Turkcell 5G sürecini açıkladı

Sponsorlu Bağlantılar

phasan

phasan

Üye
    Konu Sahibi
Turkcell 5G sürecini açıkladı

Turkcell, 2020'de faaliyete geçmesi beklenen 5G ile ilgili sürecini, çalışmalarını ve kendilerine verilen saha testlerinin yönetimiyle ilgili son gelişmeleri paylaştı.

4.5G'ye henüz geçeli 1 yıl olmamasına karşın, operatörler zaman kaybetmeyerek 5G konusunda ki hazırlıklarını devam ettiriyor. Turkcell 5G konusunda ki gelecek planlarıyla ilgili açıklama yaptı.

5G sürecini açıkladıTurkcell, 2020'de faaliyete geçmesi beklenen 5G ile ilgili sürecini, çalışmalarını ve kendilerine verilen saha testlerinin yönetimiyle ilgili son gelişmeleri paylaştı.27.10.2016 / 09:06

4.5G'ye henüz geçeli 1 yıl olmamasına karşın, operatörler zaman kaybetmeyerek 5G konusunda ki hazırlıklarını devam ettiriyor. Turkcell 5G konusunda ki gelecek planlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Vodafone, 5G için düğmeye bastı!

5G saha testleri Turkcell tarafından yönetilecek

Turkcell, yaptığı açıklamada 2013 yılından beri üyesi oldukları Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği'nin yakın zamanda gerçekleştirilecek 5G saha testlerinin yönetiminin kendilerine verildiğini açıkladı.

Konu ile ilgili Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Dünyada 5G standartlarının belirlenme sürecinde aktif rol almaktan ve ilk 5G saha testlerini yapacak birim içinde olmaktan dolayı memnun olduklarını belirtti.

Çalışmalar 2017'de başlıyor

5G çalışmaları dünya genelinde 2017'de başlayacak. 2017 Nisan ayında 5G'nin standartları belirlenecek, sonrasında altyapı üreticileri bu standartlara uygun ilkprototipleri geliştirecek. Daha sonrasında Türkiye'den Turkcell'in yer aldığı bir ekip ilk saha testlerini gerçekleştirecek. Bu testler 2017 ortasından 2018 sonuna kadar devam edecek.

Gelişen Teknolojiyle birlikte kapasite sorunlarının 5G ile çözüleceğini belirten firma, bugün bir baz istasyonuna bağlanan yüzlerce kişinin ortak bir kapasiteyi kullandığını ancak 5G ile birlikte 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesinin mümkün olacağını ifade etti.

Kapasite sorunun çözümüyle birlikte indirme hızının 10 Gigabit'lere kadar ulaşacağı da söylenenler arasında.

5G kullanıcılara neler sunacak ?

5G başta maksimum kapasite kullanımı sayesinde indirme ve gönderme hızlarında artış sağlayacak. Aynı zamanda düşen gecikme süreleri ile birlikte uzaktan yönetilen onlarca makine veya yüzlerce sensörün çalışması milisaniyeler içinde gerçekleşecek ve bu durum kullanıcılara olumlu olarak yansıyacak.

Yüksek hız ve düşük gecikme süreleri ile birlikte kullanıcılar günlük hayatta ihtiyaç duyduğu bir çok şeye daha kolay erişecek.

Örneğin sürücüsüz aracınızla ilerlerken bir mağaza da bir ürünün indirme olduğu bilgisini anlık olarak hemen alabileceksiniz. Ödeme yaptığınızı algıladığında, aracınız otomatik olarak çıkış kapısına doğru hareket edecek.

Umarim kota sorunu olmadan internet kullanabiliriz

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387

ali.44

ali.44

Üye
4.5 g den ne anladık isterse 10g ye geçsin hep kazık

• Beğen
Tepkiler: Bab-ı Umut
phasan

phasan

Üye
    Konu Sahibi
4.5 g den ne anladık isterse 10g ye geçsin hep kazık
Kota sorunu bence aylık 5 gb ile sınırlı olmalı en az bunu yaparsa türkcel ve Türk Telekom yapar bu 5g işini vodafone yarı yolda kaldı

• Beğen
Tepkiler: ali.44
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
O Zamana Kadar Ölmezsem İyiydi :D Asdfghjkl

• Beğen
Tepkiler: ali.44
ali.44

ali.44

Üye
Kota sorunu bence aylık 5 gb ile sınırlı olmalı en az bunu yaparsa türkcel ve Türk Telekom yapar bu 5g işini vodafone yarı yolda kaldı

Turkcell den birşey beklemiyorum zaten vodafone hiç vermez turktelekom olabilir

phasan

phasan

Üye
    Konu Sahibi
Vodafone sadece 3g de iyi de bu Türkiye'nin yüzde 60 dan fazlasında fiber alt yapı yokken isterse 10 g olsun bir işe yaramaz 3g den ileri gidemez türkiye ben 4 g kullanıyorum ama bunu herkes kullanmak ister yapsınlar operatörler ortalama 50 megabit hızlı 4.5g Türkiye geneline o bile yeterli

Bab-ı Umut

Bab-ı Umut

Üye

Ben türktelekom kullanıyorum. 4 gündür internet yok. ne cepte var, ne de evde. türktelekomdan bekliyorsan daha çooook beklersin kardeşim. :op:

Üst Alt