Türkiye 'de Kullanılan İlk Bilgisayar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
***BlackrosE***

***BlackrosE***

Üye
    Konu Sahibi
Türkiye 'de Kullanılan İlk Bilgisayar

[SIZE=+2]Türkiye 'de Kullanılan
İlk Bilgisayar
[/SIZE] Türkiye 'de bilgisayar kullanımı, Karayolları Genel Müdürlüğünde, 1960 yılında hizmete giren ve yaklaşık 12 yıl kullanılan IBM-650 Data Processing Machine" ile başlamıştır. Tarihi sistemin ilginç bazı özellikleri :
  • Birinci nesil, lambalı olması,
  • Her biri 10 karakter ve 1 işaretten oluşan 2000 sözcüklük Tambur bellek bulunması,
  • Dakikada 78000 toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138.000 mantıksal karar verebilme özelliği,
  • Delikli kart ile bilgi girişi yapılması,
  • Özel kablolarla bağlanan kontrol paneller ile delikli kart irtibatı,
  • Okuma 200, Delme / Yazma 100 kart / Satır dakika hızında olması
  • Assembler ve Fortran 'ın özel programlama dilleri kullanımı (SOAP-FORTRANSIT)

nightdragon35

nightdragon35

Üye
ben bişi anlamadım bu özelliklerden .amma acayip özellikleri varmış.ne işe yarıyormuş ki bu harbiden sadece toplama ,çıkartma ,çarpma felan mı yapıyolarmış:)

jatvalca

jatvalca

Üye
vay be güzel bi paylaşım bu özelliklerden nightdragonun dediği gibi bişey anlamadım

Hellboy®

Hellboy®

Üye
Buzdolabına benzıyor :ehe

ademvehavva

ademvehavva

Üye
waaaaay be dakikada 5000 işlem hıza bak hangi insan o hızda yapabilirki

black_angel2123

black_angel2123

Üye
çok komik yhaaaa:kop::kop::yuru

canturgay

canturgay

Üye
monitör nerede yavv..:allalla:

tanso

tanso

Üye
ilginç

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Bunu kullanan kişinin Prof. Dr. Erol Aksoy olduğunu ve onun şuan benim bilgisayar hocam olduğunu kaç kişi biliyor :)

Resimleri vardı bu bilgisayarla beraber. Kurulum yapılamamış geldiğinde 1 ay beklemiş. Bizim hoca kurmuş. (Amerikada okumuş o yüzden biliyor) Sonra bilgisayar başında çalışmış askeriyede uzunca bir süre.

İlk gelen bilgisayar askeriyeye gelmiş. Onu da dipnot olarak düşeyim. ;)

FirstClasss

FirstClasss

Üye
şimdiyse ondan daha fazla kapasite ve özelliğe sahip cihazlar avucumuza sığıyor, tuhaf geliyo :)

brhm32

brhm32

Üye
Bunu kullanan kişinin Prof. Dr. Erol Aksoy olduğunu ve onun şuan benim bilgisayar hocam olduğunu kaç kişi biliyor :)

Resimleri vardı bu bilgisayarla beraber. Kurulum yapılamamış geldiğinde 1 ay beklemiş. Bizim hoca kurmuş. (Amerikada okumuş o yüzden biliyor) Sonra bilgisayar başında çalışmış askeriyede uzunca bir süre.

İlk gelen bilgisayar askeriyeye gelmiş. Onu da dipnot olarak düşeyim. ;)
ciddenmi vay be ne şanslısın Türkiye'ye gelen ilk bilgiisayrı kullanan kişi hocan

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
ciddenmi vay be ne şanslısın Türkiye'ye gelen ilk bilgiisayrı kullanan kişi hocan

Evet tabiki ciddiyim. Hatta çok güzel anıları var.

Bilgisayar geldiği haberi gelmiş, hocamızın o zaman hiç alakası yok. Askeriye kuramamış 1 ay beklemiş bilgisayar. Bizim hoca da dilekçe yazmış, kullanılmayacaksa bana gönderin tarzında falan (farklı bir kademe de çalışıyormuş). Sabah bir kapı çalıyor diyo, açtım inzibatlar vay efendim sen devletin malını nasıl istersin.. :ehe

Sonra derken kurulumu yapmış ve uzunca bir süre başında yer almış. İş bankasına bilgisayarlı sistemi kuran kişi, boğaziçi ve odtü (bilkentte olabilir emin değilim) bilgisayarlı eğitimi başlatan kişi, bu görme engelliler için işitmeyle çalışan sistem kurmuşlar boğaziçinde.

Daha çok şey sayarım da ilk aklıma gelenler bunlar. :oke:

Silinen Üye 299735

Üye
enteresan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt