Yıldız Kaymaları

Sponsorlu Bağlantılar

kikaksk

kikaksk

Üye
    Konu Sahibi
Yıldız Kaymaları
Gökyüzünde çıplak gözle gözlemlenebilen en ilginç olaylardan biri akan yıldız veya kayan yıldızlardır. Kayan yıldız, Dünyaya düşen gök taşlarının (meteor) atmosfere hızla girdiğinde hava sürtünmesi ile ısınıp yanması sonucu gökyüzünde çizgi boyunca hızla giden parlak bir tanecik şeklinde görülmesidir. Genellikle oluşan yüksek ısı nedeniyle gök taşı yeryüzüne inmeden yanıp yok olur. Nadiren ve eğer göktaşı yeterli büyüklükte ise yeryüzüne erişebilir ve düştüğü noktada hasara ve hatta krater oluşmasına neden olabilirler.
Tüm gökyüzünde saatte ortalama 5 ila 10 kayan yıldız oluşur. Fakat meteor yağmuru sırasında bu rakam bir misli kadar artar ve gökyüzünde bir noktadan çıkan (bu noktaya radiant denir) bir seri kayan yıldız şeklinde gözlenir. Bazen sayıları saatte 100’ü aşar. Leonids adlı yağmur ise 33 yılda bir oluşur ve dakikada 1000’den fazla kayan yıldız gözlenir.
Meteor yağmurları şu şekilde oluşur;
Kuyruklu yıldızlar parçalandığında kopan parçalar yörüngeleri boyunca dağılır. Yani kuyruklu yıldızların yörüngeleri kendilerinden kopmuş ve yaklaşık aynı hızla hareket eden irili ufaklı göktaşları ile doludur. Dünya Güneş etrafındaki yörüngesi boyunca ilerlerken bir kuyruklu yıldızın yörüngesinden geçerken bu göktaşları atmosfere düşer. Dünya her yıl bir kez aynı noktadan geçtiği için her yıl aynı tarihte bu meteor yağmuru tekrarlanır.

Her meteor yağmurunun radiantı (gökyüzünde görünen çıkış noktası) farklıdır ve gök haritasında bulunduğu takım yıldızın adıyla anılır. Örneğin Lyrids adlı meteor yağmurunun radiantı Lyra (Türkçesi Şilyak) takım yıldızının içinde, Perseids’in raiantı Perseus takım yıldızında, Orionids’inki ise Orion’dadır.
Kuyruklu yıldızın göründüğü yıllarda o kuyruklu yıdızla bağlantılı olan meteor yağmuru şiddetlenir ve meteor fırtınasına dönüşebilir. Andromedids yağmuru Biela kuyruklu yıldızı ile, Aquarids ve Orionids ise Halley kuyruklu yıldızı ile ilgilidir.
Çok bilinen bazı meteor yağmurları ve oluş tarihleri şöyledir:
Lyrids 21 Nisan,
Perseids 12 Ağustos,
Orionids 20 Eylül,
Taurids 4 Kasım,
Leonids 16 Kasım,
Geminids 13 Aralık
Meteor yağmurları ancak oluştuğu zaman diliminin gece olduğu yerlerde hava durumu elveriyorsa izlenebilir..

tofy

Üye
sağol karşıyakalı güzel bilgiler

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
walla yıldız kaymaları hakkında tek bildigim tutulan dileklerin genel olarak gerceklesmediidir

kikaksk

kikaksk

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(DeLmIrA &#064; Mar 1 2006, 11&#58;29 PM) [post=288808]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
walla yıldız kaymaları hakkında tek bildigim tutulan dileklerin genel olarak gerceklesmediidir
[/b][/quote]

aynen bende bunu biliyordum ama diilmiş..

мιѕтαα

мιѕтαα

Üye
kikaksk ii calısma saol

PcM@STéR

PcM@STéR

Üye
Arkadaşlar Eskiden beri Şeytan veya 3 harflileri kovmak için atılan taş Diye Bilirdim. Daha Sonra Kur&#39;an-ı

Kerim&#39;in Şu ayetini okuyunca bu duyduğum gerçeğe yakın sözlermiş.

Ayet şu:

Sâffât Sûresinin 10 . Ayetinde
"Ancak onlardan söz kapan olur. Onu da delip geçen bir alev izler (ve yok eder)."

Evet Yıldız kaymasını Açıklamıyormu Sizce?

pskolojik maynağ

pskolojik maynağ

Üye
ben hiç ummadığım şeyi içimden tuttum oldu ama bilmiyorum yalan söylemim

serseri32

serseri32

Üye
yıldız kayması bir yanılgı olabilirmi acaba???

PcM@STéR

PcM@STéR

Üye
<div class='quotetop'>(serseri32 &#064; Mar 2 2006, 01&#58;53 AM) [post=288916]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
[/b][/quote]

Nasıl Mesela ?

Nicolas_Anelka

Üye
<div class='quotetop'>(PcM@STéR &#064; Mar 1 2006, 11&#58;39 PM) [post=288819]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Arkadaşlar Eskiden beri Şeytan veya 3 harflileri kovmak için atılan taş Diye Bilirdim. Daha Sonra Kur&#39;an-ı

Kerim&#39;in Şu ayetini okuyunca bu duyduğum gerçeğe yakın sözlermiş.

Ayet şu:

Sâffât Sûresinin 10 . Ayetinde
"Ancak onlardan söz kapan olur. Onu da delip geçen bir alev izler (ve yok eder)."

Evet Yıldız kaymasını Açıklamıyormu Sizce?
[/b][/quote]

doğru söze ne hacet

hidayet

hidayet

Üye
bilgiler için sağolun arkadaşlar

mAd_girL

mAd_girL

Üye
çok zevkli bişi yıldız kaymalarını izlemk ya

<div class='quotetop'>(serseri32 &#064; Mar 2 2006, 01&#58;53 AM) [post=288916]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
[/b][/quote]

yani aslında kaymıyo ama biz kaydığını sanıyoruz psikolojik yanılsama gibi bişi mi

Nicolas_Anelka

Üye
yada sevgilinle birlikte iki yıldıza adını vermekk

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
İzlemek gerçekten güzel oluyor ama her zamanda denk gelmiyo..

keano

Üye
<div class='quotetop'>(van_hoijdonk &#064; Mar 3 2006, 12&#58;38 AM) [post=289559]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
İzlemek gerçekten güzel oluyor ama her zamanda denk gelmiyo..
[/b][/quote]
yaa zaten buyuk sehirde yasiyosan isik kirlililigi yuzunden gece gokyuzundeki yildizlar dogru duzgun gozukmuyo... yazlikta falan acaip cok goruyoz yildiz kaymasi vs vs

__Midas__

__Midas__

Üye
ben en son meteor yağmurunu seğretmiştim hatta ondan öncekinide seğretmiştim yaz günüydü hiç unutmam çiftlikteki evin damına çıkmıştım hiç ışık yoktu sadece yıldızlar ve meteor yağmuru,tek kelimeyle harikaydı.

Üst Alt