mobil modemlerin (turkcell-vodafone-avea) taahhüt iptali nasıl yapılır? öğrenin ve iptal ettirin

Sponsorlu Bağlantılar

yasinadil

Üye
    Konu Sahibi
mobil modemlerin (turkcell-vodafone-avea) taahhüt iptali nasıl yapılır? öğrenin ve iptal ettirin
arkadaşlar bu vınndan çok müzdariptim ve çok araştırdım cezai bedel ödemeden iptal ettirmeyi ve sonunda buldum (18 aylık aboneyim 6 ayım kaldı). btk'nın kararı varmış meğer bizi kekliyorlarmış (beni kaç kere keklediler). size kararı ve linkini veriyorum arayın müşteri hizmetlerini zaten kararı bildiğinizi öğrenince sorunsuz iptal edecekler (benimkini ettiler).

1 / 2
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU
KARARI
Karar Tarihi : 13.04.2010
Karar No : 2010/DK-10/233
Gündem Konusu :Taahhütnamelerde Yer Alan Cezai Şartlar.
KARAR :
İşletmeciler tarafından elektronik haberleşme hizmetlerinin sunumunda abonelere
imzalatılan taahhütnamelerde yer alan bazı şartlarda taahhütnamede öngörülen süre
bitiminden önce sözleşmenin sona ermesi halinde geriye kalan ay sayısı kadar tarife
aylık bedelinin cezai şart veya cayma tazminatı olarak abonelere yüklendiği
anlaşılmaktadır. Söz konusu uygulama ile abonelerin almadıkları hizmetlerin bedellerini
ödemek zorunda kalabildiği ve ekonomik yönden mağdur oldukları değerlendirilmekte
olup, söz konusu hususun düzenlemesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda,
tüketicilerin ekonomik menfaatlerinin korunması, tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi,
elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulmasında güvenin arttırılması ve rekabet
ortamının tüketicilerin pazarlık güçlerinin arttırılarak güçlendirilmesi amaçlarıyla
Elektronik Haberleşme Kanununun 6 ncı maddesinin (c) bendi, 12 nci maddesinin ikinci
fıkrası (e) bendi ile 48 inci 49 uncu ve 50 nci maddeleri ve GSM işletmecileri ile
Kurumumuz arasında imzalanan imtiyaz sözleşmeleri hükümleri gereğince;
1- Abonelik sözleşmesine ek nitelikteki hüküm ve şartlar ihtiva eden taahhütname,
şartname gibi adlar altında imzalanan sözleşmelerdeki FCT kullanımına ilişkin olarak
kararlaştırılan cezai şartlar saklı kalmak kaydıyla; cezai şart ve/veya cayma bedelleri
gibi ödemelerin, sözleşmelerin kapsamında eğer cihaz temin ediliyorsa cihazın
sözleşmenin imzalandığı tarihteki cari fiyatı ve indirim yapılıyorsa indirimlerin bedelleri
gibi abonelere sağlanan avantajların sözleşmenin feshedildiği tarihe kadar tahsil
edilmeyen toplam bedelleri ile sınırlı kalması gerektiği,
2- İşletmeciler tarafından, tüketicilerin cezai şartlar ve cayma bedelleri hakkında
ayrıca ve açıkça bilgilendirilmesi,
3- Tüketiciler ile işletmeciler arasında abonelik sözleşmesine ek nitelikteki hüküm ve
şartlar ihtiva eden taahhütname, şartname gibi adlar altında imzalanan sözleşmelerde
yer alan cezai şart ve/veya cayma bedellerine ilişkin hükümlerin tüketicilerin almadıkları
hizmeti ödemeleri sonucunu doğuracak şekilde belirlenemeyeceği, bu kapsamda
İşletmeciler tarafından uygulanan taahhütnamelerin belirlenen süre bitiminden önce
aboneler tarafından sona erdirilmek istenmesi halinde abonelerin almadıkları hizmet için
kalan ay sayısı kadar tarife aylık ücretinin cezai şart veya cayma bedeli olarak ödemede
bulunmalarına son verilmesi,
2 / 2
4- İşletmeciler tarafından hazırlanacak taahhütnamelerin yürürlüğe konulmadan önce
Kurumumuza gönderilmesi,
5- Kurul Kararının bir örneğinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığına gönderilmesi,
6- Kurul Kararının Kurumumuz internet sitesinde yayınlanması
hususlarına karar verilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: selami5151, watercity, serotonin ve 1 kişi daha

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Önemli bilgiler, iptal isteyenler denesin bakalım :)

akrebimbenim

Üye
hiç bir sorun çıkmadı mı kardeş

SanalDilenci

SanalDilenci

Üye
Arkadaşım ettirmişti. İndirim ücretlerini vs. almışlar sanırım.
Bu arada bilgilendirme için teşekkürler.:)

yasinadil

Üye
    Konu Sahibi

akrebimbenim

Üye
benimde 6 ayım kaldı galiba 145 tl tutuyor hepsi birlikte

Tuncay.erol

Tuncay.erol

Üye
bilgilendirme için teşekkürler

haPsi

Üye
5 veya 6 ayda benim kaldı gittim konustum türkcell'le bana geriye kalan fatura bedellerini öde kapatalım demişlerdi. bilgiler için teşekkürler...

kiratlim

Üye
Abijim türksel vıııın konusunda çamura yatıyor...illa jeza ödeycen diyor..halbuki hiç kullanamadım...aldım alalı bölgede çekmediği için

watercity

watercity

Üye
ttnet le taahhütüm devam ediyor bunu desem iptal ederlermi

atakantan

atakantan

Üye
biraz zor burası türkiye kılıfına uydururlar 6 ayım kaldı turkcell gittim öder isen iptal deriz dediler bunlar ile uğraşılmaz :(

erdem.battal

erdem.battal

Üye
ben vodem almıştım bulunduğum yerde çekmiyordu iptal etmiyorlardı 12 aylık taahütüm vardı tüketici hakları derneğine gittim alamadığım hizmetin parasını ödemek istemiyorum diye şikayet dilekçesi verdim karar lehime çıktı karar şöyle diyor :

bu doğrultuda oturduğu yerde tüketicinin kullanmış olduğu vodem internet iptalinin interaktif hizmetten yararlanamamakta olduğundan tüketicinin yapmış olduğu sözleşmenin . 4077 sayılı kanunun 11/A maddesin uyarınca yapılan sözleşmenin ve adına tahakkuk edilen borçların iptal edilmesine kararın taraflara tebliğine tüketici hakem heyetince oy birliğiyle karar verildi

ZaZuM

ZaZuM

Üye
tşk bilgi için iyi olmuş zamanında arkadaşım çok deli para ödemişti vınn için

emre_6795

emre_6795

Üye
tşk

cansus001

Üye
çok saol yaa kaç aydır bosuna fatura ödüyorum kullanamadan doğru düzgün.

hmzgl

hmzgl

Üye
Bu işler de en iyisi nasıl olsa sonra öderim düşüncesinden vazgeçip. nekadar param varsa o kadar konuşurum diğip kampanyadır taahhüttür bunlardan uzak durmak. Çevrenizdeki insanları da bu konuda ikaz edip uyandırmak Opertörler yıllarca bu memlekette şu veya bu şekilde insanların bilgisizliğinden ve saflığından yaralanıp muthiş bir servet sahibi oldular. Hele bundan yaklaşık 8 -10 sene önce bir şekilde kılıfına uydurup abonelikle azmı ınsanların kotörlerini yediler veya faturalarını şişirdiler.Abonelikler kapattırılana kadar operatörden insanların imanı gevriyordu. Her yaşadığımız olaydan ders almalıyız Yasaların bu konuda ve ne nekilde çalıştını çoğumuz bilmiyoruz. Bilsek bile iş oraya geldiğinde zaten olan olmuş oluyor.

somurtukk

somurtukk

Üye
bilgi için tşk.

omr bşr

Üye
ben turkcell vınn 4 gb ilk 12 ay 29 tl ikinci 12 ay 39 tl olan kampanyadan almıştım indirim bedeli ne kadar olur bilen yardım edebilirmi?

asas07

asas07

Üye
tşkrler kardeşim önemli ve gerekli bi bilgi :alkis:oke:

Üst Alt