Intel'den devrim niteliğinde yenilik geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

webince

Üye
    Konu Sahibi
Intel'den devrim niteliğinde yenilik geliyor
Bilindiği gibi dudak uçuklatan fiyatlara satılan performansı en üst seviyede Solid State Diskler ücreti yüzünden alınamıyordu.Bu sorunu geçen yıl Samsung V-Nand ve Nand teknolojisini ele alarak çözmeye çalıştı fakat tek başına pek ilerleyemeyince dev firma olan Intel ve Micron'dan destek olarak 3D NAND adında bir proje başlattılar.Bu teknoloji çok şaşırılacak bir şey değil bu disklerin yapısında geleneksel bir hafıza tabakası bulunuyor ve içerisinde dikey hücreler dizilmiş oluyor,bu dizilimi yaptıklarında diskin performansı artmış oluyor.Bu dizilimden sonra çip'in hafızası artıyor ve 48GB bir hafızaya sahip oluyor.Bu proje sonunda alışmadık olan bir şey göreceğiz , şuana kadar en fazla 3.5 TeraBayt Solid State Disk görmüş olmalısınız fakat bundan sonra 10 TeraBayt hallerini de göreceksiniz.Bu disk çıkıyor tabi de biz alabilecek miyiz ? Alsak da bilgisayarımızın Harddisk yuvası 2.5 inç ise en fazla 4 TeraBayt destekliyor.Bu proje sonunda 2.5 inç yerine belki daha yüksek bir hafıza desteği gelir ama bunun için yüksek ücretler ödemeniz gerekecek.

Kaynak :

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Vay arkadaş 10tb nedir. Ama yazıldığı gibi bir bunu anca çıkıştan 3-4 yıl sonra alabiliriz ki üst modeli çıkmadan o bile zor olur

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Ben de 120 GB lık bi tane var içine bir şey atmaya kıyamıyorum

Sabit diskler son zamanlarını yaşıyor
En fazla şuan 6 TB var en sonunda duvara tosluyacak ve daha fazla artamayak ve SSD lere geçilecek

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Ben de 120 GB lık bi tane var içine bir şey atmaya kıyamıyorum

Sabit diskler son zamanlarını yaşıyor
En fazla şuan 6 TB var en sonunda duvara tosluyacak ve daha fazla artamayak ve SSD lere geçilecek

Hdd'lerin hiçbir zaman modasının geçebileceğini düşünmüyorum ben. Tamam ssd boyutu ve kullanımı git giderek artabilir ama yer değiştirebileceklerini düşünmüyorum. Gerçi şu anlık üreticilerin böyle bir niyeti de yok. Haberde yazıldığı gibi üreticiler daha çok hdd ye önem veriyor.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bu 10 yıl sonra
Yani HDD nin plakası üzerindeki hücreler daha küçüğü üretilemeyecek kadar düşecek ve örn max 20 TB lık disklerden sonra artık daha yukarısı olamayınca artık HDD ler ani bir düşüş sürecine girip flopy diskler gibi yok olacak

Siycey

Siycey

Üye
Yazdan sonra 240Gblık modeller alınacak fiyatlara düşer diye tahmin ediyorum.

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
Muhtemelen ben de hdd nin boyutu düşecek diyorum

Üst Alt