Allwinner’dan “a80″ Sekiz Çekirdekli Yonga Seti Duyurusu Geldi

Sponsorlu Bağlantılar

 • 30 Eylül 2013
 • 264 Okunma
 • 0 Cevap

 1. 30 Eylül 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Akıllı telefon ve tablet pazarında en hızlı gelişen donanım bileşenlerinden bir tanesi yonga setleri olarak karşımıza çıkıyor. Mobil cihazın kalbini de oluşturan yonga setlerine bakıldığında giriş-orta seviye de çift çekirdekli, üst seviye de ise dört ve sekiz çekirdekli işlemci içeren yonga setleri standart hale gelmiş durumda.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Akıllı telefon ve tablet modelleri ile pazarın en büyük firmalarından bir tanesi olan Samsung, ayrıca donanım bileşenleri de üretiyor. Bu donanım bileşenlerini hem kendi ürünlerinde kullanırken, diğer taraftan diğer üreticilere de satıyor.

  Samsung‘un donanım bileşenlerinde karşımıza geldiği alanlardan bir tanesi de yonga setleri. Exynos adını verdiği modellerle pazarda yer alan firma, ilk sekiz çekirdekli işlemci içeren modeli de sunan firma olmuştu.

  Exynos 5 Octa olarak adlandırılan yeni yonga seti ARM’ın big.LITTLEteknolojisini kullanıyor ve dört adet Cortex-A7 ve dört adet Cortex-A15çekirdeğini barındırıyordu. Samsung‘un yonga setinde aynı anda sadeceCortex-A7 ya da Cortex-A15 çekirdekler aktif olmaktaydı.

  Yakın zamanda, bir başka yonga seti üreticisi MediaTek firmasından ilk gerçek sekiz çekirdekli işlemci içeren yonga seti duyurusu geldi. Bu duyurudan kısa süre sonra da Samsung, gerçek sekiz çekirdekli yeni nesilExynos yonga setini duyurdu.

  Şimdi de bir başka yonga seti üreticisi Allwinner‘dan sekiz çekirdekli işlemci içeren yonga seti duyurusu geldi. Allwinner A80 octa olarak adlandırılan yonga seti 2014 ilk çeyrekte karşımıza çıkacak.

  Allwinner’dan “A80″ sekiz çekirdekli yonga seti duyurusu geldi
   


  Yazan: ANIL

  Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
21/07/2019 - 20:45