Yurt disindan gelirken getirilen cep telefonlari

Sponsorlu Bağlantılar

olovet

Üye
    Konu Sahibi
Yurt disindan gelirken getirilen cep telefonlari
Oncelikle bu konuyla ilgili biryer bulamadigim icin buraya konu actim. Yanlis actiysam herkesten ozur dilerim. Bir sorunum var ve bilgisi olanlardan yardim istiyorum. Peder yurtdisindan gelirken telefon isteyecem ondan ama duydugum biseye gore sistem yine degismis ve sadece pasaport giris cikis tarihlerine bakilarak turkcelllerde kayit yapiliyormus. Bu dogrumu? Dogruysa bir giriste kac telefon getirebiliyor? Birde 50 ytl civarinda bir ucretle bu imei kayit sorununu cozenlerin oldugunu duydum. Ama nokia disinda tellerde yapiliyomus. Nokialarda sorun cikartabiliyormus. Bununda dogrulugu hakkinda bilgisi olan varsa yardim ederseniz sevinirim. Herkese tesekkurler

safakk

safakk

Üye
arkadaşım şimdi durum şu sen yurt dışından getirirken normal bir şekilde kendi telefonunmuş gibi cebinde yurda sokuyorsun telefonu sonra telekomdan telefonuna bir mesaj geliyo kayıt altına al telefonunu diye sonra telefonunu telekomdan imei nosunu kayıt ettirip kullanıyorsun bu kadar ama ücreti yaklaşık 50 ytl falan bu arada sadece bir yada iki telefon kayıt attirebiliyorsun pasaporta

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
1 yılda 2 telefon kayıt ettirme hakkınız var. Girişte 2 telefon ile geçerseniz kaydettirebilirsiniz. Kendi telefonunuz gibi.

Posta vs ile gelen telefonlar kayıt olmuyor :oke:

olovet

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaslar tesekkurler bilgiler icin

daydayday

Üye
Ben Yaptim Oldu Hic Gidipte 50 Ytl Vermeye Kalkma Bi Sure Sonra Yasakli Listeye Giriyorsun Diyorlar Faturaya Bile Gerek Yok Sadece Pasoporttaki Giris Cikis Yazisi Yeterli Ancak Ulkeye Girerken Dikkat Edin Pasoporta Damgayi Bastirin

DaMaG3R

DaMaG3R

Üye
ülkeye giriş damgası yeterlimi

yoksa pasaportta gümrük olarak mı geçiyo telefon

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yurda giriş belgesi yeterli. Kendi telefonunuz olarak geçirmiş oluyorsunuz :oke:

Ozan

Ozan

Admin
Turkcell iletişim merkezinde bugun yazan yazıya göre kayıt altına almak için bir telefon no ile eşleştirmek gerekiyormuş yanlıs anlamadıysam yani tcell den bir hattınız olmalı yada hat alacaksınız ki öyle kayıt altına alınıyor ve o hatla kullanabiliyorsunuz diğer operatör ve işlemleri bilmiyorum tcell de yazan bu

olovet

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaslar bu konuyu actigimda hic bir bilgim yoktu bu konuyla ilgili. Gectigimiz cuma telefonum geldi. Gittim turkcell extraya, 2007 yilinda yurtdisindan turkiyeye girmis, pasaportunda yurda giris damgasi olan bir pasaport istediler sadece. Babam kendi pasaportuyla kendi telefonunu kaydettireceginden bende dayimi alip onun pasaportuyla kaydettirdim. Yani tek yapacaginiz 2007de tr ye girmis bi pasaport bulmaniz. Giris tarihi ocak 1 bile olabilir, o yila ait olsun yeter. Hattin da pasaport sahibine ait olmasi gibi bir sorun yok. Sadece o pasaporta o yil baska tlfn kaydettirilmemesi gerekiyor. 1yila 1 tlfn. Bu arada hangi sebeke saglayicisindan kayit ettirecekseniz o hattan olasi gerekiyor haliyle(trkcll,avea,vodaphone). Umarim anlatabilmisimdir olayi. Ilgilenen herkese tesekkurler..

olovet

Üye
    Konu Sahibi
Son olarak pasaport sahibinide yaninda istiyorlar ve tlfn 3-4 gun sebekeye kapali kalabiliyor kayit yaptirdiktan sonra, Ama sonra tekrar kullanima aciliyor sebeke tarafindan. Benimki daha kapanmadi ama kapanabilecegini, o sirada kayit islemleri yapilip tekrar acilacagini soylediler. Bu da aklinizda bulunsun..

DaMaG3R

DaMaG3R

Üye
yani ben turkcellde kaydetsem avea ve vodafone hattı çalıştırmazmı

olovet

Üye
    Konu Sahibi
Calistirabiliyorsun arkadasim bi sorun olmuyor.

DaMaG3R

DaMaG3R

Üye
sağol kardeşim

asyazici

Üye
sağol kardeş

Furkan96

Furkan96

Üye
ocak 2007 yılından itibaren 1 yıl içinde bir defa telefon getirme hakkın var ayrıca yeni kanuna göre gümrükte telefonu ibraz etmen gerekmiyor hangi hattı kullanacaksan onu abone işlem merkezine gidiiyorsun pasoportunun fotokopisini alıyorlar ve bir form dolduruyorsun telefonun bir kaç gün sonra görüşmeye açılıyor.ayrıca telefonun fiyatı 300€ geçerse 30€ gümrük vergisi ödersin buna dikkat et.

URT DIŞINDAN GETİRİLEN CİHAZLAR

Yurt dışından gelen cihazımı Türkiye’de nasıl kullanabilirim?:(:(

5392 sayılı Kanunun 25c maddesinde “İşletmeciler; kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlarla, Kurumun CEIR'ında yer alan elektronik kimlik
bilgileri değiştirilmiş cihazlara elektronik haberleşme hizmeti veremez. “ hükmü yer almaktadır. Söz konusu hüküm uyarınca kayıt dışı olan cihazlar haberleşmeye kapatıldığından cihazınızı ancak kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kayıt işlemini nerede yaptırabilirim?

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin
Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
(TURKCELL , TELSİM, AVEA)

Kayıt işlemini nasıl yaptırabilirim ve gerekli belgeler nelerdir?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 15.11.2006 tarihli ve 29251 sayılı tasarruflu yazısı ile;

*

hediyelik eşya muafiyeti kapsamında 1 adet cep telefonunun ithal edilmesi uygulamasına son verildiği,
*

bir takvim yılı içinde zati eşya kapsamında yurtdışında edinilmiş sadece 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği, bu telefon için gümrük idaresince herhangi bir vergi tahakkuku ve belge tanziminin söz konusu olmayacağı,
*

01.01.2007 tarihinden önce yurda getirilen ancak giriş esnasında gümrükte kayıt işlemi yaptırılmamış olan cep telefonlarına ilişkin işlemlerin 01.02.2007 tarihine kadar müracaat edilmesi halinde Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerince geriye dönük olarak eskisi gibi işlem yapılacağı,

hususlarında düzenleme yapılmıştır.

Bu çerçevede, 01.01.2007 tarihinden sonra yurda giriş yapanlar, pasaportlarının asılları ile birlikte Abone Kayıt Merkezlerine başvuracaklar, pasaportun yurda giriş/çıkış yaptıklarını gösteren sayfası ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfasının bir fotokopisi ile üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçeyi sunmaları halinde kayıt işlemi gerçekleştirilecektir.

Abone Kayıt Merkezleri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçe ile üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılan pasaport nüshaları Telekomünikasyon Kurumuna gönderilecektir.

01.01.2007 tarihinden önce yurda giriş yapanlar ise geçici bir süre (01.02.2007 tarihine kadar)

geriye dönük işlem uygulamasından yararlanabilecekler, cihazlarını ilgili Gümrük Müdürlüğü’ne ibraz edebilecekler, Gümrük onayı alınmasının akabinde pasaportları ve onay belgeleri ile birlikte Abone Kayıt Merkezlerine başvuracaklardır.

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?:islik:islik

Başvuruda bulunulan cihaza ilişkin olarak sunulan belgelerde ve cihazın elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmaması halinde cihaza ilişkin bilgiler sisteme girilmekte ve cihazın IMEI numarası kayıt altına alınmaktadır.

İşlemi tamamlanan cihaz “mcks.tk.gov.tr” internet adresinde “kayıtlı cihaz” olarak görünmektedir. (

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezi’ne başvuruda bulunmuştum. Ancak cihazıma yasal uyarı mesajı geldi ve cihazım haberleşmeye kapandı. Ne yapabilirim?

GSM İşletmecilerinin Abone Kayıt Merkezleri tarafından alınan kayıtlar elektronik ortamda ve belge olarak Kurumumuza iletilmektedir. Elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmayan bütün başvurular, kişilerin mağdur olmamasını teminen, sisteme aktarılmaktadır. Daha sonra yapılan incelemede belgelerinde eksiklik ya da yanlışlık olan kişilere ait cihazlar tekrar kayıt dışına çıkarılmaktadır.

Abone Kayıt Merkezleri tarafından alınan başvuruların Kurumunuz sistemine aktarılması ne kadar sürer?:bilmem::bilmem::bilmem:

Başlatılan web servis uygulaması ile GSM işletmecilerinin (TURKCELL , TELSİM, AVEA) abone kayıt merkezleri tarafından alınan kayıtlar eş zamanlı olarak sisteme dahil edilmektedir. Böylelikle kişi işlemlerini yaptırdığı sırada cihazının kayıt altına alınması işlemi gerçekleşmektedir. Ancak alınan belgelerin Kurumumuz tarafından incelenmesi sırasında eksiklik ya da uygunsuzluk tespit edilmesi halinde cihaz tekrar kayıt dışına çıkarılmaktadır.:P: Bu nedenle verilen evrakların abone kayıt merkezlerine eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

Yurt dışından getirilen ve gümrük işlemleri yapılan her cihaz kayıt altına alınır mı?:megafon::megafon::megafon::deal:

Hayır. Yurt dışından getirilmiş olmakla birlikte Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş olduğu tespit edilen yada elektronik kimlik bilgisinde sorun olduğu tespit edilen cihazlar kayıt altına alınmaz. Bu nedenle, yurt dışından alınıyor olsa da faturalı ve orjinal cihazların alınması tavsiye edilmektedir.:sn::sn::oke::oke::ehe:ehe:yuru:yuru
Isinize yaradiysa cok guzel!

mgtone

Üye
benimde bir sorum olcak arkadaslar eniştem bana ingiltereden kargoyla telefon göndercek acaba açma dışnda bi gümrük vergisi fln ödicekmiyim? acil cevaplarsanız sevinirim

Speedy

Speedy

Üye
benimde bir sorum olcak arkadaslar eniştem bana ingiltereden kargoyla telefon göndercek acaba açma dışnda bi gümrük vergisi fln ödicekmiyim? acil cevaplarsanız sevinirim

Gift olarak yolar ise yani hediye olarak fatura bedeli 300 euroyu geçmiyorsa ithalat vergisinden muaf olur sadece açtırma bedeli ödersiniz:oke:

SefaRR

Üye
Türliyede alacagım telefon 400 ytl diger ülkede 250 300 olsun.50 ytl kayıt parası vercem birde teli türkçeye cevircem.Ne garantisi olcak ne bişi.Başlarım öle işe.Burdan Al kafan rahat olsun

bereydali

Üye
selam ben su anda yurtdisindayim yeni aldigim haberlere gore beraberimde getirdiyim telefonu kaydedebilmek icin 3 yilin dolmus olmasi gerekiyormus bu konuda bilgisi olan varmi

bilkul

Üye
ben de bişey sormak istiyorum acil kıbrıstan hediye bir telefon gelicek bana ben nasıl kayıt ettirebilirm o telefonu türkiyede

Üst Alt