ADSL Modemlerde PORT açmak

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
ADSL Modemlerde PORT açmak
Çoğu adsl modemlerde p2p(paylaşım programları) programlarını kullanabilmek için port açmamız gerekiyor. Forumda birçok arkadaşımız bu konuda sorun yaşıyor bu yüzden bende elimde bulunan dökümanları sizle paylaşmak istedim.

NOT=Burdaki tüm bilgiler alıntıdır.

Sabit İP Alalım

Modem kurulunca, ethernet kartımıza otomatik ip atanıyor. Yani makine açılıken, ağdaki bağlantılara göre otomatik bir ip numarası veriliyor. Bunu sabitlersek daha iyi olur ve port açmakta problem ile karşılaşmayız. Bunun için:
01- Ağ komşularına sağ tuş ile tıklayıp, Özellikler 'i seçelim


02- Açılan ekranda ethernet kartımızı bulalım ve yine sağ tuş-özellikler
[image]http://img2.imageshack.us/img2/158/3149.jpg[/image]

03- Özellikler menüsünde, İnternet Protokolü (TCP-IP)'yi seçip ayarlarına bakalım.
Burada otomatik IP al seçeneği açık, Sabit Ip kullan diyelim ve gerekli yerleri dolduralım.
İlk olarak modemimizin IPsini bilmek gerekiyor, Alcatel modemlerimiz 10.0.0.138 sabit ip'ye sahip. Bu yüzden biz de bilgisayarımıza 10.0.0.XX gibi bir ip vermeliyiz ki birbirlerini görebilsinler. Eğer bilgisayarınız halihazırda bir ağa bağlıysa ve değişik bir ip'si varsa modemin ipsini değiştirmeniz gerekebilir. Ben bilgisayarıma 10.0.0.3 ip'si verdim. Subnet mask'ı 255.255.255.0 olarak giriyoruz, Gateway ve DNS server kısmına ise modemimizin İP adresini yazıyoruz. Böylece sabit bir ip'miz oldu. Restart atıp, bağlantı problemimiz var mı bir bakalım; sorun yoksa sonraki bölüme geçelim.

 


Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
Alcatel Modemlerde Port Açmak

01- İnternet explorer'i açıp modemimizin ip'sini girelim. Burada modemi kurarken girdiğimiz kullanıcı adı ve şifreyi girmek gerekiyor. Sol menüde bulunan Advanced linkine tıklayalım. Çıkan menüden NAPT'ı seçelim. Karşımıza Port Ayar ekranı çıkacak.


02- Ekrandaki NEW butonunda basarak, ilk port'umuzu ekleyelim. İlk önce TCP 4662 yi ekleyelim. Protocol kısmından TCP seçip, inside adress kısmına bilgisayarımıza aldığımız sabit ip'yi yazalım. Outside Ip kısmına da eğer telekomdan sabit ip almışsak onu yazalıp, eğer normal bir kullanıcı gibi değişiken ip almışsak 0.0.0.0 yazarak otomatik ip olduğunu gösterelim. Inside ve outside port kısımlarına ise açmak istediğimiz portu yazacağız. (Bu örnekte 4662)
Bunları doldurduktan sonra Apply diyelim ve aynı metodu kullanrak TCP 80'i ve UDP 11087'yi ekleyelim. UDP eklerken Protokol kısmında TCP yerine UDP'yi seçmelisiniz.03- Gerekli portları açınca, sol menüdeki Save All'u seçip ayarlarımızı modemimize kaydedelim. Böylece bu portlar açılmış oldu. Overnet ve Emule gibi paylaşım programlarında yada oyun sunucularının portlarını bu yolla açabilirsiniz.

Tek Tek Uğraşamam, Hepsini Açalım

Bu pek tavsiye edeceğimiz bir yöntem değil, çünkü bilgisayarınız internette saldırılara karşı açık bir durumda ve tüm portları açmak, meraklı insanlar için kolaylık sağlayacaktır. (kapalı diye de fazla güvenmeyin)
Bunu yapmak için NAPT menüsünde yukarıda bulunan Default Server sekmesine tıklayın. Ip adress yerine makinemize aldığımız sabit ip'yi girin (örneğimizde 10.0.0.3) böylece tüm portlar açılmış oldu. Save All' deyip kaydedip çıkalım

 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
ZOOM ADSL Modemlerde PORT Açmak

Öncelikle ethernet kartımıza yeni bir IP adresi atayarak başlıyoruz. Bu IP adresi üzerinde portları açacağımız IP adresi olacak.

My Computer > My Network Places > View Network Connections seçerek bağlantılar penceresini açıyoruz. Buradan bağlantıda kullandığımız Local Area Connection simgesine sağ tıklayıp Properties seçiyoruz ve penceredeki Internet Protocol (TCP/IP) girdisine çift tıklıyoruz. "Use the following IP adress" kısmını işaretleyip

"IP adress" kısmına 10.0.0.15
"Subnet mask" kısmına 255.255.255.0
"Default gateway" kısmına 10.0.0.2 (bu Zoom modemin kendisi için kullandığı IP)

giriyoruz. "Use the following DNS adresses" kısmını işaretleyip "Preferred DNS" olarak 10.0.0.2 giriyor ve OK düğmesine basıyoruz.


LAN ayarları tamamlandıktan sonra Zoom modemin web konsolunu çalıştırıyoruz. "Advanced Setup" penceresine geçip DMZ düğmesine basıyoruz
[image]http://www.divxplanet.net/forum/uploads/post-6-1081967124.jpg[/image]
DMZ yazısının yanındaki boşluğa tıklayıp "Enable" seçeneğini seçiyoruz. HOST IP girmeden önce "Save Changes" düğmesine basıp "Write Settings to Flash and Reboot" diyoruz. Modemimiz gerekli ayarları kaydettikten sonra web konsolu kapatıp açıyoruz ve tekrar DMZ düğmesine basıyoruz. Bu sefer HOST IP kısmına 10.0.0.15 yazıyor ve tekrar "Save Changes" düğmesine basıp "Write Settings to Flash and Reboot" diyoruz
[/image]Şu anda modemimizin DMZ özelliği aktif halde. Bu da 10.0.0.15 IP adresli bağlantıya hangi porttan gelirse gelsin tüm bilgilerin kabul edilmesi anlamına geliyor.

Şimdi Windows XP'nin kendi firewall'unu ayarlayalım. My Computer > My Network Places > View Network Connections > Local Area Connection'a sağ tıklayıp Properties yapıyoruz. "Advanced" sekmesine bastıktan sonra Firewall'un yanına tik koyuyoruz.Settings düğmesine bastıktan sonra örneğin EDonkey, Torrent veya DC++ için portlar eklemeye başlayabiliriz. "Add" düğmesine basarak çıkan pencerede IP adresi olarak 10.0.0.15 giriyoruz. İstediğimiz TCP ve UDP portlarını bu şekilde tek tek ekliyoruz. EDonkey için port noları olarak TCP4661-4662, UTP11087 açabilirsiniz. Torrent için ise tek tek 6881 - 6889 arası TCP portlarını açıyoruz. DC++'de ise girmek istediğiniz huba bağlı olarak hub'ın gerektirdiği portu açmalısınız. Oynayacağız oyunun gerektirdiği portları ise genellikle kullanım kılavuzlarından öğrenebilirsiniz


ÖNEMLİ NOT: Eğer modeminiz yeni nesil modemlerden biriyse yukarıdaki işlemleri 10.0.0.15 yerine 10.0.0.3 kullanarak uygulayın.
 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
zyxel 600 serisi modemlerde port açmak
1)
Aşağıdaki menüden Advanced setup tan NAT'ı seçiyoruz


2)
edit details tıklıyoruz,


3)
Burada 2 seçenek var birincisi All portsu seçerek tüm portlarımızı açmak yada
istediğimiz portları girmek bu tercihde size kalıyor.
 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
Sabit IP ve Port Açmadan yapılması gerekenler, WindowsXP ve ADSL modemler için

ADSL modemlere sabit IP verdikten sonra Sörf Yapamıyor iseniz;
Bu Dökümanı inceleyiniz.

Öncelikle, Masaüstünüzde bulunan Ağ bağlantılarım Simgesine Sağ tıklayıp Özellikler


Açılan Pencereden İnternete erişmek için kullandığınız (Modeminizin kullandığı) Bağlantının üzerine sağ tıklayıp özellikler diyoruz.


Böyle bir pencere açılacaktır

Daha sonra internet erişim kuralları (TCP-IP)
Simgesine Çift Tıklayarak Açıyoruz. (Sabitlediğimiz IP numaramızı Tekrar otomatiğe alacağız)
Ayarları Şekil 1, şekil 2, şekil 3, Şekil 4, şekil 5 ' e Göre Yapınız.

şekil 1


şekil 2


Daha sonraki işlem Şekil 1 deki Gelişmiş butonuna tıklayarak Devam Ediyoruz
şekil 3Şekil 4

[image]http://forum.divxplanet.net/uploads/post-6-1087941658.jpg[/image]
Şekil 5Bilgisayarımızı kapatıp açıyoruz (resstart) .
İşlemlerimizin devamı

Daha sonraki işlemimiz, Masaüstümüzde bulunan Ağ bağlantılarımın üzerine sağ tıklayıp Özellikler diyoruz.
Açılan Pencereden İnternete erişmek için kullandığınız (Modeminizin kullandığı) Bağlantının üzerine sağ tıklayıp Durum diyoruz.
Ordan Destek sekmesine tıklıyoruz


Açılan pencereden;
IP Adresimizi
Alt Ağ maskesini
Varsayılan Ağ geçidini
Bir kenara not ediyoruz. (Bir kenara yazınız.)
Ayrıntılar Butonuna tıklayınız

Bu açılan penceremizdende ;
DNS sunucu adreslerimizi Bir kenara not ediyoruz.(Bir kenara yazınız.)
en önemlisi bu DNS adresleridir.

Not: Eklediğim resimlerdekileri yazmıyorsunuz, Sizinkinde görülen IP adreslerini ve DNS adreslerinizi Yazıyorsunuz.

Bu işlemlerden sonra Normal olarak Modeminizin Markasına göre Port açıyorsunuz
 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
Port Açıp IP sabitlendikten sonraki işlemler

Öncelikle, Masaüstünüzde bulunan Ağ bağlantılarım Simgesine Sağ tıklayıp Özellikler


Açılan Pencereden İnternete erişmek için kullandığınız (Modeminizin kullandığı) Bağlantının üzerine sağ tıklayıp özellikler diyoruz.


Böyle bir pencere açılacaktır


Daha sonra internet erişim kuralları (TCP-IP)
Simgesine Çift Tıklayarak Açıyoruz.
Aşağıdaki IP Seçeneğini kullan Çentiğini işaretliyoruz


Son işlemimiz Önceden Not aldığımız IP adresi, DNS adresi, Alt Ağ maskei ve Varsayılan Ağ geçitlerini yanlarındaki kutucuklara yazıyoruz.

Bilgisayarımızı kapatıp açtıktan sonra işlem tamamdır. (Resstart)
Kapatıp açmak XP de gerekmiyor ama Tabiri Caizse Eşeğimizi sağlam kazığa bağlamamız gerekiyor.
 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
Windows XP ile Standart olarak gelen Firewall koruması nasıl kaldırılır?

Öncelikle, Masaüstünüzde bulunan Ağ bağlantılarım Simgesine Sağ tıklayıp Özellikler diyoruz.

Açılan Pencereden İnternete erişmek için kullandığınız (Modeminizin kullandığı) Bağlantının üzerine sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

Gelişmiş Sekmesine gelerekBu bilgisayara Internet üzerinden erişimi sınırlayarak yada önleyerek bilgisayar ağımı koru Yazısının Yanındaki Çentiğin işaretini kaldırıyoruz.

Daha sonra Tamam Diyerek işlemimizi bitiriyoruz
 
Ozan

Ozan

Admin
  Konu Sahibi
EK Bilgi :
Arkadaşlar Port Açtıktan Sonra ;

IP sabitlediğimiz için, Sörf yapabilmek için ;

DNS adreslerini girmeyi unutmayınız. Aksi takdirde indirme yapabilir fakat Sörf yapamazsınız.
 


Üst Alt