Yardım 6 Hücreli Li-ion Piller Nasıl Bir Performansa Sahip ?

Sponsorlu Bağlantılar

doqukans2

doqukans2

Üye
    Konu Sahibi
6 Hücreli Li-ion Piller Nasıl Bir Performansa Sahip ?
Merhaba Arkadaşlar.Bende lenovo g580 model bir notebook var.Bilgisayarımın pil performansından memnunum ancak;
Bu 6 hücreli pillerin özelliklerini bi türlü google amcada bulamadım bulamadım dediğim adam derin derin anlatmış anlamadım :blink::karisti: Benim merak ettiğim şuki :
Bu 6 hücreli li ion pillere sahip notebookların pillerin pc ye sürekli takılı durması bilgisayardan çıkarmadan şarjda kullanımlarda pil zamanla ölürmü (ör. benim önceki pc datron un eski model bi bilgisayarı vardı onu aldığımda ilk zamanlar şarjı 1 - 1 buçuk saat gidiyordu ama son zamanlarında yani 2 yıl sonra şarj 15 dakkaya indi ve nerdeyse bilgisayardan batarya hiç çıkarılmadı ve doğru dürüst boşaltılıp doldurulmadı yani bakımını yapmadım ama batarya öldü o batarya 6 hücreli veya li-ion değildi ) şimdi ben bu pc nin batarya performansını nasıl koruyabilirim yani bilgisayar batarya kullanılmıyacaksa çıkarıyımmı yoksa takılı durması ömrünü etkilermi ve haftadamı aydamı ne kadar sürede bir tam boşaltıp doldurmam gerekir ? yardımlar için şimdiden :tşk:

ozakin70

ozakin70

Üye
Her ne olursa olsun bataryali cihazlar sarda takili kullanildiginda batarya sıkıntı yapar 6 sı 12si yok bu isin ha biraz zaman alir arada fark olur o kadar

Uhops

Uhops

Üye
Bende genelde/sürekli sarjda kullanıyorum zaten sarjta olmayınca oyunlar da hafif kasmalar oluyor. 2-3 haftaya bir bataryayı %4-7'ye indiriyorum :)

doqukans2

doqukans2

Üye
    Konu Sahibi
tamam ben baktım bu bataryalarda switch özelliği varmış sarjda iken batarya 100% dolup bekliyormuş olurya elektrik kesilirse yada aniden şarj cihazı bağlantısı kesilirse switch özelliği sayesinde direkt bataryaya geçiyormuş eskidende batarya üzerinden elektrik gelip hem bataryayı sürekli takılı tutuyrmuş hemde pc o elektriği kullandığı için batarya çok çabuk ölüyormuş takılı değilse ani kesintilerde pcnin bazı parçaları hasar görebilirmiş batarya takılı kullanırsanız sadece ölme sebebi ısıdan li-ion bataryalar ısıdan aşırı hasar görüyormuş ısınan pc kullananlar soğutucu kullanmaları veya bataryayı sökerlersede iyi olur ama unutmayın batarya çıkık sarjda kullanımda pc ani kesintilerde pc nizin hasar görmesi mümkün bence batarya ölmesin diye 500 lira yada daha fazla masrafa girmeye gerek yok :) batarya 2 yıla bi alınabilir 100 lira verip birde bataryalar diikkat ederseniz bazen 100%-98%dolmuyor yazıyor burdan çaktım olayı bende aniden kestim birden boşalıyor yazdı buda bence switch özelliğinin kanıtı :oke::oke::oke: bunu bir çok siteden yaptığım araştırmalar sayesinde yazdım birde bilgisayrın bataryası özellikle li-ion olanların sarj süresini test etmişler ikisinide ayda 1 kez tam boşaltılıp tam doldurulmuş fakaat birisi takılı pcde kullanılmış biriside pcden şarj edildikten sonra çıkarılmış sonuçmu 1 yılda takılı duranın sarj süresi %26 azalmış diğeri ise %20 (takılı olmayan batarya) bence doğrudur o %6 ısının etkisi işte bnce 5-10 dkka batarya ölmemesi için bilgisayrımın hasar görmesine değmez :10numara:

Üst Alt