Drakula filmi hk. Önemli!

Sponsorlu Bağlantılar

CeRRaNo JoZAeF

CeRRaNo JoZAeF

Üye
    Konu Sahibi
Burdaki sıkıntı şu, biz Türk olarak Fatih Sultan Mehmedi ve Osmanlı imparatorluğunun nasıl bir adalet timsali olduğunu hatta constantiniyede (eski istanbul yani bizans zamanda) olan papazların bile adalet,eşitlik,hürriyet gibi şuanda olan temel dünya kavramlarının Osmanlı imparatorluğu zamamanda (ki özellikle Osman gazi ile Kanuni zamanda olan sultanların tamamı bunların timsali olmuş) Bizans külahı göreceğime Osmanlı sarığı göreyim gibi bir anlayışı bile vardı. Şimdi filme bakıyorum en başta sanki Osmanlı öyle bir devletki eğer yap dediğini yapmazsan Osmanlı gelir senin Milletini yok ederi oynamışlar. Yani Osmanlı hiçbir zaman bir sivile zarar vermedi. İkinci durum sanki Fatih sultan mehmet çocuk taciriymiş gibi gösterilmiş. Tamam o zaman çocuklar toplanıyordu fakat anası babası olanlar değil sadece yetim kalanlar devşirme ocağına gidiyor ya devlet adamı yada asker çıkıyordu. Mesela Kanuni sultan Süleymanın bir çok yanında olan bürokratları devşirme sisteminden gelmişti. Üçüncü olan sıkıntı anlattıklar filmin en sonunda olan hikayede Osmanlının Avrupaya kazıklı voyvodadan dolayı giremedi denmesi. Yazıktır ki Viyanaya kadar girdik! Tamam bunların hepsi kurguda bizde tarihimizi biliyoruz,Fatihin Peygamber sözüme mashar olmuş bir Allah dostu olduğunuda biliyoruz benim dayanamadığım wikipediada bile gerçek tarih yazarken bunlar neden bunu bu şekilde gösterir. Osmanlıyı ve Fatihi hiç bilmeyen bir Amerikalı bir adam bu filmi izledikten sonra direk düşüneceği şey Türklerden uzak durmak ve bize antipati kurmaktır. Ben buna dayanamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Dede

KayraBey

KayraBey

Üye
Burdaki sıkıntı şu, biz Türk olarak Fatih Sultan Mehmedi ve Osmanlı imparatorluğunun nasıl bir adalet timsali olduğunu hatta constantiniyede (eski istanbul yani bizans zamanda) olan papazların bile adalet,eşitlik,hürriyet gibi şuanda olan temel dünya kavramlarının Osmanlı imparatorluğu zamamanda (ki özellikle Osman gazi ile Kanuni zamanda olan sultanların tamamı bunların timsali olmuş) Bizans külahı göreceğime Osmanlı sarığı göreyim gibi bir anlayışı bile vardı. Şimdi filme bakıyorum en başta sanki Osmanlı öyle bir devletki eğer yap dediğini yapmazsan Osmanlı gelir senin Milletini yok ederi oynamışlar. Yani Osmanlı hiçbir zaman bir sivile zarar vermedi. İkinci durum sanki Fatih sultan mehmet çocuk taciriymiş gibi gösterilmiş. Tamam o zaman çocuklar toplanıyordu fakat anası babası olanlar değil sadece yetim kalanlar devşirme ocağına gidiyor ya devlet adamı yada asker çıkıyordu. Mesela Kanuni sultan Süleymanın bir çok yanında olan bürokratları devşirme sisteminden gelmişti. Üçüncü olan sıkıntı anlattıklar filmin en sonunda olan hikayede Osmanlının Avrupaya kazıklı voyvodadan dolayı giremedi denmesi. Yazıktır ki Viyanaya kadar girdik! Tamam bunların hepsi kurguda bizde tarihimizi biliyoruz,Fatihin Peygamber sözüme mashar olmuş bir Allah dostu olduğunuda biliyoruz benim dayanamadığım wikipediada bile gerçek tarih yazarken bunlar neden bunu bu şekilde gösterir. Osmanlıyı ve Fatihi hiç bilmeyen bir Amerikalı bir adam bu filmi izledikten sonra direk düşüneceği şey Türklerden uzak durmak ve bize antipati kurmaktır. Ben buna dayanamıyorum.
Hacı korku adama neler yaptırıyor görüyorsun :D

One-Two

Üye
Az önce filmi izledim ve hiç beğenmedim. Tarihsel gerçeklik konularına değinmek istemiyorum zaten Amerika'lıların yapacağı filmde bizi göklere çıkaracak bir durumları yoktu üstüne zaten fantastik bir film yani kimse bu bir tarih filmidir diye dayatmadı da ha nedir beni rahatsız etti mi evet etti ama altı üstü film zaten ne bekleniyor ki. Neyse uzatmadan film hakkında ki yorumu mu paylaşmak istiyorum.
-Spoiler İçerir-
Filmin senaryosu bana kopuk geldi çok mantık hatası var fakat özellikle Vlad'ın kana olan açlığının bu kadar az üzerinde durması bence çok saçma oldu. Koca film resmen vampirlik üzerine kurulu fakat 3 gün adamın inanılmaz derecede bir kan açlığı çekeceğini düşünürken ortada ne var? Koca bir hiç. Karısıyla bir yakınlaşması oldu orada biraz bi hayıflandı sonrasında o kadar insan içinde gezdi, çocuğuyla sarmaş dolaş oldu ama yinede tek bir problem bile yaşamadı. Bu bana baya saçma geldi. Filmin sonunda da artık mecburen içmek zorunda kaldı da karısının kanını öyle içti. Hele ki aradan 700 yıl geçtikten sonra tekrar karısını görmesine ne demeli? Dicem ki hadi torunlarının torunları falan filan da bu adam halkı için vampir oldu sonra dönüp hiç bakmadı mı bunlar ne yaptı ne etti benim oğlan falan diye? Kısacası saçma film. İyi ki para verip izlememişim dediğim türden.
Bunun haricinde umarım devamı çekilmez. Çünkü ilk film bu kadar saçmaysa sonrakileri düşünemiyorum bile. Sonunda merak uyandırmak için günümüze gelmişler ama bence resmen tüy dikmek olmuş.

Yönetici tarafından düzenlendi: