Turbo Boost Monitor - FirstLogOn Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Turbo Boost Monitor - FirstLogOn Hakkında
Biliyorsunuz, işlemciler için yeni teknolojiler gelişti. Bunlardan biri de Turbo Boost teknolojisi.

Turbo Boost, işlemci içindeki akım, voltaj, ısı (TDP) gibi çeşitli parametreleri emniyetli değer eşiklerini aşmadan sürekli kontrol ederek çekirdek saat hızlarının standart değerlerin üstüne çıkartılmasını sağlıyor. Bu şekilde uygulamalar gerektirdikçe, işlemci frekansı emniyetli sınırlar içinde, standart saat hızı ve Turbo Boost hızı arasında dinamik olarak ayarlanabiliyor. Intel bunu "Akıllı Performans" olarak adlandırmakta. Turbo Boost özelliğinin nasıl çalıştığını hoş bir arayüzle gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda Intel Turbo Boost, CPU'nun çekirdeklerinden optimum faydalanılması üzerine kurulu bir sistem.

Gel gelelim asıl konuya. Samsung NP-R580-JS03TR model laptop kullanmaktayım. İşlemci; İntel Core i3(TM) 2.13GHz. Tabii bilgisayarın sorunları bitmiyor. Ama işlemciden dolayı dert yanmaktayım. Normal film izlerken sorun yok, fakat oyun oynarken, virüs taraması yaparken bilgisayar kasıyor, ısınıyor ve kapanıyor. Açmak için 5-10 dk bekliyorum.

Soruma gelecek olursak; Samsung Update güncelleştirmeleri otomatik yapmıyor. Acaba Turbo Boost yüklesem yine aynı durum olur mu? Yoksa işlemciyi yakar mıyım?

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Şu sorunuma yardımcı olacak kimse yok mu? Hiç mi bilgisayar kullanmıyorsunuz ya?

oguzxw

oguzxw

Üye
Turbo boost yüklesende yüklemesende çalışır o uygulama sadece sana yaptığını gösterir. altına fan al bilgisayarın bi nebze de olsa soğuk kalır bide laptop ısınması gayet doğal.

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Laptop soğutucu fayda etmiyor. Bir ara güncelleştirmeleri yaptım ama düzeldi ama yine işlemci ısınıp kasmaya başladı. Sonrasında kapanıyor.

Bir de Intel Rapid Storage Technology sürümü var acaba ondan yapabilir mi?

oguzxw

oguzxw

Üye
Laptop soğutucu fayda etmiyor. Bir ara güncelleştirmeleri yaptım ama düzeldi ama yine işlemci ısınıp kasmaya başladı. Sonrasında kapanıyor.

Bir de Intel Rapid Storage Technology sürümü var acaba ondan yapabilir mi?
İşlemciyi takip eden programları deneyin. Ben öyle programları pek kurmuyorum driver boosterden indirip bırakıyorum. sizde öyle yapın bence.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Altına Harici Soğutma İçin Fan Al.Laptop Sonuçta Isınması Doğal.

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
İşlemciyi takip eden programları deneyin. Ben öyle programları pek kurmuyorum driver boosterden indirip bırakıyorum. sizde öyle yapın bence.
Driver Booster program mı? Güvenli mi? Ben sürücüleri Samsung Update'ten güncelliyorum.

Altına Harici Soğutma İçin Fan Al.Laptop Sonuçta Isınması Doğal.
Harici soğutma var Thermaltake marka. Ama işlemci sol üstte klavyenin altında kaldığı için soğutucu soğutmuyor. Harici soğutucunun fanı da ortada.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Driver Booster program mı? Güvenli mi? Ben sürücüleri Samsung Update'ten güncelliyorum.

Harici soğutma var Thermaltake marka. Ama işlemci sol üstte klavyenin altında kaldığı için soğutucu soğutmuyor. Harici soğutucunun fanı da ortada.
Pcyi Formatlamayı Dene.Dediğim Gibi Laptop Isınması Doğal Fakat Kapanıyorsa Yolunda Gitmeyen Bişeyler Var Demektir.Başta Format At Garantisi Dolduysa İçini Açıp Temizle Olmazsa Tozlanmiş Olabilir.Ekran Kartının Sıcaklığına Filan Baktınmı Peki? "Speccy" Kurup Bir Göz At.

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Pcyi Formatlamayı Dene.Dediğim Gibi Laptop Isınması Doğal Fakat Kapanıyorsa Yolunda Gitmeyen Bişeyler Var Demektir.Başta Format At Garantisi Dolduysa İçini Açıp Temizle Olmazsa Tozlanmiş Olabilir.Ekran Kartının Sıcaklığına Filan Baktınmı Peki? "Speccy" Kurup Bir Göz At.
Bilgisayarı açıp fan temizliği biraz cesaret istiyor. Samsung bilgisayarlarda kolay kolay bilgisayarı açıp kafana göre tamir yapamıyorsun. :D Fanı görene kadar bütün parçayı söküyorsun. :D

Bu sürücüyü kursam acaba düzelir mi? Bir eksik o kalmış. Sonuçta Intel'in sürücüsü.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bilgisayarı açıp fan temizliği biraz cesaret istiyor. Samsung bilgisayarlarda kolay kolay bilgisayarı açıp kafana göre tamir yapamıyorsun. :D Fanı görene kadar bütün parçayı söküyorsun. :D

Bu sürücüyü kursam acaba düzelir mi? Bir eksik o kalmış. Sonuçta Intel'in sürücüsü.
Sürücüler İle Alakalı Bişey Değil Sorunun
Videodaki Cİhazın Alttan Açılma Şansı Yok Seninkidemi Aynı? Her Samsung Cihaz Öyle Değil.Daha 1 Ay Olmadı Bi Tane Samsung Laptop Geldi Yaptım Gönderdim HDD Görmüyordu arkadan 2 Kapak Sök Tamam Direk Fan Geliyor

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Sürücüler İle Alakalı Bişey Değil Sorunun
İşlemci ile alakalı ama bu Intel'in sürücüsü. Ve yeni çıkan işlemcilerde (i5 ve i7) bu sürücü var.
Evet benimki de alttan açılmıyor. Videodaki R580 serisi ve benim aynı serilerden.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
İşlemci ile alakalı ama bu Intel'in sürücüsü. Ve yeni çıkan işlemcilerde (i5 ve i7) bu sürücü var.
Evet benimki de alttan açılmıyor. Videodaki R580 serisi ve benim aynı serilerden.
Olmazsa 4 Fanlı Seriler Filan Var Onlardan Al Yani Şu Alta Koyulan Soğutucular

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Dedim ya; harici soğutucu zaten var ama fayda etmiyor.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Dedim ya; harici soğutucu zaten var ama fayda etmiyor.
Dedimya 4 Noktadan Soğutan Sogutucular Mevcut Onları Dene Olmazsa.Sorunun İşlemci Isınması İse Başka Bir Alternatif Yok Ya Cihazı Yüke Bindirmeyeceksin yada Başka Bir Şekilde Cihazi Soğutacaksın.Normalde OC vs Yoksa yada İşlemci Hava Kanalları Tıkatılmadıysa Isınmaması Geerek O Kadar.En Azından 70 80 Derecede Sabit Kalması Gerek.Oyuna Girip Bakarmısın Kaç Dereceye Kada rÇıkıyor PC.İsmini Verdiğim Program İle Bak

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci hava kanallarındaki tozları elektrikli süpürge ile çekiyorum. Harddiskte nerdeyse boş denilecek derecede az verilerim var. Oyunlarda oyun oynarken işlemci ısısını göremediğim için tahminim yaklaşık 90 dereceye kadar çıkıyor. SpeedFan programı var onunla bakıyorum arasıra. Ayrıyeten bilgisayarın kendi CPU Ölçer programı var ve CPU; %5 Bellek; %75 değerlerinde.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Oyunu Oynarken Aşağiya Atacaksın Isılara Bakacaksın Zor Bişey Değilki? Tahmin İle Olmaz

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Zaten ısı değerlerini söyledim. O değerlerden aşağıya inmiyor. Normal çalışma esnasında bile %50-%60 değerlerde. İşlemci güç tüketimi ayarlarında en yüksek değer; %35

oguzxw

oguzxw

Üye

Güvenli. Samsung uygulamaları yükleyince bilgisayara sanki yavaşlıyor gibi o yüzden hiç bilgisayarıma onları kurmadım bile yada psikolojik olabilir ben öyle zannediyorum.

Cadillac34

Üye
    Konu Sahibi
Güvenli. Samsung uygulamaları yükleyince bilgisayara sanki yavaşlıyor gibi o yüzden hiç bilgisayarıma onları kurmadım bile yada psikolojik olabilir ben öyle zannediyorum.
Bir ara düzelmişti ve Windows Update otomatikte olmasına rağmen güncelleştirmeleri yüklememiş, elle yükledim.

PALA.

PALA.

Üye
Hocam üstünden sene geçmiş ben senin konuyu şimdi gördüm :)
i3 işlemcide turbo boost olmaz. Malesef sitesindeki yazılımların %80i boş :)
i5 ve i7 işlemcilerde olan bir olay. Şöyleki i5 2410m işlemciyi örnek vereyim;
4 çekirdek aynı anda 2.3ghz çıkabilir.
2 çekirdek aynı anda 2.7ghz çıkabilir.
1 çekirdek tek başına 2.9ghz çıkar. Yani çekirdeklerdeki yük miktarı arttıkça işlemci hızı RMS değeri olan 2.3ghze iner.
Turboda boştaki çekirdeğin enerjisi diğer çalışan çekirdeğe aktarılır denebilir.
Bu gün intel laptoplarda işlemci hızını 2 ghz civarına indirdi çünkü 2 ghzden sonrası artık gerek duyulmuyor.
Ben oyun oynarken işlemci hızını %60 seviyesine çekerim 1-1.5 ghz düşürüyorum hızı ve kasma daha az oluyor.
İ3 güzel bir işlemcidir ama windowsun randımansızlığı onu zorlar.Ayrıca şunuda belirteyim 32 bit sistem kullanıyorsanız o da oyun performansını kısıtlar. cpu ve gpu dan tam verim alamazsınız.3gb üzerindeki ram bellekler kullanılamaz.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34

Üst Alt