100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lossalive

Üye
    Konu Sahibi
100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliyor
ABD’de Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, öğrencilerin eğitiminde kullanılacak 100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliştirme konusunda hızla ilerliyor.

Laboratuvarın kurucusu ve Başkanı Nicholas Negroponte tarafından 2005 yılı ocak ayında Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanan proje kapsamında, ilk bilgisayarların 2006 sonu ya da 2007 başı gibi tamamlanması amaçlanıyor.

Bin dolarl1k gibi:

Bilgisayarın renkli ekrana sahip olması ve elektriksiz ortamda çalışabilmesi hedeflenirken, geniş veri depolama olanağı dışında 1000 dolarlık bir dizüstü bilgisayarının sahip olduğu tüm özellikleri taşıması da planlanıyor. Negroponte, böyle bir bilgisayarı nasıl düşük fiyata maledeceklerine yönelik soruları ise, giderleri indirmek için izleyecekleri değişik yollarla açıklıyor.

30 Dolarlık ekran:

Buna göre 100 dolarlık dizüstü bilgisayarlarda, özellikle satış, pazarlama ve stok maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacak. Bir bilgisayarın fiyatını yükselten diğer bir önemli unsur olan ekran maliyetini indirmek içinse, MIT Laboratuvarları’nda geliştirilmekte olan teknolojilerle maliyetin 30 dolar düzeyinde kalmasına çalışılacak. Bilgisayarda Linux işletim sistemi kullanılarak bu alanda da tasarruf edilecek. Ayrıca bilgisayarın fiyatını düşürebilmek için kár amacı gütmeyen oluşumlardan yararlanılacak. Bu amaçla ‘Hundred Dollar Laptop Corporation - 100 Dolara Dizüstü Bilgisayar Şirketi’ (HDLC) adlı bir şirket kuruldu. ABD’de kurulan şirket, AMD, Brightstar, Google, News Corp ve Red Hat gibi ünlü bilişim firmalarıyla ortak çalışmaya başladı.

1 Milyon sipariş:

Negroponte ve ekibi bilgisayarların öğrencilere ulaştırılması konusunda ise Eğitim Bakanlıkları’ndan yararlanmayı düşünüyor. Ancak, ‘Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar kampanyası’ çerçevesinde öğrencilere dağıtılması planlanan bilgisayarlar için ilk aşamada en az 1 milyon adetlik sipariş alınmasının şart olduğu hatırlatılıyor. Bu konuda Çin ve Brezilya hükümetlerinin projeyle ciddi olarak ilgilendikleri de ifade ediliyor. Negroponte neden maliyeti daha düşük olabilecek masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayarı tercih ettikleri konusundaki soruya, öğrencilerin eğitiminde kullanılabilmesi için taşınabilirlik kavramının önem kazanmasına dikkat çekiyor.

Konu açmamda bir yanlışlık varsa lütfen uyarın ilk denemem :lol2:

aliekmel

Üye
iyi haber

lossalive

Üye
    Konu Sahibi
Ben hemen bi tane alırım çıkınca

depresif

Üye
Bence hiç heveslenmeyin Türkiyeye gelene kadar Lüks tüketim verigisydi katma değer vergisiydi haniyada benim elli gram pastırmam vergisiydi o alet yine de bi 650-700 dolara bize mal olur yani değişen hiç bir şey yok benden demesi selametle...(bu arada bu ilk mesajım ihi)

depresif

Üye
Bence hiç heveslenmeyin Türkiyeye gelene kadar Lüks tüketim verigisydi katma değer vergisiydi haniyada benim elli gram pastırmam vergisiydi o alet yine de bi 650-700 dolara bize mal olur yani değişen hiç bir şey yok benden demesi selametle...(bu arada bu ilk mesajım ihi)

dark_akhyls

Üye
bilgi için çok sağol...

symbianboy

Üye
off çok manyak olur inşallah Türkiyeyede gelir

dezzente

dezzente

Üye
arkadasım güzel konu bulmussun tebrıkler ama bence boyle bısıyın arkasında baska seyler olabılr.. mesela cın pazarını engellemek vs. ama senin konu harıka.. ınsallah türkiye ye gelene kadar 1000 dolar olmaz..

***BlackrosE***

***BlackrosE***

Üye
Kapışılır bence

ocu77

ocu77

Üye
bize gelene kadar karaborsaya düşer al sana 100 dolarlık laptop oldumu 1000 dolar...

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
gümrügü carti curtu...kimbilir kaça gelir bizim elimize

denizyalcin

denizyalcin

Üye
çabuk gelsin yaw...

Serkanbgtr

Üye
yaw ne kötü bi şey buı ya 100 dolarlık şeyin burda 1000 olması hepmi kazık yenir ya :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...