Bilgisayar toplayacağım Çok fazla ikilem de kaldım

Sponsorlu Bağlantılar

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
En yüksek kaç derece gördünüz
SS alamadım ancak %100 kullanımda 69-70 dereceye çıkıyor. Oyunlarda ise %85 kullanımda falan 58-60 arası dolaşıyor. Ki ekran kartı ısıları 80-85 dereceye kadar normal olarak karşılanır.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Ozaman asus u tercih edeceğim dediginiz gibi 80 derece gpular için normal

Son düzenleme:
Siycey

Siycey

Üye
ramler oc etmiyeceğim direk 1866 mhz alıp kullanıcam ama işlemciyi ileride daha iyi bir soğutma ile kesinlikle oc yapacağım ama ilk günlerinde oc siz verdiği performans bile bana yeterli ileride yeni oyunlarda da aynı performansı almak için işlemci örn 4.5 ghz ye oc edebilirim
evet biliyorum özellikle fx990 chipsetli anakart seçtim bu chipsete sahip kartlar oc için en iyileri ama hangisinin malzeme kalitesi daha iyidir daha ısınır veya stabilitesi daha iyidir onu merak ettim msi da asus da askeri standartda kapasitör ve mofset kullandıklarını söylüyor ve ikisinin de dayanıklı olduğuna eminim ama şuanlık msi gibi görünüyor
Bu arada yeni gördüm fx8350 nin e verisiyonu daha çıkmamış ama yeni bir model olan fx8370E (yanılmıyorsam fx8370 önceden yoktu yada türkiyeye hiç gelmedi ben isimi hiç duymadım) gelmiş bu işlemcinin performansı 8350 den biraz daha aşağı görünüyor ( ) ( )
yani belkide hiç çıkmayacak

ben R9 280X i ne 384 bit olduğu için nede 3 gb belleği olduğu için seçmedim içindeki 2048 shaderı olan bir gpu'su olduğu için tercih ettim nVidia karşılğı gtx960 ile gtx770 araşı bir performansa sahip bir kart
Konuyu toparlayayım

Şuan için (yani şimdi gidip alsam şu parçaları alacağım

AMD x8 Fx8350
MSI 990FXA GD80
Kingston Fury 1886mhz 8gb tek modül(Kingston seçmemin sebebi ömür boyu garantili olması)
ASUS DirectCUII Radeon R9 280X
Samsung 840Evo 120 gb SSD (raid gibi bir özellik sayesinde daha hızlı çalımasıda ötürü)
Zalman Z11+ kasa (kablo yönetimi için ideal ve geniş bir kasa
Zalman glx 700w 80+ psu

fiyat yaklaşık 3000-2700 tl arası (değişken dolar değerine göre)

sapphire toxic (r9 280x) kullanan var mı veya asus (r9 280x)
ekstra oc siz yük altında en fazla derece gördünüz
Şimdi olmuş
SS alamadım ancak %100 kullanımda 69-70 dereceye çıkıyor. Oyunlarda ise %85 kullanımda falan 58-60 arası dolaşıyor. Ki ekran kartı ısıları 80-85 dereceye kadar normal olarak karşılanır.
80 Dereceye kadar normal fakat 81 ve üstünde normal olduğunu sanmıyorum ki zaten kartla yarım saat 80 derecede oyun oynarsan üstündeki malzemeninde zarar göreceği kesin,zaten firmalar soğutmayı buna göre ayarlıyor 71-72 yi geçmez o.c. yapılmamış bi kart.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
benim bildiğim ekran kartları 95 dereceye kadar hiç bir sıkıntı yok 105 dereceden sonra perfomans düşmeye başlıyor 130 larda (ekran kartı kendini kapatır ama eğer kapatmaz ise hasar alıyor (diye biliyorum)
Şimdi olmuş

80 Dereceye kadar normal fakat 81 ve üstünde normal olduğunu sanmıyorum ki zaten kartla yarım saat 80 derecede oyun oynarsan üstündeki malzemeninde zarar göreceği kesin,zaten firmalar soğutmayı buna göre ayarlıyor 71-72 yi geçmez o.c. yapılmamış bi kart.
asusun kartında TOP ibaresi var bu ibareyi en son gtx680 de görmüştüm normal 680 in soğutması 2 slot kaplarken 680 TOP 3 slot kaplıyor
TOP ibaresi En yüksek performans ve overclock a en açık olan kaymak tabaka saçiliyor bu kart diğer r9 280x lerden aslında daha yüksek performans vermesi lazım
Şimdi olmuş

asusun kartında TOP ibaresi var bu ibareyi en son gtx680 de görmüştüm normal 680 in soğutması 2 slot kaplarken 680 TOP 3 slot kaplıyor
TOP ibaresi En yüksek performans ve overclock a en açık olan kaymak tabaka saçiliyor bu kart diğer r9 280x lerden aslında daha yüksek performans vermesi lazım

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar çok yakın zaman gidip alacağım şuan fiyat araştırması yapıyorum dolar 2.5 olmuş hay öyle olunca biraz doların inmesini bekliyeceğim şuan nerede hangi parça var onu araştırıyorum vatanın sitesinde r9 280x yok diyor ama 2 hafta önce vatanda vitrinin arkaında gördüm ve o günden beri hala stokta yok görünüyor yarın veya pazartesi vatanda hangi parçalar var onu araştıracağım

92mm lik ledsiz fanı nereden bulabilirim ?

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
AMD'de alınabilecek en üst düzey işlemci bence FX 8350'dir. FX 9590 çok fazla enerji yiyor. Yüksek bir TDP değeri var. Yıllık elektrik faturasıyla bir tane i7 4790K almak daha mantıklı. Powercolor ekran kartlarını tavsiye etmem. Çünkü referans serisi oluyorlar ve çok sorun çıkarıyorlar. R9 alınacaksa Sapphire veya MSI alınmalı. Anakarta gelince gelince , o dediğiniz anakart efsane bir anakarttır. Eğer overclock yapmayacaksanız ona o kadar para vermeyin. Gigabyte 970 veya Asus M5A97 alın. Kasaya gelecek olursak Zalman Z3 Plus ve 650W PSU işinizi görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Siycey
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
AMD'de alınabilecek en üst düzey işlemci bence FX 8350'dir. FX 9590 çok fazla enerji yiyor. Yüksek bir TDP değeri var. Yıllık elektrik faturasıyla bir tane i7 4790K almak daha mantıklı. Powercolor ekran kartlarını tavsiye etmem. Çünkü referans serisi oluyorlar ve çok sorun çıkarıyorlar. R9 alınacaksa Sapphire veya MSI alınmalı. Anakarta gelince gelince , o dediğiniz anakart efsane bir anakarttır. Eğer overclock yapmayacaksanız ona o kadar para vermeyin. Gigabyte 970 veya Asus M5A97 alın. Kasaya gelecek olursak Zalman Z3 Plus ve 650W PSU işinizi görecektir.
kesinlikle overclock yapacağım
O yüzden 990fx chipset li anakart seçtim
Ve ekran kartında msi oyun testlerinde en son sırada ve sapphire da biraz marka olarak hoşuma gitmiyor güç kayağına gelirsek 16x 16x crossfirex destekli bir anakarta tek ekrankartı yakışmaz bu yüzden 2 yil sonra 2.sini alacağım için 700watt seçtim kasa z11plus görünüş ve soğutma konusunda daha başarılı olduğu için z11 plus seçtim ama tavsiyeniz teşekkür ederim

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
işlemci anakart tarafında ikilemlerimden kurtulsam da hala ekran kartı kafamı karıştırıyor
sikayet var adlı siteye asus un kartı hakkında pek iyi şeyler yazılmamış örn birisi aldım airfact sorunu vardı servis ve aldığım yer garanti dışı diye ürün değimi yapmadılar gibi yazılar var bu airfact sorunu nedir düzelitilebilir bir sorum mu ve her kartta mı var ?

bir de sapphire kartlarda baya saçma isimlendirme ve modeller var hangisinin neyi daha iyi olduğu belli değil
örnek vapor-x mi vapor tri-x mi tri-x oc mi (vatanın sitesinde iki tane bire bir aynı kartdan var ikiside tri-x oc mi yoksa biri toxic mi ?
normal de bu hafta sonu toplayacaktım fakat dolar aksine 2.62 yi şuan zorluyor onun için biraz bekleyebilirim 2 hafta önce anakart 511 tl ike suan 551 tl olmuş ekran kartı 814 ken (asus) 855 olmuş işlemci 555 tl iken 575 tl olmuş 2750 tl lik sistem şuan 3012 tlye alabiliyorum eğer dolar düşmez ise ikinci ram i almayacağım normalde 2 tane 8 gb alacaktım 2 yıl sonra aynısında bulamam diye peşinen alacaktım artık bulmmaya çalışacağım

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
Hocam bence elektronik aletler şans işi. Dediğim gibi bende ASUS R9 280X var şu ana kadar problem yaşamadım. Vatandan toplayacağın için aldığında birkaç oyunda denersin, stress teste sokarsın, artifact vs. oluşursa oyunlarda gider değişim istersin sorun çıkaracaklarını sanmıyorum. Artifact sorunuda şöyle birşey, oyun esnasında sağda solda kaplamalar saçmalamaya başlıyor kendi kendine beliriyor kayboluyor falan. Ancak dediğim gibi şu ana kadar PES 2015-Payday2-ETS2-Crysis3 ve optimizasyon özürlüsü GTA IV'de bile böyle bi soruna rastlamadım.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
bu videoda ne olduğunu tam olarak anlayabilirsin.

Mehmet Yunus Güngör

Mehmet Yunus Güngör

Üye
Hocam bende pc toplayacagim ve anakart haric herseyi ayni olmus :D dolar insAllah 2 nin altina duser eger duserse 2 bin tlye alabiliriz :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
2 nin altına 3 yılda düşmez
Dün vatanın sitesinden
Kredi kartının limitini artırıp alacaktım bankadan cevap gelmediği için alamadım 2 ay önce 2.27 miş eğer 2.5 ye falan düşerse anında alıcam kayserideki vatanda msi 990fxa gd80 , samsung 840 evo ssd ve 1886 mhz kingston hyperx fury ramler yok onları internetten alacağıma ekran kartı dışındakileri internet şubesinden alacağım ekran kartınıda diğer parçaların kargoları gelince alırım

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
SSD'yi 240 almanızı öneririm. Oyun vs. ile uğraşıyorsanız.
Ayrıca dediğim gibi, RAM konusunda G.Skill veya Corsair markalarına yönelin derim.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
SSD'yi 240 almanızı öneririm. Oyun vs. ile uğraşıyorsanız.
Ayrıca dediğim gibi, RAM konusunda G.Skill veya Corsair markalarına yönelin derim.
corsair i bilmem ama bellekeri ağır şartlarda test edip güvenirliliğini sağlayan ram firmalaında kingston vs gskill var kingstonun daha kaliteli olduğunu düşündüğüm için kingston seçeceğim
normalde 1 tane 8 alıp 1yıl veya gerektiği zamabn 16 ya gaçecektim fakat 1 yıl sonra bulmak çok zor olduğu için şimdiden alacağım ssd ise hızlı açılsın ve daha hizlı işlemler yapayım diye var .içine solidworks ve çok oynadığım 1-2 oyunu atacağım ileride 240 yada 480 lik daha alıp raid yapabilirim

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
Oynanılan oyunların falan bütün save dosyaları vs. yine SSD'ye yazıldığı için alan gittikçe küçülüyor.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Şuan ana disk olarak 250 gb lik bir hdd kullanıyorum ve 120 gb bomboş duruyor (sadece bi hdd yok) ve bir çok şey yüklü
Ssd kullanmak istememin en önemli sebebi pc çok hızlı açılıyor gerekirse 50 gb lik oyunların hepsini sata 3 hdd me koyarım şuan tek sıkıntım pc 1.5 dkde açılıyor bu süre en fazla 10 sn olmalı ve kullandığım cad programlarım açılışta programı ram yüklüyor ve oradan devam ediyor bu yüzden hdd ye bile kursam sadece ram e atma suresi değiştir geri kalan aynı gibi

Dolar artmasaydı hem rami hem de ssd yi artırırdım veya sıvı soğutma bile eklerdimdim ama 4000 tl yi fazla zorlamak istemedim şuan 3200 e falan denk geliyor
Ram planıma göre en az 2 yıl sonra upgrage edecektim fakat aynı ramden bulmak imkansız gibi olacaktı 8 gb ile 3 yıl çok rahat geçirirdi fakat şuan bile 6 gb sart koşan oyunlar varken yakında 10 gb ramin yoksa açmam derse işin bitti

evet sıkılıca (yapımı 9 gün günde 4 saatden bile bazen daha fazla (oyundan sıkıldım) Render ise 1 saat 14 dk 1 sn sürdü)
insan böyle şeylerle uğraşabiliyormuş (vram vs sfc ler kapasitörler hatta gpu bile en ince ayrıntısına kadar çizdim 8+6 pin pci-e güç portu ısı boruları hdmi dp vs dvi lardaki altın pinlere kadar bire bir (fan biraz acayip görüne bilir fazla görsel bulamadığım için biraz doğaçlama oldu

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Evet sipariş verdim

Vatandan

AMD fx x8 8350 black edition işlemci
MSI 990fxa gd80 anakart
Corsair Vegeance Pro 1866mhz cl9 2x8 GB RAM (kingston stokda kalmamış)
Zaman z11plus kasa
Glx700 PSU
Samsung 840 evo SSD 120gb
(2448 TL)

Gittigidiyordan da
Sapphire r9 280x toxic edition ekran kartı
(887 TL )

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
RAM seçimi emin olun Kingston'dan çok daha iyi olmuş. İmzamda ki sistemi 3050 TL'ye toplamıştım bende :)

Ordakilere ek olarak tabiki Zalman Z3 Plus, Xigmatek Vector 750W 80+ Silver PSU var :)

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Ben de kalmadı diyince tekrar bi seçim yapayım derken cl9 1866 MHz bi RAM gördüm baktım vengeance pro 2x8 GB 30 tl fark vardı bu olsun dedim baktım cl10 luk gskill ile aynı fiyattı corsair daha iyidir diyerek onu seçtim

Ekran kartında sapphire ileri baya araştırdım
Dual x sen vapor x ine kadar 10 tane birbirinden farklı model r9 280x vardı en iyi soğutma ve performansı iyi olan toxic editionu seçtim umarım 5 yıl sorun çıkarmaz
PSU yu normal de 600 bile gani gani yeter diyordum ama ileride crossfire yaparsam diye şimdiden biraz abarttim

R9 280x de crossfireX desteği var mı yani direk işlemci ve PCH üzerinden köprüsüz crossfire
Termal macun olarak ne tavsiye edersiniz