Haber AMOLED ekranlar LCD ekranlara göre daha düşük maliyetli hale geldi

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
AMOLED ekranlar LCD ekranlara göre daha düşük maliyetli hale geldi
AMOLED ekranlar artık LCD ekranlardan çok daha düşük maliyete sahip..

Akıllı telefon pazarı her geçen gün daha da gelişirken, firmalar yeni nesil teknolojilerle donattıkları cihazları pazara sunmaktalar. Şu anda Samsung satış rakamları ile lider durumda ve iPhone modelleri ile Apple da ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca 2015 sonuçlarına göre Huawei, Lenovo ve Xiaomi diğer büyük firmalar olmakta.

Bu cihazların en önemli donanım bileşenlerinden bir tanesi de ekranlar olurken, farklı teknolojiler ile üretilen ekranlar cihazlarda kullanılıyor. AMOLED ekranlar ve LCD ekranlar farklı üreticiler üzerinden gelirken, mücadele tüm hızı ile devam ediyor.

IHS Technology üzerinden bir araştırma gelirken, bu bilgilere göre AMOLED ekranların üretim maliyetleri artık LCD ekranların aşağısına indi.

Geçtiğimiz 2015 senesi son çeyreğe bakıldığında 5″ büyüklüğünde bir AMOLED ekranın maliyeti 17.10 dolar olurken, LCD ekranda ise bu rakam 15.70 seviyesindeydi. Ancak yeni bilgiler bu durumun değiştiğini gösteriyor.

IHS Technology’e göre 2015 ilk çeyrekte 5″ büyüklüğünde AMOLED ekran maliyeti 14.30 dolar olurken, LCD ekranın ise 14.60 dolar seviyesinde maliyetinin olduğu belirtiliyor. Bu da LCD ekran yerine AMOLED ekran tercihinin akıllı telefon üreticileri tarafından yapılabileceği anlamına geliyor.

Güney Kore devi Samsung, şu anda AMOLED ekran üretiminde lider durumda.

AMOLED ekranlar LCD ekranlara göre daha düşük maliyetli hale geldi - MaxiCep

BRKTNL

BRKTNL

Üye
Daha önce olsaydı iyiydi. :kotu:

System X

System X

Üye
amoled ekranlar pentile dizilimine sahip olduğu sürece beş para etmez. üreticiler daha ince telefon yapmak için kullanıyor ancak lcd ekranlara göre keskinlik ve renk özürlü.ekran konusunda gördüğüm en kaliteli ekranı LG yapıyor.ve tabiki LCD teknolojisini kullanıyor.

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir

MaxipmaN

Üye
amoled ekranlar pentile dizilimine sahip olduğu sürece beş para etmez. üreticiler daha ince telefon yapmak için kullanıyor ancak lcd ekranlara göre keskinlik ve renk özürlü.ekran konusunda gördüğüm en kaliteli ekranı LG yapıyor.ve tabiki LCD teknolojisini kullanıyor.
G2den sonrası fiyasko istediği ekranı koysun :)

• Beğen
Tepkiler: Onur K.
Onur K.

Onur K.

Üye
En iyi ekranı lg mi yapıyor :ehe
Lg g3 aldığımda 1 ay sonra ekranda beyaz beyaz lekeler çıktı. Aynı hatanın g4 kullanan arkadaşlarımda da olduğunu gördüm.
Fiyasko.

System X

System X

Üye
En iyi ekranı lg mi yapıyor :ehe
Lg g3 aldığımda 1 ay sonra ekranda beyaz beyaz lekeler çıktı. Aynı hatanın g4 kullanan arkadaşlarımda da olduğunu gördüm.
Fiyasko.
g3ün ve g2nin ekranını gördüm.mağazada daha iyi bir ekranı olan telefon yoktu.elbette benim kastettiğim ekranın hatalı çıkma olasılığı veya sağlamlığı değil.ekranın kalitesi olarak lg çok iyi iş çıkarıyor.

• Beğen
Tepkiler: Onur K.
El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
2 tane G2 var 2.5 senedir sararma sorunu yaşamadım.

Sararma sorunu Lg'de şans işi ama amoledlerdeki yanma ya da zamanla renk sapıtması kaçınılmaz son ve evet en iyi ekranları Lg'nin ürettiği konusu tartışmaya dahi kapalıdır harika kontrast ve led ekranlarla yarışan siyah renk performansı Lg ekranlarını rakipsiz yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: BRKTNL
Siycey

Siycey

Üye
Renk konusunda bu kişinin kesinlikle göz zevkine sahiptir şahsen ben Z2 kullanırken ekranından soğudum parlak olsa bile ölü gibi duruyor ekran tabi kimiside bunu seviyor sözüm yok.İki ekranında kendine göre avantajları var.Örneğin Amoledde her piksel kendi ışığını ürettiği için şarj konusunda lcd ye göre daha avantajlı gerçek siyahda cabası.Lcd amolede göre biraz daha uzun ömürlü buda bir gerçek.Bildiğiniz üzere amoledde bir süre sonra mavi piksellerde performans kaybı yanma oluyor ekranda beyazlar lekeli bi şekilde çıkıyo.Lcd de ise ölü piksel sorunu var ki bana kalırsa amoled bu konuda da lcd den önde.Lcd de piksel öldükten sonra sürekli yeşil veya sarımsı tarzda bi renk veriyo ki ben böyle olması yerine amoledteki gibi rengin soluk lekeli görünmesini tercih ederim.Keskinlik konusunda ise Amoled ve Lcd yi karşılaştıracak olursak çözünürlük yüksek olduktan sonra ikisinde de görüntü gayet keskin ve tatmin edici düzeyde olur ki benim gözlemlerimde şahsi görüşüm 720p amoled ekran 1080p lcd ekrandan çok daha temiz ve keskin görüntü sunuyor.

furyzer0

furyzer0

Üye
4-5 yıldır n8 kullanıyorum ne yanma ne renk sapıtması oldu parlaklığı hala yerinde tamam modern ekranlar kadar canlı değil belki ama hala lcd ekranlar benim n8 kadar düzgün siyah veremiyor renkler biraz cansız olsun ne olacak? Lumia 950 de var elimde sanal tuş takımını çerçeveden ayırt edemiyorsun o kadar iyi siyah veriyor amoledde sorun var deyip kullanmamazlık etmeyin siyah tonlu bir ara yüz kullanırsanız farkı anlarsınız

Sent from mTalk

Üst Alt