Windows XP Format Atma[Resimli Anlatım-Format Atamayan Kalmıyacak]

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Windows XP Format Atma[Resimli Anlatım-Format Atamayan Kalmıyacak]
Kısaca belirtmek gerekirse ülkemizdeki Bilgisayar problemlerinin çoğu yazılımsal kökenli olduğundan format işe yarıyor. Aslında format ile bilgisayarı düzeltmiş olmuyorsunuz, sadece bütün yazılımları kaldırdığınız için bilgisayarınızın aksamasına yol açan (iyi ya da kötü niyetli) yazılım da arada kaynadığı için “bilgisayar arızası” da ortadan kalkmış oluyor. Yoksa donanımsal bir problemi (örneğin RAM’in bozulması ya da ANAKART’ın yanması vb…) format ile giderebilecek bir babayiğit henüz dünyaya gelmemiş olsa gerektir. Gelmişse de biz duymadık henüz.

Format yazılımsal problemlerde genelde durumu kurtarıyor ama çoğu zaman zahmetli bir iştir çünkü bilgisayara format attıktan (aslında bilgisayar değil, hard diske atılır format, yaaaa) sonra işletim sisteminizi ve bütün programlarınızı yeniden kurmanız gerekiyor, hatta çevresel birimleri yeniden tanıtmanız (printer, ekran kartı vb…).

Üstelik bir anti virüs programı vasıtasıyla kolayca tespit edilip silinebilecek basit bir virüsün bile sisteme etkisi nedeniyle bilgisayara format atmak tamamen amelelik. Bununla birlikte bilgisayar camiasında da her yerde olduğu gibi Hatice’ye değil neticeye bakıldığından, bilgisayarcı ergen konuk olduğu evin bilgisayarının problemini halletmiş olmakla cebine de beş on kuruş girer ve aferin helal olsunlar da bahşişi olur; alan da veren de memnun o halde bize ancak sukut eylemek düşer.

Yine de düzenli aralıklarla (örn 1-2 yılda bir) bilgisayara format atılıp programların yeniden kurulması tavsiye ediliyor. Bu bilgisayarın hard-disk performansını belli bir düzeyde tutmak için önemli. Eğer analoji yaparsak formatı nadasa bırakılan bir tarlanın bir yıl sonra bir şeyler ekmek için tekrar sürülmesine benzetebiliriz. Tarlayı bir sene sürüp, her sene tohum ekmeye kalkarsak tarladan verim alamayız. Bu yüzden her sene tohum ekmeden evvel tarlayı sürmeliyiz!​

Evet arkadaşlar bu adımları dikkatlice takip ederseniz format işlemini sorunsuz yaparsınız :oke:
:ünlem: Dosyalarınızı yedeklemeyi sakın unutmayın :ünlem:

Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Bu ekran sizde farklı olabilir anakart marka-modelinden kaynaklanıyor.

“Press any key to boot from CD...” mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem bir şey olmamış gibi normal olarak açılacaktır. Yani harddiskten boot edecektir.

Eğer böyle bir yazı gelmezse bilgisayar açılırken CD'den başlatılmasını sağlamak için bilgisayar açılırken F8, F10 ya da F12 gibi tuşlara basın. Bu tuş bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir.

Eğer o tuşu bulamazsanız bios ayarlarına gireceğiz. Oraya da yine aynı şekilde F2 vb bir tuşla giriliyor. Bu da bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Ancak çoğunda açılışta yazar (ilk resimde görebilirsiniz). Girdikten sonra BIOS da Advanced BIOS Fautures e girin

First Boot Device yazan yere gelip CDROOM yapın(Nerden atıcaksanız onu seçin.Usb-Harici DVD-CDROM vs.)

Bu da farklı bir bios örneği. Burada da kırmızı işaretli yere gidin. Nasıl göründüğü fark etmez, öyle ya da böyle "first boot device" ayarını bulup ve "CDROM" yapmamız gerekir.

CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı: “Setup is inspecting your computer's hardware configuration...” (Sizde Türkçe olacaktır)

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor. Daha sonra "Kur'a Hoş Geldiniz. (Setup is starting Windows)" mesajı ve Windows XP Professional Kur yada Windows XP Home Kur ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.

Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

Bu bölüm bütün format, yani sıfırlama işini yapacağımız bölümdür. Komutları okuyarak kolaylıkla işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Var olan bir bölümü silmek için klavyenizden “D” tuşuna basın. Ardından “Enter” ve “L” tuşlarına basın. Seçtiğiniz bölüm silinecektir ve alt kısımda bir bölünmemiş alan oluşacaktır. (Unpartitioned space) Dikkat edin! Var olan bir bölümü silerseniz o bölüm içerisindeki bütün dosyalarınızı kaybedersiniz.

Bölünmemiş bir alandan bir yerel sürücü oluşturmak için (C, D gibi) bölünmemiş alanı seçin “C” tuşuna basın. Harddiskinizin kapasitesine göre diski bölümlendirin. Örneğin 300gb bir haddiskiniz varsa, C’yi oluştururken 80000mb yazın ve C bölümüne 80gb verin. Kalanının hepsini de D’yi oluştururken verin. Böylece C = 80gb D = 220 gb olacaktır. İlgili resimler:

Yeni bölüm oluşturma örnek ekran

Yeni oluşturulmuş bölüm. C birimi. Windows'u bu bölüme kuracağız.

Oluşturulan bölümü biçimlendirme. Oluşturduğumuz bölümü "Enter" ile seçtikten sonra karşımıza gelen bölüm. Burada NTFS'yi tercih etmenizi öneririm. (resimde seçili)

Ve sonrasında dosyalarımız CD'den bilgisayara kopyalanıyor.

Ardından bilgisayar bir geri sayımla yeniden başlayacaktır. Tekrar açıldıktan sonra malum yükleme işlemleri gerçekleşiyor. Bu sırada bilgisayarın başından ayrılmayın. Aşağıdaki pencereler gelecek ve seçimler yapmamız istenecek.

Ürün anahtarını girin. Windows CD'nin kutusunda ya da bilgisayarınızın kasasında yapışık bir etiket üzerinde yazıyor olacaktır. (Yoksa Google Amca :naughty:)

Ve Windows Xp kurulumu tamamlandı.:alkis

:ünlem: Önemli :ünlem:
Ayrıca format attıktan sonra xp yapılanınca anakartınızın chipset driverını ethernet driverınızı ekran kartı driverınızı ve ses kartı driverınızı hazırda bulundurun.yoksa zor olur bulması..anakartınızın ve diğer parçaların üzerinde markası ve modeli yazar. kendi sitesinden ya da google'da aratarak indirebilirsiniz.

Ama artık bu driverları otomatik olarak tarayan ve internetten bulup indiren programlar da var. Bu konuda çok alternatif var. Yine google sayesinde bu programları bulup bilgisayarınıza indirebilir ve driverlarınızı yükleyebilirsiniz.

Resimler İçin "Hakan Budak" Adlı Arkadaşa Teşekkürler..

Bir Teşükkürü Çok Görmeyin Arkadaşlar.. :)

:ünlem:Win7 Format atmak isteyenler ise buyrun detaylı bir şekilde anlatılmış:ünlem:

http://www.maxicep.com/windows-isle...te-turkce-kurulum-resimli-anlatim-317598.html

• Beğen
Tepkiler: badboy1352 ve Mad EagLe

Samet.25

sagolda win7 yi paylassaydın xp bitiyor artık yada win8 kurulumu filan :D

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
:rica: Sırada Win7 var :oke: Resimler bulabilirsem onuda paylaşıcam şimdi :) Win8 paylaşmayı düşünmüyorum çünkü daha hiç win8 kurmadım :hmmm

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
eline emeğine sağlık :tşk:

ali_gfb_1907

:tşk:

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
helal olsun Mert çok iyi bir anlatım olmuş :) :tşk:

esokmen

esokmen

Üye
Vallahi super anlatim tesekkurlrr

___kaptan___

___kaptan___

Üye
vay kardeşime de bak helâl olsun kardeşim :tşk:

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
teşekkürler mert

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye

:rica: Üst olursa sevinirim :sirit:

gerekirse olur zaten emek vermişsin teşekkürler ama xp artık pek rağbet gören bir sistem değil şuan tutulsada pek xp yükleyen yok ama kullanan çok format atmak isteyen 7 veya 8'e geçiyor 8 çıkmadan önce yine tutuluyordu ama 8 düşük sistemlerde de kullanılabildiği için artık kimse xp düşünmüyor malesef her konuyuda üst yapamıyoruz windows 8 olabilirdi mesela :)

Metin MF

Metin MF

Üye
Emeğine sağlık :) :tşk:

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi

gerekirse olur zaten emek vermişsin teşekkürler ama xp artık pek rağbet gören bir sistem değil şuan tutulsada pek xp yükleyen yok ama kullanan çok format atmak isteyen 7 veya 8'e geçiyor 8 çıkmadan önce yine tutuluyordu ama 8 düşük sistemlerde de kullanılabildiği için artık kimse xp düşünmüyor malesef her konuyuda üst yapamıyoruz windows 8 olabilirdi mesela :)

:rica: Evet win8 hakkında hazırlayabilirdim ama hiç win8 kurmadım.Özelliklerini bile bilmiyorum şuan :bilmm (Nasıl Teknik Servis Öğrencisiysem :ehe) O yüzden Xp açmaya karar verdim yardım isteyen birisi olursa bir bilgim var en azından yardım ederim diye düşündüm ,win7 zaten mevcut. :)
Yerden göğe kadar haklısınız,ilerde silerim onları "Boot Nasıl Yapılır" diye konu olur :ehe

- - - Eklendi - - -

Emeğine sağlık :) :tşk:

:rica: Metiinn :)

• Beğen
Tepkiler: Mad EagLe
Mad EagLe

Mad EagLe

Üye

:rica: Evet win8 hakkında hazırlayabilirdim ama hiç win8 kurmadım.Özelliklerini bile bilmiyorum şuan :bilmm (Nasıl Teknik Servis Öğrencisiysem :ehe) O yüzden Xp açmaya karar verdim yardım isteyen birisi olursa bir bilgim var en azından yardım ederim diye düşündüm ,win7 zaten mevcut. :)
Yerden göğe kadar haklısınız,ilerde silerim onları "Boot Nasıl Yapılır" diye konu olur :ehe

- - - Eklendi - - -

:rica: Metiinn :)

silmeye gerek yok faydasız bir konu değil emek var en azından lazım olur biri nostalji yapmak için bile kurabilir :)

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi

silmeye gerek yok faydasız bir konu değil emek var en azından lazım olur biri nostalji yapmak için bile kurabilir :)

Win7de paylaşıcaktım ama üst konuda onu görünce bütün hayallerim suya düştü somuru: :züü: :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...