Windows 10 KULLANICILAR KULÜBÜ [SORU(N)LAR-ÇÖZÜMLERİ]

Sponsorlu Bağlantılar

WINDOWS 10'A HER AÇIDAN BAKILDIĞINDA HANGİ PUANI VERİRSİNİZ? (5 çok iyi, 1 çok kötü)

• Kullanılan toplam oy
    139
exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
bildigim kadariyla sadece cl degeri 2 dusuk. benim kullandigim 11 hyperx 9 tablosunu da altta kinkledim sana hic bir fps farki olusturmuyor. zaten ekran kartin varsa oyun dosyalarini saklamak icin ram, grafiklerini ekran kartindan oynatiyorsun ..
CL'nin açılımı "Column Address Strobe Latency"dir. "Cas Latency" de diyebileceğimiz bu değer, bellekteki geçikme süresidir.
alintidir.
bu degerler zaten cok ufak degerler, hissetmiyorsun zaten, hyperxe verecegin fazladan parayla ssd alirsin daha da hizlanir bilgisayar ;)

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
bildigim kadariyla sadece cl degeri 2 dusuk. benim kullandigim 11 hyperx 9 tablosunu da altta kinkledim sana hic bir fps farki olusturmuyor. zaten ekran kartin varsa oyun dosyalarini saklamak icin ram, grafiklerini ekran kartindan oynatiyorsun ..
CL'nin açılımı "Column Address Strobe Latency"dir. "Cas Latency" de diyebileceğimiz bu değer, bellekteki geçikme süresidir.
alintidir.
bu degerler zaten cok ufak degerler, hissetmiyorsun zaten, hyperxe verecegin fazladan parayla ssd alirsin daha da hizlanir bilgisayar ;)
Bende onu diyecektim. Ram yerine SSD almanız daha avantajlı olacaktır

• Beğen
Tepkiler: exp_l0it
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Yeni güncelleme kaç gb?

Benim Pcnin anakartı 27 Temmuzdan beri serviste olduğu için güncellemeden yeni haberim oldu

ve de neler değişti

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Yeni güncelleme kaç gb?

Benim Pcnin anakartı 27 Temmuzdan beri serviste olduğu için güncellemeden yeni haberim oldu

ve de neler değişti
gorunur degisikler, kilit ekraninindaki windows logosunu kaldirip yerine kapak resmini atayabiliyosun, ayarlar ve uygulamalarin arka planlari beyaz/siyah secenegi yapilmis (magaza uygulamalari sadece) sistem biraz daha stabil oncekine gore. bildirimler gorunumu biraz degismis. windows defender simgesi geliyo artik bildirimlere. ayarlara eklenen ozellikler ivirzivirlar. artik alan acmak icin program gerekmiyor, windows ayarlara onu da koymus acikcasi guzel olmus ama ben 1x1 anten kullandigim icin :ehe
baslat menusunde degisiklikler var.
baskada aklima bir sey gelmedi su an
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
alintidir
guncelle yaklasik 4gb, yukleme sirasinda internet gerekli upgrader araci icin, iso yapacaksiniz iso boyutu 4 gb kurulum ssd + 8mpbs ile 2-3 saat aldi

canko13

canko13

Üye
alintidir.
Ssd ram görevini görüyormu? Tam bilgi sahibi değilim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Ssd ram görevini görüyormu? Tam bilgi sahibi değilim.

ayarlarsan evet ancak ssd omrunu azaltirsin oyle. sen 4gb ram al yaninada ssd. bana 120gb yetiyor ssd acikcasi. ssd bilgisayarin kalici olan dosyalarinda hizlama saglar hdd ye gore 5 kat kadar hizlidir

canko13

canko13

Üye
ayarlarsan evet ancak ssd omrunu azaltirsin oyle. sen 4gb ram al yaninada ssd. bana 120gb yetiyor ssd acikcasi. ssd bilgisayarin kalici olan dosyalarinda hizlama saglar hdd ye gore 5 kat kadar hizlidir
Hdd yerine ssd kullanılıyor o zaman Hdd cikartiyormuyuz.

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi

evet, garantiden cikmasi senin icin sorun degilse cdrom yerine hddyi koyabilirsin

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye

Bu konu çok ayrıntılı. Masaüstü sistemde çıkartmana gerek yok fakat laptoplarda olay çok farklı. Şu an benim kullandığım laptopta 2 adet SSD + 1 adet HDD var ve DVD rom yerinde duruyor. Tek HDD olan laptoplar çoğunlukta. Onlara önerilen şey Laptopun içindeki HDD yerine SSD takıp çıkarılan HDD'ye bir tane USB HDD kutusu alıp kullanabilirsin. Yani çıkarttığın HDD'yi atmıyorsun. Eğer benim CD sürücüye ihtiyacım yok diyorsan HDD'yi CD sürücüsünün yerine takabileceğin aparatlarda var. Tabi CD sürücün Slim değilse

canko13

canko13

Üye
Bu konu çok ayrıntılı. Masaüstü sistemde çıkartmana gerek yok fakat laptoplarda olay çok farklı. Şu an benim kullandığım laptopta 2 adet SSD + 1 adet HDD var ve DVD rom yerinde duruyor. Tek HDD olan laptoplar çoğunlukta. Onlara önerilen şey Laptopun içindeki HDD yerine SSD takıp çıkarılan HDD'ye bir tane USB HDD kutusu alıp kullanabilirsin. Yani çıkarttığın HDD'yi atmıyorsun. Eğer benim CD sürücüye ihtiyacım yok diyorsan HDD'yi CD sürücüsünün yerine takabileceğin aparatlarda var. Tabi CD sürücün Slim değilse
teşekkür ettm çok yardımcı oldun..ama ben fazla karıştırmayacağım herhalde 4 gb ram alacağım bana şu anlık yeter2 veya 3 sene beni adare etse laptop yeter sonra yenisini alıcağız aten mecburen

0343434

0343434

Üye
teşekkür ettm çok yardımcı oldun..ama ben fazla karıştırmayacağım herhalde 4 gb ram alacağım bana şu anlık yeter2 veya 3 sene beni adare etse laptop yeter sonra yenisini alıcağız aten mecburen

Bir de PC'nizin ssd ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Eski bilgisayarlarda sata 3 desteği olmadığı için ssdnin çıkabileceği maksimum hıza çıkamıyorlar. Yani yenilere oranla öyle büyük bir fark yaşatmayacaktır size.

iPhone ile uygulamasından gönderildi.

canko13

canko13

Üye
Bir de PC'nizin ssd ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Eski bilgisayarlarda sata 3 desteği olmadığı için ssdnin çıkabileceği maksimum hıza çıkamıyorlar. Yani yenilere oranla öyle büyük bir fark yaşatmayacaktır size.

tamam tesekkür ettim

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi

arkadasin kullandigi laptop bendekiyle ayni. cdrom u bilmiyorum ama hdd portu sata3. bende kutu aldim hdd icin usb 3.0, iyi oluyor. tek hdd yeri var ince kasa bu bilgisayar

BomberMAn TR01

BomberMAn TR01

Üye
4GB ram şu an için o oyun için yeterli bence. SSD senin için şu an ramdan daha öncelikli

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
4GB ram şu an için o oyun için yeterli bence. SSD senin için şu an ramdan daha öncelikli
4gb yetersiz kalır

GTA 5 de 6gb nin altına inmiyor (son ayarlarda)
overwatch 4gb nin altına inmiyor

güncel bir oyun pc sinde veya laptopunda en az 8gb şart

canko13

canko13

Üye
Dostum bazı oyunlara yetmiyor Black ops 3 oynuyorum ara ara kasıyor en az 6gb ram istiyor o yüzden 4 GB olsa uygun fiyata ram almam lazım. Bu aralar fazla bütçemiz yok ssd için

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
SSD almayın demiyorum veya gereksiz demiyorum

Pcnin hızına etkisi yok
yani oyunda fps artışı olmaz

avantajı
Pcniz en geç 20 sn de açılır
masaüstü işlemlerinde 4-5 kat hızlanma olur
oyunu ssd ye kurarsanız ara sahneler daha hızlı yüklenir

ama eğer pcnin ram eksiği varsa ssd yerine ram almak daha mantık olur

canko13

canko13

Üye
SSD almayın demiyorum veya gereksiz demiyorum

Pcnin hızına etkisi yok
yani oyunda fps artışı olmaz

avantajı
Pcniz en geç 20 sn de açılır
masaüstü işlemlerinde 4-5 kat hızlanma olur
oyunu ssd ye kurarsanız ara sahneler daha hızlı yüklenir

ama eğer pcnin ram eksiği varsa ssd yerine ram almak daha mantık olur
Evet ram eksiği var. 8 olsa yeter. Ondan sonra artık. Ssd araştıracağım. İlgilendiğin için teşekkürler saygılar.

canko13

canko13

Üye
bu ram yeni sipariş ettim. 800mhz yazıyor. Ben 1600 sipariş ettim. Benmi yanlış bakıyorum acaba. Yanlışmı gönderdiler.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
bu ram yeni sipariş ettim. 800mhz yazıyor. Ben 1600 sipariş ettim. Benmi yanlış bakıyorum acaba. Yanlışmı gönderdiler.

DRR3 frekansları x2 olarak hesaplanıyor

yani ramleriniz 1600mhz

Üst Alt