Klasisizm Nedir ? Klasisizm Akımının Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

EroL

EroL

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Klasisizm Nedir ? Klasisizm Akımının Özellikleri
Klasizm akımı kısaca özetlemek gerekirse ve klasizm akımının öncüleri hakkında yada diğer bir deyişle klasizm akımının temsilcileri ve eserleri hakkında sizleri için bahsediyoruz.

17. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan, akıl ve sağduyuya önem veren bir edebiyat akımıdır. Daha çok tiyatro ve şiirde etkili olmuştur. Akımın kurucusu Boileau kabul edilir. Boileau: “Aklı seviniz, eserleriniz değer ve ihtişamını akıldan alsın.” sözüyle klasisizmin ana felsefesini açıklamıştır.

Klasisizm Akımının Özellikleri Nelerdir?
Akıl ve sağduyuya büyük önem verilir.
Sanatçının yapması gerekenin, doğayı, akla ve mantığa uygun bir şekilde taklit etmesi olduğu düşünülür.
Anlatımda mükemmellik önemlidir. Anlatımın önemi konunun öneminden daha fazladır. Bu yüzden konu olarak herhangi bir şey seçilebilir.

Klasisizmde din konusuna pek önem verilmez.
Yunan ve Latin edebiyatının etkisi altındadır.
Tiyatro ve şiire daha çok önem verilmiştir, roman klasisizmde biraz daha geride kalmıştır.
İnsanların her zaman, her yerde ve her olay karşısında aynı duygu ve düşüncelerde olduğunu kabul ederler. Bu yüzden eserlerinde değişmez karakterler yaratmışlardır.
Sanatçılar eserlerinde kişiliklerini gizli tutmuşlardır.
Eski Yunan ve Latin kaynaklarından konular tercih edilmiştir.
Klasisizm Akımının Üslubu ve Dili Nasıldır?
Yazar bir olayı anlatırken kendi duygu ve düşüncelerini söylemez.
Eserde biçimsel mükemmellik önemlidir.
Anlatım açık ve nettir.
Üslup yalındır.
İşlenen konular gerçek hayata uygundur.
Klasisizm Akımının Temsilcileri Kimlerdir?
Boileau
Corneille
Racine
Moliere
La Fontaine
Descartes

mrzstyl

mrzstyl

Üye
abi tam bu sabah edebiyat sınavı var şimdi bunu gördüm tekrar strese girdim ya.:agla2:
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER... :oke::oke: