Silinecek konu

Sponsorlu Bağlantılar

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Silinecek konu
.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: 'Şeref', furyzer0, Gönüldaş ve 8 diğerleri

ExpertMurderer

ExpertMurderer

Üye
arkadaşlar bu konumuzda size windows format cd'sinin düzenlenmesini anlatacağım.

1.ADIM) DOSYA HAZIRLIK
öncelikle ekdeki dosyaları indiriyoruz. programlardaki ana dosyamız WinReducer olucak.
winreducer programının üç ayrı versiyonu bulunmaktadır. winreducer7 versiyonu win7iso için winreducer8 versiyonu win8iso için winreducer8.1 versiyonu win8.1iso düzenleme için. programlar win7 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
dosyaları indirip, rardan çıkartın, 7zip ile ResourceHack tool'u yükleyin. getwaiktools.exe yi masaüstüne alın ve açın ve bütün hepsine tik koyun Download diyin.(tercihen düzenleyeceğiniz sürüm olsun)
setACL sürümünü işletim sisteminize göre seçiceksiniz...

2.ADIM) PROGRAM AYARLARI
sıra geldi WinReducer'e. açınca karşınıza bu ekran gelecek ama programlar yeşil olmayacak. onları yeşil yapmak için:
program adına tıklayın ve olduğu yeri gösterin. 7zip iki kere isticek ilk istenen 7z.exe diğeri 7z.dll olucak. ImageX ile oscdimg dosyalarını Getwaiktoolsun indirdiği dosyaların içinde.

hepsi yeşil olduktan sonra kapatın. kapatınca bu ekran gelicek...

3.ADIM) ÖN HAZIRLIK
ilk önce updateleri indirmek mantıklı olacaktır.

start deyip tools diyin gelen sayfada düzenleyeceğiniz sürümü seçin. ben 32 bit düzenleyeceğim için x86 seçtim. ortadaki butona tıklayın.

uyarı gelicek tmm diyince bu ekran gelecek. updates seçmeleri gelicek. tercihen Updates yazanları indirin diğerleri çok fazla öncemli değil.

bu kısım internet hızına ve update.microsoft.com'un bağlantı hızına göre değişir.
update bitti diye uyarı gelecek..

ARA ADIM) daha sonra iso üzerinde düzenleyeceğiniz şeyleri görmek için Preset Editor yapın. burda yapabileceğiniz bir çok ayar mevcut. bu yaptığınızı açacağım isoda kaydetmek üzere kaydedibilirsiniz.

4.ADIM) ISO DOSYALARINI DÜZENLEMEYE UYGUN HALE GETİRME

buradan çıktıkta sonra, start butonundan iso diyoruz(hatasının anlamı şu:eski dosyalar saklansın mı silinsin mi?

(daha önce düzenleme yaptıysanız ve ya iso açtıysanız bu dosyalar silinsin mi?)) ve windows format cd'nin isolanmış halini gösteriyoruz. cd'nin içindeki dosyaları açacak.

bu kısım hdd kullananlar için uzun ssd kullananlar içi kısa sürecektir.
ben hdd kullanıyorum, 20-30 dk bekledim. hdd hızına, kullanım durumuna ve eskiliğine göre değişebilir.(7200 RPM, Yarısı Dolu, 8 Yıl)
başka bir ekran daha gelecek Mount diyoruz ve devam ediyoruz.

bir de bakıyoruz ki Preset Editor ekranı yine gelmiş. ayarlarınızı load yapabilir yada değişiklik yapabilirsiniz.

5.ADIM) KONACAK DOSYA SEÇİMİ
ben güncelleme yerleştirip, katılımsız kurulum yapmayı düşünüyorum. OEM yapmak isteyenler katılımsız kurulum program bulmak zorundalar. Driverları katılımsız kurulum yapın. Güncellemelerle birlikte .NET FRW 3.5 indirdik. çıkan ilk göster yerine tmm diyin gelicektir.
güncellemeleri gösterin.
kısaca son iki sayfada istediğiniz ayarları yapın. diğerlerine zevkinize bırakıyorum kurcalayın öğrenin konuya ekleyelim.

6.ADIM) DOSYALARI AÇILMIŞ İSOYA YERLEŞTİRME
finish ile apply diyoruz ve başlıyoruz beklemeye yine. bu sefer install.win dosyasını açıp cmd ile işlerini yapıp dosyaları filan içine atıp paketlicek falan filan fıstık...

buralarda bir işimiz yok... hdd kullananlar bir kahve/çay filan alsın hatta yemek yapsın geldiklerinde bitmemiş olucak... bilgisayarın hdd filan kastırmayacak şekilde işlerinizi yapabilirsizin. (benim 0,4 GB ram boş olunca ders yapmayı tercih ettim.)

7.ADIM) İSOLAMA
işlemleri bittikten sonra iso olarak kaydedin. kaydettiğiniz dizini unutmayın.

8.ADIM) TEST AŞAMALARI
güçlü bilgisayara sahip olanlar ilk önce VirtualBox ile densinler stabil olup olmadığını. Diğerleri ise yan işletim sistemi olarak kurup, test aşamalarına geçebilirler. Bu Symbian cfw gibi sabır isteyen bir iş.

Eksik/Yanlış noktaları pm atın. Linkleri mümkün olduğunca diri tutacağım. Bunun için bir günümü verdim teşekkürü çok görmeyin.
Yapıcak olanlara kolay gelsin.

sabit konu yaparsak sevinirim... @ANIL @Ozan
bunla sıfırdan format cd si yapabilirmiyiz

• Beğen
Tepkiler: furyzer0 ve -Börteçine-
exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
bunla sıfırdan format cd si yapabilirmiyiz
işletim sistemini yeniden yazmayı kastediyorsan hayır...
format atarken şunu ayarla, bunu yükle, diye uğraşmayasın diye format cdsine ayar çekiyosun, istediğin ayarlarda sana özel format cd'in oluyor. mesela format attım pc adı istiyor bununla orayı hem otomatik geçmesini hemde açıldığında PC yazmasını sağlayabilirsin...

• Beğen
Tepkiler: -Börteçine-
ExpertMurderer

ExpertMurderer

Üye
işletim sistemini yeniden yazmayı kastediyorsan hayır...
format atarken şunu ayarla, bunu yükle, diye uğraşmayasın diye format cdsine ayar çekiyosun, istediğin ayarlarda sana özel format cd'in oluyor. mesela format attım pc adı istiyor bununla orayı hem otomatik geçmesini hemde açıldığında PC yazmasını sağlayabilirsin...
işletim sistemini yeniden yazma değil boş cd yi format cd si yapma anlamında kasteddim

• Beğen
Tepkiler: afatsumlug97 ve -Börteçine-
exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
işletim sistemini yeniden yazma değil boş cd yi format cd si yapma anlamında kasteddim
isoyu seçip yazdır, zaten bootable olarak ayarlanıyor kendi. ;) bu programla cd yazdıramazsın.
*usb için microsoftun kendi yazdığı win7 usb download tool adındaki programdan bootable format usb/cd yapabilirsin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: -Börteçine-
ismail

ismail

Üye
Şimdi vaktim yok olunca detaylı olarak inceleyeceğim :)

• Beğen
Tepkiler: afatsumlug97
ExpertMurderer

ExpertMurderer

Üye
isoyu seçip yazdır, zaten bootable olarak ayarlanıyor kendi. ;) bu programla cd yazdıramazsın.
*usb için microsoftun kendi yazdığı win7 usb download tool adındaki programdan bootable format usb/cd yapabilirsin.
teşeküürler

• Beğen
Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
:tşk: lakin en sağlıklısı modifiyesiz hali :)

• Beğen
Tepkiler: CaptainPrice. ve afatsumlug97
ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
:tşk:

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
paylaşım için teşekkürler :D

• Beğen
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Windows 8.1 için WinReducer 1.10 çıkmış konuya yeni sürümünü ekle istersen eski sürümde güncellemeleri indirmiyor :oke:

• Beğen
Tepkiler: afatsumlug97 ve CaptainPrice.
exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Windows 8.1 için WinReducer 1.10 çıkmış konuya yeni sürümünü ekle istersen eski sürümde güncellemeleri indirmiyor :oke:
Teşekkür ederim yeni link atıyorum hemen..değiştirildi.. ana yazıda yenilendi

• Beğen
Tepkiler: CaptainPrice. ve -Empat-
bilisimler

bilisimler

Üye
İyi günler ben Windows 8.1 bu programla farklı ayarlar uyguladım usb den format attım fakat bu programla yaptığım ayarlar etkin olmamış yardımcı olur musunuz?

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
İyi günler ben Windows 8.1 bu programla farklı ayarlar uyguladım usb den format attım fakat bu programla yaptığım ayarlar etkin olmamış yardımcı olur musunuz?
kardeş ilk önce virtual box ile test edilmesi gerektiğini söylemişim yazıda. neyse boşver şimdi.
dosyayı wim olarak kaydet. daha sonra iso dosyasının içindeki install.wim dosyası ile değiştir yazdır kolay gelsin :)

bilisimler

bilisimler

Üye
Ben yapamıyorum ya :( sizden rıca etsem windows 8.1 64 bit defender kapatılmış iso bulabilir misiniz lütfen yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

Üst Alt