Organlarınızı Bağışlayacak mısınız?

Sponsorlu Bağlantılar

Organlarınızı bağışlayacak mısınız?

• Kullanılan toplam oy
    116
Invoke

Invoke

Üye
Onu anlayarak yazmıştım zaten.

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Sırf anlamak için o duruma düşmeniz lazım yani. Organ nakli ihtiyacı olan biri olsanız karşı mı çıkacaksınız istemiyorum diye ?
Zaruret durumunu tekrar tekrar belirttim.Daha mesaj yazmam gereksiz olur çünkü daha önce yazılan mesajlarda sorduğunuz soruların cevapları var.

Invoke

Invoke

Üye
Soruların cevapları olmasa da cevaplar var.

Invoke

Invoke

Üye
Hangi sorunun cevabını alamadın?

Diyorum ki verdiğin örnek durumu tam açıklamıyor ama sana göre açıklıyor. Bu yüzden dediğin gibi uzatmanın manası yok. Cevaplar var ama bana göre uygun cevap değiller, sana göre uygunlar.

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Diyorum ki verdiğin örnek durumu tam açıklamıyor ama sana göre açıklıyor. Bu yüzden dediğin gibi uzatmanın manası yok. Cevaplar var ama bana göre uygun cevap değiller, sana göre uygunlar.
Hadisleri ben söylemediğim için sadece bana uygun değil diye düşünüyorum.Karşıma İslami bir kaynakla çıkın ''yok arkadaşım bu öyle değil böyle" deyin bende yanlış yazdıklarımından dolayı özür dileyip bilgilendirdiğiniz için teşekkür edeyim konu kapansın.
Yoksa sana uygun bana uygun değil gibi yorumlar çok yanlış ve gereksiz olur.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Tamam daha fazla uzatmayalım arkadaşlar, sonuçta dinen zaruret arz durumlarda bağış yapılabiliyor. Konuyu özüne döndürelim artık. :)

• Beğen
Tepkiler: İhtiyar007
Invoke

Invoke

Üye
Hadisleri ben söylemediğim için sadece bana uygun değil diye düşünüyorum.Karşıma İslami bir kaynakla çıkın ''yok arkadaşım bu öyle değil böyle" deyin bende yanlış yazdıklarımından dolayı özür dileyip bilgilendirdiğiniz için teşekkür edeyim konu kapansın.
Yoksa sana uygun bana uygun değil gibi yorumlar çok yanlış ve gereksiz olur.

Öyle bir yazmışsın ki sanki ben hadisi inkar ediyorum. Gayette beni tatmin etmedi anlattıkların. Hangi sorun cevapsız diye soruyorsun ama açıkcası en temel soru cevapsız. Anlattıkların bu olayla mı ilgili? Hiç de değil. Ha bir de kan nakli hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok farklı bir durum gibi durmuyor.

• Beğen
Tepkiler: 0MG90
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Öyle bir yazmışsın ki sanki ben hadisi inkar ediyorum. Gayette beni tatmin etmedi anlattıkların. Hangi sorun cevapsız diye soruyorsun ama açıkcası en temel soru cevapsız. Anlattıkların bu olayla mı ilgili? Hiç de değil. Ha bir de kan nakli hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok farklı bir durum gibi durmuyor.
Ben anlatamadım galiba.Zaruri durumlarla ilgili konuyu.
Bana uygun değil demişsin

Invoke

Invoke

Üye
Verdiğin cevaplar bana uygun değil, dedim. Yani beni tatmin edemedi. Bu konuyu benim zihnimde açıklığa kavuşturamadı. Yoksa, aaa bu hadis bana ters, bu sayılmaz, yok la bu ayet iyi değilmiş, bunu boş ver gibi değil. :zzz:

-----

“Kim bir insana hayat verirse, bütün insanlara hayat vermiş gibidir.” (Mâide, 5/32)Tamam, zaruri. Zaten zaruri ise olacak nakil.
Ben de zaten keyiften verilsin, adamın böbreği satmasında sorun yok diyor değilim.

• Beğen
Tepkiler: 0MG90
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Verdiğin cevaplar bana uygun değil, dedim. Yani beni tatmin edemedi. Bu konuyu benim zihnimde açıklığa kavuşturamadı. Yoksa, aaa bu hadis bana ters, bu sayılmaz, yok la bu ayet iyi değilmiş, bunu boş ver gibi değil. :zzz:

-----

“Kim bir insana hayat verirse, bütün insanlara hayat vermiş gibidir.” (Mâide, 5/32)

O zaman güzelce açıklarsan daha iyi olur.
--------
Bak yine dediğime geldin hayati durumda geçerli yani zaruri dediğim duruma...

• Beğen
Tepkiler: Dede
Invoke

Invoke

Üye
Daha nasıl açıklayayım?

Hee, dediğin duruma geldim. Baştan ben de aynısını diyorum, demek ki sen de pek güzelce okumuyorsun.

• Beğen
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Daha nasıl açıklayayım?

Hee, dediğin duruma geldim. Baştan ben de aynısını diyorum, demek ki sen de pek güzelce okumuyorsun.
Uzatan bence sensin.
Ben de bu görüşü savunmama rağmen olayı hep farklı bir yere getirdin.

-----

“Kim bir insana hayat verirse, bütün insanlara hayat vermiş gibidir.” (Mâide, 5/32)Tamam, zaruri. Zaten zaruri ise olacak nakil.
Ben de zaten keyiften verilsin, adamın böbreği satmasında sorun yok diyor değilim.
Böbrek hayati bir nakildir.
Ama göz değil.
Aynı görüşü farklı şekilde mi savunuyoruz?

• Beğen
Tepkiler: mürteza16 ve Dede
Invoke

Invoke

Üye
İmkan varsa, orada boşta duran göz varsa adam kör mü yaşasın?

Göz nakli oluyor mu bunu da bilmiyorum ama.Ayrıca olayı buraya ben getirmedim(ya da tek başıma getirmedim en azından :p), en baştan hemen hemen aynı şeyi anlatıyoruz, benim dediğim sadece verdiğin örneğin olaya uygun olmadığıyken sen ısrarla sanki ben hadisi inkar ediyormuşum gibisinden benzer örneklerde direttin ya da bana öyle geldi. Bir şekilde uzadı, neyse uzamasın. Sonuçta konuşulan belli. Zaten benim bildiğim bazı İslam alimleri bu olayı doğru bulurken bazısı yanlış buluyor. Dünyaca tüm islam alimlerinin kabul ettiği ortak bir karar yok değil mi? Neyse, işte herkese hayırlı akşamlar dilerim. :D
Gökçen abi de bir şey demeden bekliyor. Olay çıkacak mı, modluğun mu var derdin var, mod yaptılar başımıza iş aldık mı, diyorsun abi ? :D

• Beğen
Tepkiler: Dede ve 0MG90
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
İmkan varsa, orada boşta duran göz varsa adam kör mü yaşasın?

Göz nakli oluyor mu bunu da bilmiyorum ama.
Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi
nakledilmesi mümkün.

Dediğim gibi bu sorunun da cevabı ya dolaylı yoldan yada doğrudan mesajlarımda var.Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.
Mesaj yazarak konuyu uzatmayacağını düşünerek son mesajımı yazıyorum ...

• Beğen
Tepkiler: mürteza16 ve Dede
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Yok be sekme açık kalmış telefonda, o yüzden konuda görünüyorum. Sorun yok ama basit bir olayı nereden nereye taşıdınız. :)

• Beğen
Tepkiler: Invoke ve Dede
KayraBey

KayraBey

Üye
Biri bana bu zaruri durumu açıklayabilir mi? Organ nakli zaten sonunun ölüm olacağı kesin hastalar için yapılmıyor mu? Bu ne yaman çelişkidir.
Benim bildiğim organ vücut ölmeden önce alınmalıdır. Örneğin beyin ölümü gerçekleşmiş ama diğer organları çalışır halde olan hastaların fişini çekmeden önce organları alıyorlar. İşte bu yüzden organ nakli caiz değildir. Ruh bedeni terk etmiyor organlar alınırken. Ayrıca kimin yaşayıp kimin yaşamayacağına karar vermek kimin haddine? Tüm hayatımız, her şeyimiz Allah'tan bize emanet. Bugün dolgu yaptırılan bir dişin bile hesabı olacak ahirette. Lütfen dini bilginiz yoksa bu tip konulara iş olsun diye cevap yazmayın.

• Beğen
Tepkiler: mürteza16 ve İhtiyar007
Invoke

Invoke

Üye
Evet, her ağzı olan konuşmasın.

• Beğen
ismail

ismail

Üye
karasızım