[ROOT] [XPERIA Z2/Z3] [ANDROİD 5 LOLLİPOP KOLAY ROOT YÖNTEMİ] [yeni] [V2]

Sponsorlu Bağlantılar

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
[ROOT] [XPERIA Z2/Z3] [ANDROİD 5 LOLLİPOP KOLAY ROOT YÖNTEMİ] [yeni] [V2]
[V2] [YENİLENDİ] [12.06.2015]

UYARI: TÜM SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR. BU İŞLEM İLE TELEFONUNUZ BAŞARISIZ OLSANIZ DAHİ BRİCK OLMAZ VEYA VERİ KAYBI KESİNLİKLE YAŞANMAZ.

ADIM ADIM XPERİA CİHAZLAR İÇİN ANDROİD 5 KOLAY ROOT YÖNTEMİ :

TEST EDİLEN CİHAZLAR :

Sony Xperia Z2 / Android Sürümü: 5.0.2 / Derleme numarası: 23.1.A.1.28
Sony Xperia Z3 / Android Sürümü: 5.0.2 / Derleme numarası: 23.1.A.1.28

NOT: BOOTLOADER KAPALI VEYA AÇIK FARKETMEZ ARKADAŞLAR.

1-) İndirdiğiniz zipin içindeki ALP klasörünü olduğu gibi telefon hafızasına atın. Klasörün içeriğiyle oynamayın.
2-) ALP Klasöründe Root.apk, Recovery.apk, Busybox.apk, Supersu.zip dosyaları bulunur. Supersu.zip i zipten çıkarmayın o şekilde kalacak.
3-) Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar açık konuma getirin. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > USB hata ayıklama'yı tikleyin. (Geliştirici Seçenekleri yoksa Ayarlar > Telefon hakkında > Derleme Numarası'na 7 kere üst üste basın geliştiricisiniz diyecek.) File Commaner'den Telefon hafızasındaki ALP klasörüne girin.
4-) Root.apk'yı telefonumuza kuralım. Tüm uyarıları kabul edin. Yine de yükle diyin. İşlem sonunda uygulama başarıyla yüklendi ekranında Bitti diyin.
5-) Root.apk kurulurken kurulamadı derse tekrar deneyin. Bir yerde bir tikleme yapıp yine de yükle demeniz gerekiyor oraya dikkat edin.
6-) Recovery.apk'yı telefonumuza kuralım. Tüm uyarıları kabul edin. İşlem sonunda uygulama başarıyla yüklendi ekranında Bitti diyin.
7-) Busybox.apk'yı telefonumuza kuralım. Tüm uyarıları kabul edin. İşlem sonunda uygulama başarıyla yüklendi ekranında Bitti diyin.
8.) Menüye gelip yüklenmiş olan KingRoot uygulamasını açıp Root butonuna basın. İşlem devam ederken bekleyin.
9-) İşlem sırasında gelen tüm uyarıları kabul edin. İngilizce Allow seçeneği olan uyarılara sürekli Allow diyin.
10-) İşlem durup karşınıza Root butonu gibi mavi çince yazılı buton gelebilir. Bu butona basarak devam ediyoruz. Unutmayın sadece Root butonu gibi tamamı mavi olan butonlara basacaksınız.
11-) Karşınızda şekiller dönüyor olabilir sayılar olabilir veya tekrar Root butonu tarzında mavi buton gelebilir siz mavi çince buton varsa basıp işleme devam edin.
12-) İşlem tamamlandığında karşınızda %100 yazıyor veya mavi bir tik belirmiş olacak. Bunu gördüğünüzde işlem tamam demektir. Home tuşuyla (Orta sanal tuş) tekrar menüye geliyoruz.
13-) Menüye KingUser (ek olarak birde Çince bir uygulama olabilir) uygulaması gelmiş olmalı. Siz sadece KingUser varmı diye kontrol edin uygulamaya girmeyin.
14-) Menüye KingUser gelmediyse bir yerde hata yaptınız demektir. 8. adımdan buraya kadar olan kısmı tekrarlayın.
15-) Menüye KingUser gelmiş ise devam edelim yüklediğimiz BusyBox uygulamasına giriyoruz. Karşımıza gelen uyarıya Allow diyip Install diyerek Busybox u kuruyoruz.
16-) It look like the Busybox the installation of BusyBox was succesful. Congratulations! mesajı ekrana geldiğinde kurulum tamam. Home tuşuyla (Orta sanal tuş) tekrar menüye geliyoruz.
17-) BusyBox yüklerken bir sorun olursa uygulamadan çıkıp tekrar girerek yeniden install diyin. BusyBox başarıyla kurulduktan sonra Home tuşuyla (Orta sanal tuş) menüye dönün.
18.) XZRecovery uygulamasına girip Install Recovery diyin. İzin isterse Allow diyin. Buraya kadar her şeyi sorunsuz yaptıysanız telefon yeniden başlatılacak ve karşınıza Recovery menüsü açılacak.
19-) Bu menüde Install menüsüne girip buradan ALP klasörünü bulun ve içindeki SuperSU.zip i seçin. Gelen ekranda hiçbir şey değiştirmeden aşağıdaki bölümü kaydırın.
20-) Yükleme tamamlanıp Done veya Successful ibaresini gördüğünüzde soldaki Wipe cache/dalvik e basıyoruz. Bu da Done olduğunda Back diyip sağdaki Reboot'a basıyoruz.
21-) Telefonumuz yeniden başlatılacak ve açılırken Android yeni sürüme geçiliyor diyecek. Açılışın tamamlanmasını bekleyin.
22-) Kurulum sonunda menünüzde SuperSU uygulaması bulunacak ve KingUser ile Çince uygulama silinmiş olacak. Kingroot'uda siz silin.
23-) SuperSU'ya girdiğinizde herhangi bir hata ile karşılaşmazsanız (beni takip edin vs geldiğinde hayır teşekkürler) sorunsuz bir şekilde rootladınız demektir.
24-) Play Store'dan RootChecker indirerek root yetkinizi kontrol edebilirsiniz. (Root yetkisi kontrolü için izin isteyecektir evet diyerek kabul edin.)
25-) İşlem tamam. Artık Root+Recovery ye sahipsiniz. Recovery menüsünü kullanmak için XZRecovery uygulamasından Reboot Recovery demeniz yeterli olacaktır.

UYARI: Recovery en ufak kurulum hatasında buga giriyor ve açılmıyor. İşlemleri hatasız ve eksiksiz anlatımdaki gibi yapın. Recovery açılmama sorununun tek çözüm yolu Flashtool ile orjinal yazılım flashlayıp işlemleri tekrar doğru bir şekilde yapmak arkadaşlar.

GEREKLİ DOSYALARI İNDİRME LİNKİ :

ALTERNATİF :

ALPEREN ÇUBUK TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.

ROOT'U KALDIRMAK İÇİN : Flashtool ile orjinal yazılım flashlamanız yeterlidir. Ayrıntılı bilgi :

---------------------------------------------------------------------------

[CAMERAMOD] + [SOUNDMOD] + [XPOSED LOLLIPOP]

NOT : ROOT + RECOVERY GEREKTİRİR.

TEST EDİLEN CİHAZLAR :

Sony Xperia Z2 / Android Sürümü: 5.0.2 / Derleme numarası: 23.1.A.1.28
Sony Xperia Z3 / Android Sürümü: 5.0.2 / Derleme numarası: 23.1.A.1.28

NE İŞE YARAR :

1-) Kamera modu otomatik modda 20MP çekim yapmanıza ve manuel modda 20MP ye alınca açılmayan ayarların açılmasını sağlar.
2-) Ses modu gelen çağrılarda zil sesinin 2 hoparlorden stereo olarak çıkmasını sağlar ufaktanda bi ses artırımı yapar.
3-) Xposed çok kapsamlı kişileştirme aracı internetten araştırırsanız daha iyi anlatmakla bitmez.

MODLAR NASIL YÜKLENİR :

1-) MOD Klasörünü olduğu gibi telefon hafızasına atın. Klasör içeriğiyle oynamayın.
2-) Recovery menüsüne girin. (ALP yöntemiyle root yapanlar XZRecovery uygulamasına girip Reboot Recovery demeleri yeterlidir.)
3-) Install diyerek MOD klasörüne girin ve yüklemek istediğiniz mod zipini seçin.
4-) Gelen yerde hiçbir şeyi değişmeden alltaki yeri kaydırın.
5-) Yükleme sonrası eğer başka bir mod daha yükleyeceksek Home diyip tekrar 3. adımdan devam edip diğer moduda yükleyin.
6-) Tüm yüklemek istediğiniz modları yükledikten sonra Wipe Cache/Dalvik yapıp ardından Back ve Reboot yapın.
7-) Açılışta Android yeni sürüme geçiliyor diyecek. Bu durumda başarıyla yüklediniz demektir.
8.) Xposed kurulumu için Zip i recoveryden yükledikten sonra MOD klasöründeki apk yı telefona yükleyin.
9-) Xposed i açtığınızda Framwork bölümünde yükleme kaldırma seçenekleri deaktif ve kırmızı bir yazıyor Recovery ile ilgili bir satır yazıyorsa kurulum başarılı demektir.
10-) Keyifle modunuzu veya Xposed Modüllerinizi kullanın ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

MODLARI İNDİR :

ALTERNATİF :

ÖNEMLİ NOT : Telefonunuza uyumlu olmayan modları kesinlikle yüklemeyin.

ALPEREN ÇUBUK TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.

---------------------------------------------------------------------------

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: TMT_54 ve kelooo

kelooo

Üye
En kısa zamanda deneyeceğim tşk

crarizma

crarizma

Üye
Kardeşim ALLAH senden razı olsun vallahi günlerdir bunun için uğraşıyordum sayende yaptım hatasız bi şekilde oldu çok teşekkürler :alkis:alkis:alkis

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
mives

mives

Üye
şimdi 23.1.a.1.28 indiriyorum biraz sonra kuracağım ama inşaallah sorunlu bi rom değildir. netten baktım çok bi sorun duymadım.
sonra da dediğn gibi root atacağım.

Bahsettiğin gibi ise, bir problem çıkmazsa, çünkü bu elektronik(yazılımsal) bişi belli olmaz, basit gözüküyor.

mives

mives

Üye
Xzrecovery
Busybox Pro
Ndr utils

Bu uygulamaları silebilir miyim? silersem ne olur.
Veya hangilerini silebilirim.

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
Xzrecovery
Busybox Pro
Ndr utils

Bu uygulamaları silebilir miyim? silersem ne olur.
Veya hangilerini silebilirim.

Ndr utils ve Supersu hariç tüm diğerlerini silebilirsiniz ndr yi silerseniz recovery silinir supersu zaten root için olmazsa olmaz

Busybox, Xzrecovery ve Kingroot u silmenizde sakınca yok

mives

mives

Üye
Teşekkür ederim...

erdoganz

Üye
merhaba
18 nci satırdaki Recovery menüsü tel. kapanıp açılınca gelmiyor,
ne yapabilirim

kelooo

Üye
Eline emeğine sağlık denedim oldu yalnız güncelleme falan gelirse direk yükleyebilirmiyiz android de yeniyim de bilmiyorum bir sıkıntı çıkar mı

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
merhaba
18 nci satırdaki Recovery menüsü tel. kapanıp açılınca gelmiyor,
ne yapabilirim

Merhaba. Flashtool ile stock (orjinal) yazılım flashlayıp işlemleri baştan uygulamanız gerekiyor.

Eline emeğine sağlık denedim oldu yalnız güncelleme falan gelirse direk yükleyebilirmiyiz android de yeniyim de bilmiyorum bir sıkıntı çıkar mı

Yeni güncelleme geldiğinde telefon görür fakat yüklerken hata verebilir (emin değilim direk alabilirde güncellemeyi) rootlu olduğu için ancak bilgisayar üzerinden pc companion veya flashtool ile sorunsuz güncellersiniz. Bu arada güncelleme yaparsanız root kalkar.

crarizma

crarizma

Üye
kardeşim xzrecovery'nin başka sürümünü kursak olurmu çünkü bu sürümde cyanogenmod rom'unu flashlayamıyorum ?

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
kardeşim xzrecovery'nin başka sürümünü kursak olurmu çünkü bu sürümde cyanogenmod rom'unu flashlayamıyorum ?

cynogen flashlayamamanızın recovery sürümüyle alakası yok zaten o en güncel TWRP + CWM + Philz içeriyor bootloader kilidinin açık olduğuna emin olun ama isterseniz başka recovery yükleyebilirsiniz

hizan

hizan

Üye
Arkadaşlar bu yöntem ile z1 de kısmen root yapılıyor recovery moda giremiyorsunuz.

crarizma

crarizma

Üye
cynogen flashlayamamanızın recovery sürümüyle alakası yok zaten o en güncel TWRP + CWM + Philz içeriyor bootloader kilidinin açık olduğuna emin olun ama isterseniz başka recovery yükleyebilirsiniz
hım tamam çok teşekkürler.

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar bu yöntem ile z1 de kısmen root yapılıyor recovery moda giremiyorsunuz.

Recovery ile ilgili adımları atlayarak pc üzerinden nutsdualrecovery yüklenebilir

0ceanS13

0ceanS13

Üye
Root yaptım teşekkür ederim yardımların için yanlız menümde XzRecovery,supersu ve ndrvUtils adında şeyler var.

Ndr ne oluyor kaldırayımmı ve busybox bi işe yaramazsa kaldırayımmı çok kalabalık ediyorlar.

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
Root yaptım teşekkür ederim yardımların için yanlız menümde XzRecovery,supersu ve ndrvUtils adında şeyler var.

Ndr ne oluyor kaldırayımmı ve busybox bi işe yaramazsa kaldırayımmı çok kalabalık ediyorlar.

Supersu ve Ndrutils hariç herşeyi silebilirsiniz bu 2 uygulamayı silmeyin sorun yaşarsınız Ndrutils gerekli bir şey

Misafir

link kırık yeni linkleri atabilirmisiniz

ALpWaR24

ALpWaR24

Üye
    Konu Sahibi
Linkler güncellendi

Üst Alt