1. Siteyi tamamen reklamsız görüntülemek için; hemen şimdi Giriş Yap veya Kayıt Ol

Windows 7 Hızlandırma Yolları...

 • 24 Şubat 2010
 • 41337 Okunma
 • 4 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

 1. < Resmi açmak için tıklayın >

  Windows 7, XP kullanıcılarına yeni teknolojiler ve güvenlik, Vista kullanıcılarına ise yüksek performans ile hitap eden bir işletim sistemi.
  Başarısına karşın ilk kurulumun üzerine yapılan değişiklikler biriktikçe, performansını kaybetmesi mümkün. Sonuçta sayısız yazılım geliştiricisinin uygulaması piyasada ve kullanıcılar farklı ihtiyaçlara sahip. Bu tür farklı yazılımlar ve oyunlar kurulup kaldırıldıkça, sistemde bir takım değişiklikler yapıyorlar. Bazen yapmamaları gereken değişiklikler yapıyorlar.
  Windows'un sahip olduğu engin yazılım desteği ve donanım esnekliğinin bir bedeli, bu sistem değişikliklerinin oluşturduğu olumsuz etkiler ile kullanıcının uğraşmasını gerektiriyor. Kısacası tıpkı diğer işletim sistemleri gibi, performansını koruması için biraz bakıma ihtiyaç duyuyor.
  Bu birkaç adımı uygularsanız, şart olmayan özellikleri kapatabilir, ayarlayabilir ve Windows 7 işletim sistemini kurulu PC'nizin performansını gözle görülür bir şekilde koruyabilirsiniz.

  Uygulama temizliği

  Kullanılmayan uygulamaları kaldırmak bütün işletim sistemleri için sayısız derde devadır.
  Özellikle de dizüstü bilgisayarlar, kullanıcıların satın alır almaz çalışabilmesi için sayısız uygulamayla birlikte gelirler. Günümüzde zengin bir ücretsiz yazılım hediyesiyle gelen pek çok dizüstü modeli bulunmaktadır.
  Ancak performans açısından, bunların içinden ihtiyacınız olmayanları kaldırmak, ücretsiz diye tutmaktan daha karlı olacaktır. Deneme sürümlerini de bir deneyin ve işinize yaramıyorsa kaldırın.
  Hatta işe yarar mı acaba diye tuttuğunuz, ama bir türlü açıp bakamadığınız yazılımlardan biran evvel kurtulun. Muhtemelen kurcalanmadan uzun süre bekleyecek ve otomatik güncellemeler, başlangıçta açılmalar ile sisteminize yük olmak dışında bir işe yaramayacak.
  Windows 7'de Başlat'a tıklayın, Denetim Masası'na girin ve burada Programlar'ın altındaki Program Kaldır bağlantısına tıklayın. Sisteminizde ne kuruluysa görebilir ve sağ tıklayıp Kaldır diyerek kaldırabilirsiniz.

  Windows Özellikleri

  Başlat, Denetim Masası altından Programlar yazısına tıklarsanız karşınıza çıkan menüden Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneği çıkacaktır. Buradan gereksiz özellikleri kapatabilirsiniz.
  Sisteminizi yavaşlatan ve Windows 7 ile birlikte çalışmaya başlayan uygulamaların, otomatik başlamasını engelleyerek açılışta işe başlama sürenizi kısaltabilirsiniz.
  Bunun için Başlat'a tıklayın, kutuya msconfig yazıp Enter'a basın ve buradan Başlatma sekmesine geldiğinizde Windows 7 ile birlikte açılan uygulamaları görebilirsiniz.
  Ne kadar az ise o kadar hızlı başlar ama daha sonra bu uygulamaları çalıştırdığınızda aynı süreyi yüklenmeleri için bekleyeceğiniz gerçeğini değiştiremezsiniz. Burada bilgisayarı her açtığınızda mutlaka kullandığınız uygulamalar kalırsa iyi olur.

  Görsel öğeleri kısmak

  Windows 7'nin görsel özelliklerini kapatarak hızlandırabilirsiniz. Bunun için Denetim Masası altında üstteki adres satırında ok tuşuna tıklayıp Tüm Denetim Masası Öğeleri, Performans Bilgileri ve Araçları altında Görsel Efektleri Ayarla seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  Daha kısa bir yol, Başlat'taki arama satırına Performans yazıp, "Windows'un görünümünü ve performansını ayarla" sonucuna tıklamaktır. Buradan görsel efektleri kısarak sistem performansını arttırabilirsiniz.

  Arama özellikleri

  Arama, gördüğünüz gibi bazen işleri çok kolaylaştırıyor.
  Ancak Windows devamlı sistemdeki dosyaları endeksleyerek aramalarınız için kütüphaneler oluşturuyor. Bu kısımda da ayar yaparak performans artırımı mümkün.
  Bunun için Denetim Masası'na girerek sağ üsteki arama kutucuğuna Dizin yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri'ne girin. Burada sık değişiklik yapmadığınız klasörleri aramadan çıkartın.

  Enerji tasarrufu ya da performans

  Güç ayarları da sistem performansınızı etkileyebilir. Windows 7 kurduğunuzda bu ayar varsayılan olarak Dengeli'de gelir.
  Bu performansı düşürür ve pil ömrünü uzatır, bunu Yüksek Performans'a getirerek sisteminizin en hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  Hatta Windows seslerini bile kapatarak bir gıdım daha pil ömrü ve performans kazanabilirsiniz. Başlat altında arama çubuğuna sistem ses yazın, Sistem seslerini değiştir seçeneğine tıklayarak sistem seslerini iptal edin. Bu değişiklik gözle görülür bir fark oluşturmasa da en azından daha sessiz bir Windows'unuz olur.
   
  mekanik bunu beğendi.

 2. pek etkin yollar olmasa da denemek lazım...
   
 3. tesekkurler veysel fayda var denemekte
   
 4. İlerde bu işletim sistemininde çakallıkları püf noktaları çıkmaya başlar :ehe
  Şimdilik sınırlı
   
 5. Her işletim sistemi aynı kaderi paylaşacaktır...Bakalım başına daha neler getirecekler...:)
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Windows Hızlandırma Yolları
  Windows 10 Windows 10 Format Atarken Amd Ekran Kartı Kurulurken Ekranın Siyah Kalması Windows İşletim Sistemi Genel Cuma 14:37
  Windows 10 windows 10 hediyesi süresiz mi? bir yıllık mı? karmaşasına açıklama Windows İşletim Sistemi Genel 22 Mayıs 2016
  Windows 10 Windows Insider Sürümüne Nasıl Geçilir Windows İşletim Sistemi Genel 19 Mayıs 2016
  Eski bilgisayarda windows ve ssd? Windows İşletim Sistemi Genel 4 Mayıs 2016
  Windows 10 Windows 10 Hızlandırmanın 3 Kolay Yolu Programsız Windows İşletim Sistemi Genel 2 Mayıs 2016
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
01/06/2016 - 10:29