13 sayısı niçin uğursuzdur?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
    Konu Sahibi
13 sayısı niçin uğursuzdur?
13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 1 2 A' dır ya da 1 4 'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayın 1 3 'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD 'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı 'triskaidekaphobia'dır.
Genel olarak bu inancın, Hz. İsa'nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider.
O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nın oğulları olup, ay kraliçesi Nanna'mn da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürür.
Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.
Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi, yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.
Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı (bence "ayva"yı!) cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.
13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.
;) ;) ;)

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Benim en uğurlu sayım 3 ve 13'tür.. ;)

O yüzden bence uğursuz değil... :ehe:

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Bence bu 13 Rakamı , kişiden kişiye göre değişiyor.

Binevi batıl inanç diyorum ben : )

msw

msw

Üye
Ben de şöyle duydum...

Fatih Sultan Mehmet İstanbulu 1453 te Bizanslıların elinden aldı...şimdi bu rakamları toplayın........

işte bundan dolayı bu güne lanet ediyorlar...lanetli kabül ediyorlar...zoruna gidiyor yani......

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by msw@Sep 22 2005, 05:56 PM
Ben de şöyle duydum...

Fatih Sultan Mehmet İstanbulu 1453 te Bizanslıların elinden aldı...şimdi bu rakamları toplayın........

işte bundan dolayı bu güne lanet ediyorlar...lanetli kabül ediyorlar...zoruna gidiyor yani......
[post=174137]Quoted post[/post]​
ewet yaaa çok ilginç 1+4+5+3=13 ;)

Gokhan43

Gokhan43

Üye
O da ilginç bir yaklaşım.

katibim

katibim

Üye
wc'lerde pisuvarlara dikkat edin sayın 13 tane delik bulunur ;;)

msw

msw

Üye
Originally posted by katibim@Sep 22 2005, 06:11 PM
wc'lerde pisuvarlara dikkat edin sayın 13 tane delik bulunur ;;)
[post=174162]Quoted post[/post]​
Hiç dikkat etmemiştim

AntiTuk

Üye
benim uğurlu rakamım 13tür
inanmak öle şeylere

neoki

neoki

Üye
Originally posted by NeedLeFLuff+Sep 22 2005, 05:57 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(NeedLeFLuff &#064; Sep 22 2005, 05:57 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-msw@Sep 22 2005, 05:56 PM
Ben de şöyle duydum...

[post=174139]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
bence ilk anlatılanların yanında en önemlileri bu çünkü bu yakın tarihte geçen ve kesin olan olaylar istanbulun fethi Hz.Muhammed S.A.V. doğuş tarihi ve birçok hiristiyanlar açısından kötü müslümanlar ve Türkler açısından iyi oln olayın tarihleri toplamı yine 13&#39;dür bundan dolayıda benim en sevdiğim sayı 13 :) eğer hip-hop dinleyen arkadaşlar varsa kesinlikle Nefret-Şahi parçasından bilirler parçada şöyle diyor &#39;bir artı dört artı beş artı üç onüç uğursuz sayan batılılara osmanlıdan hediye olsun bu.....&#39; güzel bir parça dinlemenizi şiddetle öneririm... herkese kolay gelsin...

EaSy_As_LiFe

EaSy_As_LiFe

Üye
bizim uçakalrda 13 var abi.ayrıca bu bie efsane kim sallar?Ama bende ayna kırıldığında uğursuzluk olduğua inanırım :)

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yarın sayacam pisuarda kaç delik var diye.. :ehe:

midnight

midnight

Üye
Originally posted by neoki+Sep 22 2005, 07:13 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(neoki &#064; Sep 22 2005, 07:13 PM)</div><div class='quotemain'>
Originally posted by NeedLeFLuff@Sep 22 2005, 05:57 PM
<!--QuoteBegin-msw
@Sep 22 2005, 05:56 PM
Ben de şöyle duydum...

[post=174139]Quoted post[/post]​
bence ilk anlatılanların yanında en önemlileri bu çünkü bu yakın tarihte geçen ve kesin olan olaylar istanbulun fethi Hz.Muhammed S.A.V. doğuş tarihi ve birçok hiristiyanlar açısından kötü müslümanlar ve Türkler açısından iyi oln olayın tarihleri toplamı yine 13&#39;dür bundan dolayıda benim en sevdiğim sayı 13 :) eğer hip-hop dinleyen arkadaşlar varsa kesinlikle Nefret-Şahi parçasından bilirler parçada şöyle diyor &#39;bir artı dört artı beş artı üç onüç uğursuz sayan batılılara osmanlıdan hediye olsun bu.....&#39; güzel bir parça dinlemenizi şiddetle öneririm... herkese kolay gelsin...
[post=174184]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

Fatih Sultan Mehmed&#39;in İstanbul&#39;u almak için döktürdüğü büyük top Şahi adını taşıyordu. Bu topun namlusu 91.5cm idi. 1596.6 kilogram ağırlığındaki güllesini menzili 1200 metre idi. Osmanlı ordusunda daha sonra kullanılan büyük toplara da Şahi adı verildi.

Şimdi sizlere Şahi adlı şarkının linkini ve şarkı sözlerini veriyorum.. ;;)

Şarkının linki:

--Not:Bu parçayı ve sözlerini daha önceden eklemiş olmama rağmen,bahsi geçtiği için yeniden ekliyotum

ŞAHİ

Bin yillik saltanat,
1453&#39;te <span style='color:red'>Şahi
güllesiyle,
İstanbul oldu Konstantinapolis denilen yalan,
İstanbul&#39;um oldu Marmara&#39;m kan, gökyüzü duman,
Simdi bakiniz lan, Onun gibi beyinlere vuran
Bir kahraman yok mu lan? Var&#33;
Sesi kabus korkutur, düsmani buz keser,
Esen rüzgarla birlikte gülleler yıktı,
Duvar tanımadı, Ama şimdi nerede sahi nerede?
53 günde zafere koşan ordu nerede?
İstanbul&#39;u şimdi görselerdi keşke,
Akılları basa toplayacak ama düşmanı bozacak,
Alabildiğine gülleleri kusacak
Bir şahi olsa vursa keşke
İstanbul&#39;u mahvedenlerin kalelerine </span>

Şahi, kaleleri deldi kahramanca,
Şahi, güllelerle saltanatı yendi
Şahi, namert kopsun onda,
Şahi, nefretimle geri geldi

Kahraman yok artık, Heryerde mafya,
Parsellendi topragım, Güzelim ormanlarım
Hep oldu villaların, Denizim kapkara,
Paraların çöpü burasi bir arena,
<span style='color:red'>Ceza
&#33;&#33;&#33; Patlayan bir bomba,
insan insanı ne kadara vuruyor acaba?
Nefret bir şahi sözleri ise gülle,
Tarihini unutmuş olana güle güle. </span>

Geçmişle övünmekten bıktım be bıktık,
Yeni zaferlere kosmak tarihe borcumuz,
Dünyaya hükmetmek artık yetmez bize,
Yeni cepheler ver sen paşam,
Şahi kadar güçlüyüm tek basima tahrip edecegim,
Düşmanları koyarım sıraya,
Dikkat&#33; Nişan al, Ateşş&#33;
Bu sana ilk şahim olsun içimdeki kalleş.

Şahi, kaleleri deldi kahramanca,
Şahi, güllelerle saltanatı yendi
Şahi, namert kopsun onda,
Şahi, nefretimle geri geldi

Benim ugurlu sayim 1453,
bir artı dört artı beş artı üç,
Onüç&#39;ü uğursuz sayan batılılara,
Osmanlıdan bu şahi hediye olsun sonsuza,
Torunlari ise batıya hayran olmus,
Senelere damgasını vurmuş olan ruhsuzlar,
şahi geri gelecek,
Artık dur diyebilecek gücün kalmamış,
Kalmamış, sanki Duvara baglanmış
Zorla izlettirilen bir korku filminin parçası olmuşsun,
Sen donmuş musun yoksa korkmuş musun?
Ona buna sorsana aslanım, sorsana&#33;
Aslında donup kalmış olarak seni izleyen insanlar var,
10 üzerinden 7 kere geri çekilmişsin,
İstanbuldaki surların içerisinde ezilmiş ve hükmen yenilmişsin.

slayer

Üye
3, 7, 13 &#39;ü severim
ayrıca şans oyunlarında hep 13 yazarım.
----
midnight bu ne hız ;;)

neoki

neoki

Üye
midnayt kardeş benim kaldığım yerden devam edip desteklediğin için teşekkürler :)

wampir

Üye
bencede batıl inanç bunlar &#33;&#33; :hoho:

_GiTaRisT_

Üye
2056 yılında dünyanın en kötü olayı gerçekleşecek demişler..

bu sayıların toplamı 13 ettiği için ondan korkuyorlar..

:D :DD :rolleyes: : )

ibrahimcay1

Üye
Originally posted by Gokhan43@Sep 22 2005, 05:55 PM
Bence bu 13 Rakamı , kişiden kişiye göre değişiyor.

Binevi batıl inanç diyorum ben : )
[post=174135]Quoted post[/post]​

bencede abi gokhana kat1l1yorum.... :artı:

cllgr

cllgr

Üye
Originally posted by van_hoijdonk+Sep 22 2005, 05:51 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(van_hoijdonk &#064; Sep 22 2005, 05:51 PM)</div><div class='quotemain'>Benim en uğurlu sayım 3 ve 13&#39;tür.. ;)

O yüzden bence uğursuz değil... :ehe:
[post=174122]Quoted post[/post]​
[/b]

13 sayısı hiristiyanlar için ugursuz bizler için degil. ;)

<!--QuoteBegin-katibim
@Sep 22 2005, 06:11 PM
wc&#39;lerde pisuvarlara dikkat edin sayın 13 tane delik bulunur ;;)
[post=174162]Quoted post[/post]​
[/quote]
ya nerden aklına geldide saydın.bak bu sayı sayma işi psikolojik bir hastalıktır ona göre takma kafanı böyle şeylere. :haha:

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
    Konu Sahibi
abi kaptırmayalım bu kadar alt tarafı bi sayı nedir yani ?? :DD

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt