6280 Test Edildi

Sponsorlu Bağlantılar

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
6280 Test Edildi
Nokia nın piyasaya sunduğu nokia 6280 tarafımca test edilmiştir.
öncelikle uyarmam gereken bir durum var. Şuan piyasada satışa sunulmuş 6280 leri alırken dikkat edin
Üzerinde "3" logosu bulunan telefonlar defoludur ve kızak sorunu yaratmaktadır.
orjinal 6280 lerde "3" logosu bulunmamaktadır
şimdi gelelim 6280 in hatalı bilinen yönlerine.
1- nokia 6280 in 70 MB dahili hafızası yoktur. Dahili hafızası 6 MB dır. Satış paketinde 64 MB hafıza kartı sunulmaktadır ve dikkat ederseniz 6 + 64 = 70 MB yapıyor. Aşağıdaki hafıza bilgileri nokia resmi sitesinde yer alan ve dikkatli bakılmazsa yanıltan bilgilerdir:
Hafıza Fonksiyonları
70 MB'a kadar toplam kullanıcı hafızası
Telefon rehberi, yazılı mesajlar, multimedya mesajları, zil sesleri, resimler, videoklipler, takvim notları, yapılacaklar listesi ve uygulamalar için 6 MB'a kadar dahili dinamik hafıza
Çıkarılabilir 64 MB miniSD kart

2- Nokia 6280 video kayıt formatı 3GP dir. Sadece Mp4 video oynatabilir.
3- Video kaydını maximum 640 x 480 formatında yapabilirsiniz. (3GP şeklinde olsada mp4 ü aratmayan bir video kaydı sunuyor)

6280 ile çekilmiş video kaydı (fake değildir)

(ortamın biraz karlanlık olmasına rağmen bence güzel çekmiş ve mp4 ü aratmıyor)

4- 6280 de uçuş modu özelliği mevcuttur. Fakat uçuş modun özelliği sony-ericssondaki gibi değildir. Uçuş moduna geçebilmek için sim kartı çıkartmanız gerekmektedir. Cihaz sim kartsız kamerada dahil her türlü özelliğini kullanabilme imkanı sunuyor.

5- mp3 ses kalitesi oldukça başarılı olup 6630 dan daha başarılıdır.

6- nokianın yeni geliştirdiği ve 6270 de kullandığı menü özel işlevselliği 6280 de de mevcuttur.

Kullanırken dikkatimi çeken yönleri:

1- telefonu ele aldığınızda gayet hoş bir dokunuş hissi veriyor.
2- kızak sistemi oldukça başarılı. Ekrana dokunmadan ekranın biraz altında ufak bir çıkıntı sayesinde kızağı yukarı doğru biraz ittirdiğinizde kapağın kendisi açılıyor. Kapatmak içinse aynı işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Kapak kapanırken öyle güzel bir his veriyor ki habire açıp kapatasınız geliyor.
3- kapak kapalıyken kamerada dahil her türlü işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.
4- kalabalık ortamlarda bile mükemmel ses çıkış gücü ile telefonunuzun çaldığını duyabiliyorsunuz.
5- ayrıca kızak arasında biraz boşluk var ki buda gayet normal ama kötü bir ses çıkartmasına neden olmuyor.
6- pil ömrüde gayet başarılı. Boşalması uzun sürüyor dolmasıda 1 saat bile sürmüyor
7- ekran kalitesi süper olan cihazda görme sorunu yaşanmıyor
8- MP3 çaları özel olarak işlevsellik görebiliyor. Yani özel olarak mp3 çalıcısı mevcut
9- 2 GB a kadar hafıza kartını desteklemesi gayet güzel
10- fakat 640 x 480 formatında video kaydı yaparsanız çok fazla yer kaplıyor. Örnekte verdiğim viedeo sadece 27 saniye ama 6.81 MB yer kaplıyor
11- telefon çalışıyorken hafıza kartını çıkartabiliyorsunuz. tabi hafıza kartından müzik dinlemeden veya hafıza kartındaki içerikleri çalıştırmadan.
12- flaş ışığı gayet başarılı ama fener olarak kullanılamaması kötü.
13- Bas konuş, EDGE ve sunduğu 3 boyutlu oyunlar süper ötesi.
14- syimbianlarda gördüğümüz büyük ekran kalitesi en dikkat çeken yanı.
15- kesintisiz zoom yapma özelliği sayesinde donma ve takılma yapmadan zoom yapılabiliniyor.

Eksik yönleri:
fazla bir eksiklik göremedim. dahili hafızasının küçük olması bazı sorunlara neden oluyor. Eğer zil sesi olarak hafıza kartındaki mp3 ü seçerseniz hafıza kartını çıkarttığınızda doğal olarak telefon kendi belirlediği melodiyi çalmaya başlıyor.

BOSCH

zoom

Üye
bu forumda bir üye 6280 e sis formatında s60 uygulaması atıp çalıştırdığını söylemişti böyle birşey mümkün mü acaba ??

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(zoom &#064; Apr 7 2006, 06&#58;41 PM) [post=311339]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
bu forumda bir üye 6280 e sis format&#305;nda s60 uygulamas&#305; at&#305;p çal&#305;&#351;t&#305;rd&#305;&#287;&#305;n&#305; söylemi&#351;ti böyle bir&#351;ey mümkün mü acaba ??
[/b][/quote]
hiç denemedim ama olmaz diye dü&#351;ünüyorum
java ise olabilir ama sis olmaz
k&#305;saca kesin bir bilgim yok

ama nokia n&#305;n 6270 ve 6280 de kulland&#305;&#287;&#305; sabit yaz&#305;l&#305;m&#305; al&#305;&#351;t&#305;&#287;&#305;m&#305;z yaz&#305;l&#305;mdan çok farkl&#305; o yüzden olabilme ihtimalide var

zoom

Üye
oluyorsa çok iyi olur test etme &#351;ans&#305;n olursa lütfen dene ve sonucu bize bildir

Video yu izledim Süper kaliteli olmu&#351; sona do&#287;ru bir k&#305;z yüzünü felan kap&#305;yor sonra ona zoom yap&#305;l&#305;yo zaten

TV ye ç&#305;kacam felan diye korktu heralde

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Ben 6270&#39;e attım sis tanımadı

zoom

Üye
belki olur 6280 de ama pek sanmıyorum

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(zoom &#064; Apr 7 2006, 06&#58;57 PM) [post=311354]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
oluyorsa çok iyi olur test etme şansın olursa lütfen dene ve sonucu bize bildir

Video yu izledim Süper kaliteli olmuş sona doğru bir kız yüzünü felan kapıyor sonra ona zoom yapılıyo zaten

TV ye çıkacam felan diye korktu heralde
[/b][/quote]
evet o video isveçte çekildi arkadaş tarafından
diğer linkte verdiğim resimlerde oraya ait
ben burada foto çektim kontrol ettim ama pc ye atmadım
vakit yoktu

zoom

Üye
6280 de s60 yazılımları çalışmıyor bu forumda çalışıyor diyen arkadaş sallamış

depes

Üye
ben dun aldim bi 6280 .. kapaginin arasindaki bosluk cok rahatsiz edici?

dugmelere basarken ust bolum titriyor..

normal mi

yoksa benim kapak cok mu gevsek?

Gokhan43

Gokhan43

Üye
BU genel bir şikayet ama kullanan arkadaşlar pek dert etmiyor açıkçası , yani nromal ayrıca hyırlı olsun

Ben de bugün biraz inceledim özellikle boşluk kısmını ama kafaya takmamak gerek bence yoksa güzel telefon

RockFord Fosgate

Üye
guzel ama eksıklıklerı de yok deıl&#33; mesela dahılı hafıza az symbıan yokk(kı bır cok kısı ıcın eksıklık deıl) baska bısey daha wardı ama unuttum:)))

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(depes &#064; Apr 9 2006, 07&#58;09 PM) [post=312402]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
ben dun aldim bi 6280 .. kapaginin arasindaki bosluk cok rahatsiz edici?

dugmelere basarken ust bolum titriyor..

normal mi

yoksa benim kapak cok mu gevsek?
[/b][/quote]
öncelikle hayırlı olsun
boşluk olması gayet normal
aşırı rahatsız oluyorsan servise danış
ayrıca telefonunun kasasında "3" logosu varsa mutlaka arızalı demektir
çünkü "3" logolu 6280 lerin %99 u defolu mal

zoom

Üye
&#351;imdi ben alsam bu telefonu bo&#351;luktan dolay&#305; rahats&#305;z olsam geri al&#305;rlar m&#305; acaba ??

Birde nas&#305;l bir sorundur ki bu bukadar rahats&#305;z ediyor ??

Bir resmi felan var m&#305; acaba bo&#351;lu&#287;un ??

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
3 Logolular arızalı değil..&#33;

3 Bir operatör tıpkı telsim turkcell gibi. Ve nokia bu cihazları ona özel üretmiş gprs wap ayarlarını vs otomatik yani..

İlk olarak avrupada da bu operatör tarafından çıktığı için 6280 Tr&#39;ye ilk 3 Operatörüne üretilenler geldi..

Ama şu var dersen katılırım. Telefonun yazılımı 3.40 ve Bu versiyonda genelden sessize geçerken telefon donuyor ve kapanıyor bu yazılımsal bir hata ve 3.60 versiyonu yükletince sorun ortadan kalıyor...

İyi Akşamlar..

Clausius Clapeyron

Üye
Foto kalitesi iyi değil bu cihazın 2 MP miş peh

HaRuN45

Üye
kardeş yazdıkların iyi olmuşş bende 6270 6280 arasında gidip geliodumama artık karar verdim

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(van_hoijdonk &#064; Apr 10 2006, 08&#58;56 PM) [post=313128]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
3 Logolular arızalı değil..&#33;

3 Bir operatör tıpkı telsim turkcell gibi. Ve nokia bu cihazları ona özel üretmiş gprs wap ayarlarını vs otomatik yani..

İlk olarak avrupada da bu operatör tarafından çıktığı için 6280 Tr&#39;ye ilk 3 Operatörüne üretilenler geldi..

Ama şu var dersen katılırım. Telefonun yazılımı 3.40 ve Bu versiyonda genelden sessize geçerken telefon donuyor ve kapanıyor bu yazılımsal bir hata ve 3.60 versiyonu yükletince sorun ortadan kalıyor...

İyi Akşamlar..
[/b][/quote]
"3" logoluların %90 ı defolu
ister inan ister inanma

<div class='quotetop'>(Clausius Clapeyron &#064; Apr 10 2006, 09&#58;27 PM) [post=313152]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Foto kalitesi iyi değil bu cihazın 2 MP miş peh
[/b][/quote]
N70 ile neredeyse aynı foto kalitesine sahip bir cihazdan bahsediyoruz
mesajın yanlış yerde sanırım

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Ben bildiğime gördüğüme inanırım duyduğuma değil..

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Bundan 3 - 4 gün önce kadar 6280, W800&#39;den daha iyi fotoğraf çekiyor diyen arkadaş bugün niye N70&#39;e benziyor diyor acaba..

BOSCH

BOSCH

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(ChavRash &#064; Apr 12 2006, 05&#58;52 PM) [post=314194]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Bundan 3 - 4 gün önce kadar 6280, W800&#39;den daha iyi fotoğraf çekiyor diyen arkadaş bugün niye N70&#39;e benziyor diyor acaba..
[/b][/quote]
N70 w800 den süperde ondan