Acaba Board ımmı Yandı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Altun.

Altun.

Üye
    Konu Sahibi
Acaba Board ımmı Yandı?
bu yazımı okumaya üşenmeye yürekten teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar bundan yaklaşık bi 7 ay önce felan bil. in fanından aşırı ses geliyodu ve kasayada şöle hafif bi şamar atıncada ses kesiliyodu. bi gece oyun oynarken ses baya bi arttı 1. vurdum kesilmedi 2. vurdum kesilmedi 3 4 neyse ses bi türlü kesilmedi bende sinirlendim kasanın tam üstüne güç kaynağını olduğu yer sert bi yumruk attım.
keçke atmaz olaydım ne olduysa ondan sonra oldu. önce mavi bi hata ekranı daha sonra da açılmayan bi XP.
neyse format attım baştan kurayım dedim. ama her seferinde kurulum esnasında hep hatalar hep hatalar hatalı gene xp yi zorla baştan kurdum. ama bil. hiç bi zaman eski performansına kavuşmadı. bu arada bil. den elektrik kaçağı gelmeye başladı. daha öncedende geliyodu ama bu yumruktan sonra kaçak elektriğin woltajı baya arttı şaka maka çarpıyodu walla

bumdam sınra sürekli donmalar, sistem çökmeleri, bil açılırken yüklenemeyen sistem dosyaları falan felan.... derken arada mak,na donmaya kendi kendine kapanmayada başladı. sonra bilgisayarın açma kapama düğmesi bazen dewre dışı kalıyordu. düğmye basmama rağmen sistem başlamıyordu. en sonunda da bilgisayar hiç açılmamaya görüntü atmamaya başladı. dü tekrar bi şansımı denedim. gene olmadı. bilin içini tamamen söküp masa üstünde kasanın dışında tekrar topladım. gene çalışmadı bi türlü görüntü atmadı. ekran kartını değiştirdim gene bişey olmadı.
ramlaride değştirdim gene bişey yok.

bu arada kasanın içini koli bantıyla iyice gene izole ettim. boardın kasauya temas eden her noktasına bant çektim ama kaçak hala gitmedi

ve bilgisayar şu ana çaılmıyor bu yazıyı bilem kuzenimden yazıyorum.
sizce beim board mı yandı. ramda mi hata war. işlemcimi bozuldu yoksa ekran kartımı gitti?

we bana tawsiye debileceğiniz bi anakart warmı. çok pahalı olmasın ama kaliteli olsun MSI we üstü tercihimdir. biraz marka ama heaplı olsun yani. çünkü grafik tasarımla felan uğraşıyorum. bide bu yazıyı okuma zahmetine katanaa herkese çok teşekkür ediyorum allah razı olsun allah böle dertleri kimsenin başın awermesin.

cllgr

cllgr

Üye
geçmiş olsun arkadaş fazla anlamadığımdan bişey diyemiyeceğim.ama anlayan arkadaşlar vardır mutlaka yardım ederler.

damadada

Üye
bak nekadar inandırıcı olabılırım bılmıyorum senın ınanma oranınla doğru orantılı olarak ılkın fandan kaynaklanan bır problemın vardır buyuk bır ıhtımalle kesın fanın pervanesı tıkanmıstır bızım dayıoğluda benım fanın pervanesını makıne yagııle temızlemıstı tozdan donemıyormus sımdı canavar maşallah senınkıde yuzde doksan busebeptendır daha sonrakı yumruklarında ıse sutespıte vardık ben degıl dayıoğlu bahsedıyor kesın fan degısecek baska problem yoktur dıyor oda 15 mılyona takdırır cıkma bısey dıyor korkma baska bır problemı yoktur bızce sıgortaya baglıolarak fanda çökme olusuyormus yanı yumruk atmasanda bellı bır zaman sonra fanlar gumluyor anlayacagın inşallah işlemcıyı baska bıryonyemleyerınden oynatarak
yakmamıssındır kalsaglıcakla

slayer

Üye
güç kaynağı demişsin yumruk demişsin....
Power kafayı yemiş.. Anakarta elektrik fazla gelince üzerindeki bazı parçalar yanmıştır....
bilgisayarcına götür teker teker parçaları değiştirip sorunu bulsunlar... Grantiye hemen yollatma.. çok uzun sürüyor...

bişey soracam.. Nasıl izole ettin_??? board'u kasadan tamamen izole edemezsin.. Yaptıysan bravo..

Altun.

Altun.

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(slayer &#064; Dec 12 2005, 12&#58;04 AM) [post=225670]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
güç kaynağı demişsin yumruk demişsin....
Power kafayı yemiş.. Anakarta elektrik fazla gelince üzerindeki bazı parçalar yanmıştır....
bilgisayarcına götür teker teker parçaları değiştirip sorunu bulsunlar... Grantiye hemen yollatma.. çok uzun sürüyor...

bişey soracam.. Nasıl izole ettin_??? board&#39;u kasadan tamamen izole edemezsin.. Yaptıysan bravo..
[/b][/quote]

makinamın garantisi bitti. ham aldığım bilgisayarcıda iflas etti zaten
bu arada ben fanı zaten yumruktan sonra akıllanıp iice gene temizlemiştim hatta ekran kartımın fanı yoktu ona bile fan aldım.

şu güçkaynağı olayı aklıma hiç gelmemişti. ama madem sizin dediğiniz gibi olsaydı boarda hi,ç elektirk gelmeszi boarda elekrtik gel,yo fanlar felan dönüyo hatta o ğpwer ile makina 3 ay felanda çalıştı. şu son 1 ayda bil. kapanmaya. bazende hiç açılmamaya başlamıştı.

şu izole olayınada gelince bana güleceksiniz ama kasanın boarda tema etme ihtimali olan her yeri genii koli batdıyla bantladım. hatta boardın vidalama deliklerinede küçük küçük bant yapıştırdımki vidadan kasaya elekrtik geçmesin diye ama yemedi

mavizeybek

mavizeybek

Üye
boardının yandığını sanmıyorum zira anakartın yansa hiç bişi yapğamazsın benimki yandı oradan biliyorum
fan tespiti yerinde bir tespit olabilir gibi gözüküyor onun dışında güç kaynağındanda şüphelendim ben geçmiş olsun inşallah en kısa zamanda bilgisayarına kavuşursun

DefectoR

Arkadaşlar güzel açıklamalarda bulunmuşlar fanlarını kont. etmen en mantıklısı, ana kartın yanmasını ise şu şekilde anlarsın, pc yi kullandığın esnada çat die bi ses geldi mi? yani kısa devre sesi gelmedi ise emin olmak için ana kartın üzerini çok iyi bi şekilde kont etmen lazım eğer yanan bi yer varsa zaten görürsün, ya lehim yeri kararır ya da sökülür, anakartında soğuk lehim olabilir, bir de işlemci soket yuvasının yanındaki kondastörleri kontrol et bakalım tepeleri şişik mi? eğer şişik ise bi elektirikçiye götür değiştirsin o zaman çalışma ihtimali %80-90 artar...

son olarak söyleyeceğim pc açılmıyor diyorsun sinyalleri dinliyormusun? yani açıldığında nerede nasıl sinyal ( sesli olarak ) veriyor onu da kont. ediyormusun bak sinyaller konusunda İbonline arkadaşım bi konu açmıştı onu inceleyebilirsin...

Sinyaller linki aşağıdadır...
http://www.maxicep.com/forums/index.php?showtopic=22881

Altun.

Altun.

Üye
    Konu Sahibi
pc yi ilk aldığımdanitibaren kasanıniçindeki speakerı hiç kullanmadım. boardda hiç yanıkizi yok. spasağlan kondanstarlörde sağlam duruyor. napcamıda bilemiyorum. ama ilgilenen herkeseçok saolum. gerçekten çok yardımsewerinsanlar war burda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...