Yaralanmalar - Bıçaklı Yaralanma nasıl müdahale edilir

Sponsorlu Bağlantılar

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yaralanmalar - Bıçaklı Yaralanma nasıl müdahale edilir
  • Göğüs ve karın bölgesinden bir bıçaklanma söz konusuysa durum çok ciddi demektir. Bu tür bir yaralanma ölümcül olabilir. Önceliğiniz kanamayı durdurmak olmalıdır.
  • Steril gazlı bir bezle yaranın üzeri kapatılmalıdır.
  • Yaralanan bölgede kir mevcutsa temiz bir su ile yıkanmalıdır.
  • Kazazede hareket etmemelidir.
  • Bıçak halen vücutta saplı ise kesinlikle çıkartılmamalıdır. Bu işlem sağlık görevlileri tarafından yapılmalıdır.
  • Acil servis aranmalıdır.
  • Bıçak paslı veya kirli ise sağlık görevlilerine söylenmelidir.

• Beğen
Tepkiler: Invoke, Emrgncy ve OttomaN TigeR

47MaDo47

47MaDo47

Üye
Him tesekkurler

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bizimkiler direk bıçağı çıkarırlar...:evet:

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy
Emrgncy

Emrgncy

Üye
Bizimkiler direk bıçağı çıkarırlar...:evet:
ehliyet sınavında ilk yardım konusunda böyle bir soru vardı ve şıklardan birisi aynen şu şekildeydi.

- vücuda batan cismin dışarda kalan kısmı kesilerek hastaneye nakledilir.. :kop2:

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
ehliyet sınavında ilk yardım konusunda böyle bir soru vardı ve şıklardan birisi aynen şu şekildeydi.

- vücuda batan cismin dışarda kalan kısmı kesilerek hastaneye nakledilir.. :kop2:
:ehe aslında komik ama bilgi doğru refikim. :)

Misal
Mersin'de hastane bahçesinde oyun oynayan çocuğun koluna korkuluk demiri saplandı. Yaralı çocuk kesilen demirle birlikte hastaneye kaldırıldı. Çocuğun kolundaki demir hastanede yapılan operasyonla çıkarıldı.

• Beğen
Tepkiler: Invoke ve Emrgncy
Emrgncy

Emrgncy

Üye
:ehe aslında komik ama bilgi doğru refikim. :)

Misal
Mersin'de hastane bahçesinde oyun oynayan çocuğun koluna korkuluk demiri saplandı. Yaralı çocuk kesilen demirle birlikte hastaneye kaldırıldı. Çocuğun kolundaki demir hastanede yapılan operasyonla çıkarıldı.
Senin anlattığın durum farklı tabi :Ddikkat edersen dışarda kalan kısım diyor, yani vücudun bitimiyle birlikte keseceksin, yanlışlıkla bir iki santim dışardan kesersen onuda içeri doğru itele gitsin :islik

• Beğen
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
dikkat edersen dışarda kalan kısım diyor, yani vücudun bitimiyle birlikte keseceksin, yanlışlıkla bir iki santim dışardan kesersen onuda içeri doğru itele gitsin :islik
E o zaman hastaneye götürmeye de gerek yok refikim.:ehe

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy
47MaDo47

47MaDo47

Üye
Siz isi cozmussunuz :)

• Beğen
teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye