yine google tarafından android cihazlarda yer alan hataları gidermek ve performans iyileştirmeleri sağlamak amacıyla piyasaya sunulan bir mobil işletim sistemidir.

Android 6.0 Marshmallow

29 mayıs 2015 tarihinde ortaya çıkmıştır. Android 5.0 lollipop sürümünün devamıdır. Bu sürümde bir çok yeni API geliştirmeleri yapılmış ve arayüzde ufak tefek değişiklikler yapılmıştır. Daha akıcı ve daha yüksek hız sunan bir arayüz geliştirilmiştir. Kullanıcılar için çeşitli arayüz sadeleştirmeleri yapılmıştır.

Android 7.0 Nougat

Güncel android sürümleri arasında en son olarak android nougat sürümü çıkmıştır ve 18 mayıs 2016 yılında ortaya çıkmıştır. Şuan en güncel sürümü ise 7.1.1 nougat olarak geçmektedir. Bu sürüm ile beraber wifi bluetooth vb gibi çeşitli kısayollar bildirim çubuğuna direkt olarak eklenmiştir. Arayüz üzerinde daha fazla değişiklik yapılmıştır. En güncel linux kernelini kullanmaktadır.

Google bütün işletim sistemi güncellemelerin de linux kernel çekirdek sürüm güncellemeleri yapmıştır.

Android 8.0 Oreo

Artık, Bildirimler erteleme ve "kanallar" olarak bilinen konu tabanlı gruplara toplanabilirdi Android "O" ile beraber Resim içinde Resim Özelliğide gelmiş oldu. Özel bir zil sesi, alarm veya uyarı sesi eklemek basitleştirildi. "Ayarlar" uygulaması, beyaz bir temaya ve farklı ayarların derin kategorizasyonuna sahip tamamen yeni bir tasarıma kavuşmuş oldu.

Android 9.0 Pie

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafa paşa camii, Symbianist, ByEmre221 ve 2 diğerleri

vedat1966

vedat1966

Üye
Son çıkan Nougat sanki daha kararlı. Üretilen telefonlardan da kaynaklanıyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Son çıkan Nougat sanki daha kararlı. Üretilen telefonlardan da kaynaklanıyor olabilir.
Her sürüm ile işletim sisteminde yer alan bir çok hata gideriliyor ve stabilite performans iyileştirmeleri yapılıyor
Ama bir çok cihaz ilk çıktığı Android sürümü ile çok stabil bir şekilde çalışıyor ve güncelleme aldıkça bazı sıkıntılar çıkıyor

• Beğen
Tepkiler: -Andromeda-
Kingmortall

Kingmortall

Üye
wifi bluetooth vb gibi çeşitli kısayollar bildirim çubuğuna direkt olarak eklenmiştir. ben buraya takıldım zaten bildirim çubunda değilmiydi ki aşşagı kaydır yukarda bıldirim cubugunda

byAndroid

byAndroid

Üye
İlk kullandığım cihaz 2.2 froyo du. Az kullanmadık o sürümü. O zamanlar gingerbead çok popülerdi.

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall ve Buğra
Kingmortall

Kingmortall

Üye
galaxy ace almıştım ozamanlar onda gingerbead vardı en popüleri oydu ozamanlar ama telefon bişeye yaramazdı :D buraya konu bile açmıştım zamanında

• Beğen
Tepkiler: Buğra ve byAndroid
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
galaxy ace almıştım ozamanlar onda gingerbead vardı en popüleri oydu ozamanlar ama telefon bişeye yaramazdı :D buraya konu bile açmıştım zamanında
Bende Turkcell t10 vardı Android 2.1-2.2 2.3 ve 4.0 kullandım
Cm6 cm7 vardı o zamanlar :ehe

byAndroid

byAndroid

Üye
2.3.6 nın babası galaxy Wonder di heralde. İşlemciye o zamanlar az overclock yapmadık. 1.4 ghz telefonu 1.8 ghz çıkarıp asphalt 8 ı oynayan mi ararsın. Türlü türlü şeyler

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall ve Buğra
Kingmortall

Kingmortall

Üye
2.3.6 nın babası galaxy Wonder di heralde. İşlemciye o zamanlar az overclock yapmadık. 1.4 ghz telefonu 1.8 ghz çıkarıp asphalt 8 ı oynayan mi ararsın. Türlü türlü şeyler
Telefon patlamadimi sikinti olmadimi [emoji3]

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Buğra
sebastiyan97

sebastiyan97

Üye
Kernel ayarlarını iyi yapmayınca reset atıyordu :D
Benim ana kartım değişti 3 yıldır kendi kendine reset atıyor romlar deneyip orjinal romlara dönmüşlüğümde var kernelden kaynaklanıyor olabilirmi anakartı değiştirirken kernelle oynamış olabilirlermi nasıl düzeltirim

byAndroid

byAndroid

Üye
Benim ana kartım değişti 3 yıldır kendi kendine reset atıyor romlar deneyip orjinal romlara dönmüşlüğümde var kernelden kaynaklanıyor olabilirmi anakartı değiştirirken kernelle oynamış olabilirlermi nasıl düzeltirim
Telefon ne ki? Reset atmanın bir çok sebebi olabilir. Anakartta sorunlu olabiliyor, eğer farklı romlar dada yine reset sorunu devam ediyorsa sorun büyük ihtimal donanımsal ; anakartta olma ihtimali yüksek

sebastiyan97

sebastiyan97

Üye
Telefon ne ki? Reset atmanın bir çok sebebi olabilir. Anakartta sorunlu olabiliyor, eğer farklı romlar dada yine reset sorunu devam ediyorsa sorun büyük ihtimal donanımsal ; anakartta olma ihtimali yüksek
s4 mini cihaz donanımsal kendim nasıl çözebilirim anakartı temizleyerek yada tak çıkar yaparak ne bilim yada anakartta sorunun olduğunu nerden anlarım yada sorunun neyden kaynaklandığını nasıl anlarım

byAndroid

byAndroid

Üye
Ganratisi yok ama anakart değişirse reset sorunu düzelir

lazye

lazye

Üye
custom rom yükleyerek hala restart yapıyorsa o zaman donanımsaldır yani başka bir açıklaması olmaz

• Beğen
Tepkiler: byAndroid

Üst Alt