Yoğurdun suyunu dökmeyin!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yoğurdun suyunu dökmeyin!
Çoğu zaman çöpe dökülen yoğurt suyu, sağlık açısından son derece önemli olan B2 vitamini bakımından oldukça zengin. Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamini, vücudun protein, karbonhidrat ve yağlardan daha fazla faydalanmasını sağlıyor. Genellikle yoğurdun kalitesini azaltacağı ve lezzetini bozacağı düşüncesiyle yoğurdun suyu dökülüyor. Halbuki B2 vitamininden faydalanılması için yoğurt suyunun dökülmemesi veya başka alanlarda kullanılması gerekli. Protein, karbonhidrat ve yağların faydasını artırıyor B2 vitamini eksikliği göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olur. Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin (B2) vitaminidir. B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yağlar ile etkileşim içine girerek onlardan daha fazla faydalanılmasını sağlar. Bu vitamin yoğurt suyunun yanı sıra tarhana gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunmaktadır. B2 vitamininin azalmaması için bu yiyeceklerin güneş ışığından uzak tutulması gerekir. Bazı bölgelerde tarhananın güneş ışığında kurutulması alışkanlığı bu nedenle yanlıştır. Aynı şekilde güneş ışığında kurutulan tüm süt mamullerinde de vitamin kaybı olmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: TAMER TURK

TAMER TURK

TAMER TURK

Üye
Kardes esimde kansizlik var her ay doktora gitip tahlil yapiyoz kan hapi veriyor bir turlu duzelmiyor hep eksik kani yogurtun iyi geldigi soyleniyor bildignz baska bi nimet varmi kansizliga iyi gelen saygilar

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
öncelikle geçmiş olsun dileklerimi diliyorum ve acil şifalar diyorum evet en iyi kan yapıcı besinler kesinlikle pekmez ve siyah kuru üzümdür

TAMER TURK

TAMER TURK

Üye
Sagol hocam tasekur ederim

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
ne demek ben teşekkür ederim.

Murat Alper

Murat Alper

Moderator
teşekkürler yoğurdun suyunu sevmem ama faydalarını yine senden öğrenmiş bulunuyorum

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Eyvallah

ümran

Üye
arkadaşlar sabh kahvaltıdan önce yarım bardak pekmez için , imkanınız varsa

messevim

messevim

Üye
evet yoğurun o yeşil suyu

x-scarface

x-scarface

Üye
Yoğurt suyu tamam faydalı ancak miğdeyi yakar diye biliyorum :hmmm

hikmet366

hikmet366

Üye
teşekkürler.

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
yoğurdun suyuyla ayran yapıyorum üzerinede tuz :oke:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...