TÜV'e Muayeneye Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konu, 'Motorlu Taşıt Haberleri' kısmında Odysseus tarafından paylaşıldı. Okunma: 6243 | Cevaplanma: 1

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. TÜV'e Muayeneye Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  [​IMG]

  Türkiye´de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi... Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor. İşte TÜVTÜK´ün açıklamasına göre araç muayenesinde kontrol edilen noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

  KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

  1-Fren Tertibatı: Fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

  2-Direksiyon Sistemi: Direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

  3-Görüş Şartları: Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

  4-Aydınlatma Sistemi: Tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

  5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:

  6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

  7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

  8-Gürültü Kirliliği: İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.

  9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

  10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

  ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER

  Tüm araçlar için;

  - Ruhsat - Fenni Muayene İzin Belgesi - Trafik Sigortası - İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet. - Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet. - Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. - Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacak.  Yazan: Odysseus
  EroL bunu beğendi.
 2. Abimin unosunda, cam sileceğinin kaputla birleştiği yerde sileceğin ufacık plastik bir parçası yoktu, onu bile rapor etmişler. ama bunlar hafif kusur sayılıyomuş muayeneden geçtik yani.
  Bide şunu söleyeyim, lpg tankı egzozla aynı yerde olmaması gerekiyomuş. bunu ben yeni öğrendim bizim arabada öyleydi değiştirtdik yaklaşık 120 lira aldılar.

TÜV'e Muayeneye Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler konusuna benzer içerikler

 1. Hamile Kalmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler ( Anne - Çocuk )

  Hamilelik her kadın için çok özel bir dönemdir ve bu dönemde hemen her anne adayı hem kendisi hem de bebeğinin sağlığını düşünerek son derece özenli davranması gerektiğini bilir. Günümüzde artık sadece hamilelik oluştuktan sonra değil hamilelik...
 2. Lens Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler! ( Sağlık Köşesi )

  lens kullanırken dikkat etmemiz gerekenler, lens nasıl kullanılır, lens kullanırken nelere dikkat etmek gerekir Lens kullanırken dikkat etmemiz gerekenler! Lens ne zaman enfeksiyon yapar, ne sıklıkta değiştirilir, biliyor musunuz? ????:...
 3. Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler ( Kültür - Sanat )

  Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Mobilya Alırken Dikkat Edeceğiniz Hususlar Mobilya Alırken Dikkat Edilicek Ayrıntılar Kötü bir mobilya sırt, bel ve ayak ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olma yanında, kişiyi psikolojik olarak...
 4. Telefon alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler ! ( Cep Telefonları Genel )

  Akıllı telefonlara olan ilgi Ciddi bir şekilde artmış durumda. Modeller arttıkça insanların da kafası karışıyor. Kimisi şunu al bunu al diyor. Peki nasıl bir Tercih yapmalıyız. Akıllı telefon pazarındaki oyunculara baktğımızda, Apple hariç...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
13 Şubat 2016 Cumartesi - 12:54:48