türkiye için ne kadar acı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
leiche

leiche

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
türkiye için ne kadar acı
ewet arkadaslar
demin haberleri dinledim ve
şu habere cok üzüldüm

''türkiye tarımda kendi kendine yeten 7 ülke arasında artık yok. Türkiyede dısarıdan tarım ürünleri ithal ediyor. Çiftçi kan ağlıyor.''

ewet akp herşey ii gidiyor ekonomi ii diyor. peki bu haber ne? merkez bankasının böle giderse iflas edriz demesinin nedeni ne?

POWER

POWER

Üye
çiftçi anasınıda alsın Avustralya'ya gitsin...

c3r3n

c3r3n

Üye
:( bu hükümet kaldığı sürece böyle haberlere şaşırmamak gerek...!

mservank

mservank

Üye
Üzüldüm ya sanayi ne halde acaba

leiche

leiche

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
sanayi gelişmiyorki
ki risk alıp geliştirecek bu hükümetle?

karides

Üye
ewet arkadaslar
demin haberleri dinledim ve
şu habere cok üzüldüm

''türkiye tarımda kendi kendine yeten 7 ülke arasında artık yok. Türkiyede dısarıdan tarım ürünleri ithal ediyor. Çiftçi kan ağlıyor.''

ewet akp herşey ii gidiyor ekonomi ii diyor. peki bu haber ne? merkez bankasının böle giderse iflas edriz demesinin nedeni ne?

Bak ben sana nedenini anlatayım. Şimdi ülke ekonomimizin temelini, 1923 yılından bu yana tarım oluşturmaktadır. Ancak, global tarım teknolojisi karşısında, ülkemizin tarım sanayisinin nerede olduğunu tartışmaya gerek de yoktur herhalde (Bunun sebebini günümüzün hükümetinden ziyade, yapılan darbelere ve önceki iktidarlara bağlamak daha doğru olur. Zira, bir dönem bu ülkede -sırf sosyalizmin temelini oluşturuyor diye- çiftçiye ve toprağa yatırım yapılmadığı da görülmüştür). AKP iktidara geldiğinde de izlenebilecek iki yoldan birini seçmek zorunda kalmıştır. Tarıma dayalı bir ekonomi düzeni yerine, PARA'ya dayalı bir ekonomi düzenini seçmiş ve ikinci cumhuriyetçilerin tüm tepkilerine rağmen ülkeye yabancı sermayeyi sokmuştur. Yabancı Sermaye bugün İMKB'nin %70'ni ele geçirmiş ve özelleştirmelerin bir çoğunda da başrol oyuncusu olmuştur (yanlış anlaşılmasın, kötülemiyorum. İzlenen ekonomi politikası Dünyada kabul gören bir politikadır; ancak ulusal sermayeden yana olduğum için, benim için kabul edilemez). Bu yeni ekonomik düzen, doğal olarak çiftçinin mağdur olmasına yol açmıştır. AKP, bence kolay yolu seçmiş ve kısa sürede ekonomide gözle görünür bir şişme sağlamıştır. Esasen bu, oylardaki artışında başlıca sebebidir. Çünkü, tarıma dayalı ekonomik sistemlerde refahı sağlamak çok daha zordur. Toprak reformu, tohum ve üretim tekniklerini geliştirilmesi, çiftçinin eğitimi v.s. v.s. bir hükümetin 5 yıl içerisinde yapabileceğinin çok çok ötesindedir.

Tarım ve Para'dan bahsettik; pekiiiii Sanayi? İşte onu hiç sormayın? Şimdilik hükümetin programında bu yok.

Umarım genç arkadaşlarım, laiklik, demokrasi gibi sofistik tartışmaların yerine, ülkemizin gerçek sorunu olan EKONOMİ sistemimize ilişkin biraz fikir sahibi olabilmişlerdir. Dikkat edilirse, ortaya bir resim koymaya çalıştım sadece. Değerlendirmelerin de bu çerçevede yapılması daha sağlıklı olacaktır.

leiche

leiche

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
güzel yorum ve acıklamaların için teşekür ederim karides abi
ama bu kadar kötü durumda olmamalıydı çiftçi
her ne politikayı izlese izlesin çiftçiye gereken yardımı payapacktı
yüzlerce kişiyi mağdur etmeye hakları yoktu

CEREN

CEREN

Üye
sana katılıyorum arkadaşım bende üzüldüm izleyince.

_dumanist_

_dumanist_

Üye
Şunun yüzünden değil bunun yüzünden değil peki neyin yüzünden?
Ortada sonuç var ama sebep yok bunun sebebi apaçık ortada ve örtpas etmeye kalkışsalarda olmayacak çünkü vatandaş yavaş yavaş uyanmaya başlıyor.
Şimdi sonuç ortada bunu tartışmak yerine bir çözüm önerisi geliştirmek lazım...
Adamların eline kırbacı veripte aman sakın vurma diyemiyeceğimize göre....

CEREN

CEREN

Üye
adamlar türbanı düşünmekten ekonomiyi unuttular ne yazık ki...

mservank

mservank

Üye
Şunu da belirtmek gerekir bir ekonomi hemen gelişmez zaman gerekir malesef biraz kısa sürede somut şeyler istiyoruz.Hakkını yememek gerekir bizim dünümüzle bugünümüz bir değil daha iyi durumda sayılırız.

iremm

iremm

Üye
Bütün dünyada tarım desteklenir. Ülkemiz tarım konusunda toprağı olan ve toprağının birçoğu boş duran bir ülkedir bu yüzden tarımda büyük şansı ve gücü vardır. Fakat günümüz Türkiyesinde Doğrudan Gelir Desteği ile tarım eski önemini kaybetmiş köylulere daha fazla para verilerek tarımdan soğutulmustur.Tarımda ki bu yalnış politikayı sadece suan iktidarda olan partiye yüklememek gerekir bence.Tarım konusunda aslında sorunlar biliniyor masaya yatırılıyor ama çözüm konusunda duraksama yasanıyor.Bu konuda iktidarın kararlılığı önemli işte bu konuda iktidarı eleştirenler haklı çıkıyor.
Türkiyede tarım konusu başlı başına bir sorun bu kadar zengin topraklarda nsl bu denli sorunlar yasanıyor çok saçma dünyanın tarımda 1 numaralı ülkesinin suanda düştüğü durum içler acısı gerçekten benide çok üzdü yukarda da dediğim gibi yıllarca izlenen yanlıs politika sonucu bu hale geldik...

karides

Üye
Şunu da belirtmek gerekir bir ekonomi hemen gelişmez zaman gerekir malesef biraz kısa sürede somut şeyler istiyoruz.Hakkını yememek gerekir bizim dünümüzle bugünümüz bir değil daha iyi durumda sayılırız.

Aslında dünümüzü arar olacağız sevgili dostum. Bugünkü ekonomik gelişimdeki en büyük pay Tüpraş, Petkim, Şişecam (Paşabahçe), irili ufaklı tüm çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, Telekom, Ormanlarımız, Seka v.d'nin satışından gelen finansal kaynakla sağlanmaktadır. Ama unutmayın, ikinci bir Tüpraş, Petkim yok. Şimdi sırada Kamu Bankaları var. Onları da sattıktan sonra madenlere gelecek sııra. Sonra????

mservank

mservank

Üye
Şunu duydum tabiki özelleştirme kötü bir şey kendi malımızı başkasına veriyoruz ama bu ekonomi için uygun olan özelleştirme diye biliyordum böyle duydum ne kadar doğru bilmiyorum

karides

Üye
Şunu duydum tabiki özelleştirme kötü bir şey kendi malımızı başkasına veriyoruz ama bu ekonomi için uygun olan özelleştirme diye biliyordum böyle duydum ne kadar doğru bilmiyorum

Ben özelleştirmelerin tamamına karşı çıksam da, günümüz Türkiyesi için aslında özelleştirme, samimi olarak yapıldığı sürece iyidir ve gereklidir. Çünkü, 1950'lerden bu yana bir çok kurum devletin beline kambur olmaktan öteye gidememiştir (Örneğin SEK, EBK). Ancak öyle kurumlar var ki, bunların özelleştirilmesini hiçbir iktisatçı izah edemez. Bugün ülkenin iki büyük gücü Sabancı ve Koç grubunun tüm şirketlerinin yıllık kar marjı toplamı , Tüpraş'ın yanına bile yaklaşamaz (Merak edenler geçen yıl ödenen, kurumlar vergisi matrahlarına bakabilirler). Geçen yıl Tüpraş'daydım ve orada karşıma İspanyol mühendisler çıkmıştı. İnan oturup ağlayacaktım, benim ülkemin en büyük fabrikasında (fabrikadan ziyade darphane demek daha doğru olur) neden Türkçe değil de İspanyolca konuşuluyor diye.

Özelleştirme kambur olanı belinden atmaktır. altın yumurtlayan tavuğu kesmek değil. Bugün özelleştirilen şirketler ise bu ülkenin darphaneleridir ve ülkeyi ayakta tutan şirketlerdir. TEKEL, TÜRK TELEKOM, TÜPRAŞ, PETKİM

Türk Telekom ayrı bir gaflettir kanımca. Ya kuzum söylesenize, hiç sevenimiz yok diye çırpınırken, ülkenin haberleşme ağını yabancıya satmayı nasıl açıklayacaksınız. Genel Kurmay Başkanlığından, Cumhurbaşkanlığına kadar emin olabilir misinz acaba telefonların dinlenmediğinden? Böyle bir özelleştirmenin Dünyada eşi benzeri yoktur.

BEN UZUN ZAMANDIR BU FORUMA ÜYEYİM VE TAKİP ETTİĞİM KADARIYLA, ÜLKESİNİ, VATANINI GERÇEKTEN SEVEN, MİLLİYETÇİ ÇOK ARKADAŞIMIZ VAR BU FORUMDA. VE BU ARKADAŞLARIMIZIN BİR ÇOĞU DA OSMANLI İMP. DRÖNEMİNE AYRICA HAYRANLIK DUYMAKTA. BİRAZ TARİH BİLGİSİ OLAN HERKESİNDE BİLDİĞİ BİR GERÇEK VAR Kİ, O DA OSMANLI DEVLETİNİN YIKILMASINDAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖRÜN KAPİTÜLASYONLAR OLDUĞUDUR. O HALDE, BU ARKADAŞLARIMIN HAYRANI OLDUKLARI BİR DÖNEMİ SONA ERDİREN KAPİTÜLASYONLARA (BUGÜN KÜRESEL SERMAYE OLMUŞTUR İSMİ), KARŞI ÇIKMAMALARI VE HATTA -SIRF UYGULAYICISI, HALK EDEBİYATINI ÇOK İYİ YAPIYOR DİYE- SICAK BAKMALARINI DA BİR TÜRLÜ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM. ASLINA BAKARSANIZ, BU ARKADAŞLARIN BENDEN DAHA ÇOK MUHALİF OLMASI GEREKİRKEN, SUNİ BAZI TARTIŞMALAR İÇİNDE ASIL MESELEYİ GÖZDEN KAÇIDIKLARINI FARK EDEMİYORLAR.

ŞÖYLE SÖYLEYEYİM, BUGÜN TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK 4 ALTIN MADENİNİN 3'NÜN YABANCILAR TARAFINDAN İŞLETİLDİĞİNİ VE BİRİNDE TÜRK İŞÇİSİNİN ÇALIŞTIRILMADIĞINI BİLİYOR MUYDUN (ÇİN'DEN İŞÇİ GETİRİLİYOR). İŞTE BUGÜN BAŞKA SEBEPLERLE, BU POLİTİKAYA DESTEK VERENLERİN ÇOCUKLARI YARIN HİÇBİR MADEN DE, ORMAN İŞLETMESİNDE, FABRİKADA ÇALIŞAMAYACAK. O ZAMAN NASIL HESAP VERECEKLER ÇOCUKLARINA?

Bana lütfen biriniz çıksın ve her yıl milyonlarca dolar kar getiren bu şirketlerin neden satıldığını izah etsin. Lütfen. Lütfen.

leiche

leiche

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
karides abi yazdıklarını sonuna kardar noktasını atlamadan okudum
bu kadar mükemmel bi yorum olamaz.
bizim millete kim at gözlüğü taktı?
bu haber cıktıgında üzülmekten ziyade zoruma gitti.
biri bu ülke için bişeler yapmalı

karides

Üye
Biraz uzun oldu; ama gösterdiğin ilgi için teşekkür ediyorum dostum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt