40 Milyar Maaşlı çaycılar Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
necxman

necxman

Üye
    Konu Sahibi
40 Milyar Maaşlı çaycılar Geliyor
Bir çaycının 40 bin YTL aldığını duydunuz mu?... Teknoloji ilerledikçe yakında bu haberlere de galiba alışacağız. İşte size 40 milyar maaşla çalışan çaycınız...
19 Aralık 2005 14:25
<div align="center"></div>
40 bin YTL maaşlı çaycılar geliyor
Robotlara karşı beslediğimiz evrensel ilgi, maymunların insansı hareketlerine duyduğumuz gizemli hayranlıkla ne kadar örtüşüyor bilmiyorum. Yani robotların olası etkileri mi bizi hayrete düşürüyor yoksa onların bizi taklit etmekteki başarılarından mı etkileniyoruz? Çünkü ilgimizi çekenler genellikle fabrikalarda ucundaki mengeneyle malları oradan oraya taşıyan hamarat kollardan ibaret robotlardan çok insansı görünüm ve tavırlı örnekleri oluyor. Oysa o insansı robotların insanlığa faydaları sırt çevirdiğimiz şekilsiz ağabeylerinin yanında koca bir hiç. (Yazık değil mi o gariplere?)

Mutlaka bir yerden okumuş ya da duymuşsunuzdur, Honda ülke ülke dolaştırdığı insansı robotu Asimo&#39;yu şirketlerle yıllık olarak kiralamaya başlayacağını duyurdu. İsmini ünlü &#39;3 robot yasası yazarı Isaac Asimov&#39;dan alan Asimo&#39;nun şirketlerdeki kullanımı &#39;kabul memuru&#39; şeklinde olacak. Yani şirkete gelen misafirleri karşılayacak, bekleme odasına alacak, bir şey yiyip içerler mi soracak, sonra da siparişleri hazırlayıp getirecek, servis edecek. Yorulmayacak, izin istemeyecek, hastalanmayacak, bıkmayacak.

1986 yılından bu yana, milyonlarca dolarlık bütçeyle ortaya çıkan ürünün bizdeki ofis tabiriyle &#39;çaycı&#39; olması hüzün verici elbette. Oysa ülkemizi de ziyaret eden; hatta Başbakan Erdoğan ile el sıkışıp şarkılar söyleyen 1 metre 30 santimlik Asimo, aslında etrafındakileri tanımaktan koşmaya, konuşmaktan internetten bilgi çekip aktarmaya kadar birçok benzersiz yeteneğe sahip. Kimi deneylerde çocuklara dadılık yapmak için bile kullanıldı. Çocuğunuza her gün internetten çektiği yeni bir masalı anlatan, her gün yeni bir şarkı söyleyen, hiç bıkmayan, usanmayan bakıcının insan olabileceğini düşünmüyordunuz herhalde.

Benim en çok ilgimi çekense Asimo&#39;nun hizmeti için Honda&#39;nın talep ettiği bedel oldu. Açıklamaya göre yıllık 300 bin avro karşılığı bu robotu ofis çalışanı olarak personel listenize ekleyebiliyorsunuz. Yani Bodur Asimo&#39;nun aylık maaşı 25 bin avro. Bunu kabaca 40 bin YTL ya da 40 milyar TL olarak da çevirebiliriz. Eğer her patronun ezeli hayali olan memuru robot gibi çalıştırma hayalinin karşılığı buysa en azından 15-20 sene daha biz insanların hükmü devam edecek demektir. Ondan sonra &#39;Matrix&#39; filmindeki kronolojide bile yer alan robotların sendikal ve vatandaşlık haklarını tartışıyor olur muyuz, ne dersiniz?
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer KonularÜst Alt