15 Kasım da ne oldu?

Sponsorlu Bağlantılar

gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
KKTC'NİN KURULMASI (1983)


FİLİSTİN DEVLETİ KURULDU (1988)


Avrupa Parlamentosu, Filistin devletini sadece "prensipte" tanımakla yetindi. Filistini tanıyan 135 ülkenin büyük bölümünü ise Afrika, Asya ve Latin Amerika devletleri oluşturuyor.

Filistin’i tanıyan son devlet Yunanistan

Filistin’i tanıyan ilk Batılı ülke ise İsveç’tir. (30 Ekim 2014) İsveç sonrasında bazı Avrupa ülkeleri; İrlanda, İspanya ve Fransa gibi ülkeler Filistin’i tanımıştır. Ama Filistin’i son olarak tanıyan devlet (bir Avrupa ülkesi olan) Yunanistan olmuştur.

Türkiye, 15 Kasım 1988’de sürgünde ilan edilen Filistin Devleti’ni ilk gün tanıyan ülkeler arasındadır. Filistin’i ilk tanıyan ülke net olarak belli değildir.

Filistin’i tanımayan ülkeler:

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Portekiz, İtalya, Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Finlandiya, Estonya, Letonya, Moldovya, Ermenistan, Litvanya, Avusturya, İsviçre, Birmanya, Tayland, Güney Kore, Japonya, Tayvan, Kamerun, Togo, Eritre, İsrail, Batı Sahra, Guatemala, Kolombiya, Haiti, Avustralya, Yeni Zelenda. Avrupa Birliği’nin merkezinin bulunduğu Belçika ise Filistin’i şartlı tanıdı.

Filistin 1988’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra dalga dalga tanınmaya başlamıştır. İşte dönem dönem Filistin’i tanıyan ülkeler..

(Kasım 1988) İlk Dalgada Tanıyan Ülkeler:

Yemen, Türkiye, Tunus, Somali, Fas, Moritanya, Malezya, Libya, Kuveyt, Irak, Bahreyn, Cezayir, Zambiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan, Suudi Arabistan, Katar, Pakistan Nikaragua, Malta, Madagaskar, Ürdün, Küba, Bangladeş, Afganistan, Endonezya, Sudan, Mauritius, Cibuti, Brunei, Arnavutluk, Kıbrıs, Rusya, Gambiya, Sri Lanka, Slovakya, Seyşeller, Nijerya, Hindistan, Mısır, Çek Cumhuriyeti, Vietnam, Ukrayna, Namibya, Gine, Beyaz Rusya, Çin, Mali, Gine – Bissau, Komorlar, Kamboçya, Burkina Faso, Senegal, Moğolistan , Macaristan, Tanzanya, Romanya, Nijer, Kuzey Kore, Cape Verde, Bulgaristan, Maldivler, Zimbabve, Togo, Ghana, Chad
 
  • Beğen
Tepkiler: ismailsevinc

Benzer Konular

AnkaKF
Cevap
0
Görüntüleme
444
AnkaKF
Baydırman
Cevap
1
Görüntüleme
261
PALA.
Cevap
0
Görüntüleme
374
TheNightMare.
Cevap
1
Görüntüleme
351
Eren Değerli
TheNightMare.
Cevap
0
Görüntüleme
348
TheNightMare.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt