Ters Lale Dünya Nın En Nadide Çiçeklerindendir

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Haberci tarafından paylaşıldı. Okunma: 14029 | Cevaplanma: 5

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ters Lale Dünya Nın En Nadide Çiçeklerindendir

  Hakkari'nin Cilo Dağları'nda yetişen "Ters Lale", dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir. Geçmişte Hakkari Bölgesi'nde yaşayan Asuri'lerin her sabah göbeğinden su yaydığı için 'Ağlayan lale' adını verdiği ve bu yüzden kutsal saydığı "Ters Lale", günümüzde de çok değerli. Boyu 75 santimetreyi bulan, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca koruma altına alınmıştır.
  <div align="center">[​IMG]</div>
  Ters lale en yoğun olarak Hakkari ve Şemdinli bölgesinde yetiştiği için halk arasında Şemdinli lalesi ve Hakkari lalesi olarak ta tanınır. Soğan, yumru ve rizom gibi toprak altı organlara sahip olan geofit bitkileri diğer birçok kullanımları yanında erken ilkbaharda ve sonbaharda açan narin, gösterişli ve güzel çiçekleri nedeniyle süs bitkisi yönünden büyük bir öneme sahip olmuşlardır. Özellikle kış aylarının sonlarında kar topraktan kalkar kalmaz veya karla birlikte çiçek açan türleri insanların ilkbahara olan özlemini gidermesiyle birlikte bahar müjdecisi olarak ta sembolik önem taşımıştır. Ayrıca, soğan, yumru ve rizom gibi toprakaltı organları sayesinde orijinal habitatlarından başka ülkelere canlı olarak taşına bilmesi ve kolay üretilmesi gibi nedenlerle, geofit bitkiler ekonomik açıdan da değerlendirilmeye başlamışlardır.

  Hakkari dağları eteklerinde kendiliğinden yetişen, her dalında 3 ila 8 lalenin ters büyüdüğü , boyu 60 ila 80 cm &#8216; yi bulan ters lale belirli yerlerde yetişmektedir. Gen merkezinin ilimiz olduğu halde kaçak yollarla Avrupa ülkelerinde satıldığı ve buralarda kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmakta hatta süs çiçeği olarak parkları süslemekte olduğu biliniyor.

  Avrupa&#8217;da Fritillasio İmperialis , &#8216;Kejan lalesi&#8217; , Prestika &#8216;Karagöz lalesi&#8217; , Emperyalis &#8216;Ağlayan Gelin&#8217; gibi isimlerle anılmaktadır. Halkımız tarafından da Ağlayan Gelin, Kerbela ve Kral lalesi olarak da bilinmektedir.

  Ters laleler dünyanın en güzel çiçekleri arasında yer almaktadır.Bu çiçeklerinde mazisi çok uzun yıllara dayanmaktadır.Dünya üzerinde sadece Türkiye&#39;de yetiştiği söylenmektedir, böyle bir çiçeğin ne kadar değerli olduğu buradan anlaşılmaktadır.Ülkemizde Hakkari&#39;nin yüksek dağlarında yetişmektedir.

  Not: Sizler de memleketlerinizde bulunan eşi benzeri bulunmayan çok ama çok özel bu tür bilgileri bizimle paylaşır mısınız?
  Sayfada yayınlayacağınız konuyu çok kısa özetleyebilecek bir yazı ve birkaç tane fotoğrafı olursa hepimiz istifade ederiz.
  Lütfen Bölgenize özel birşey olmasına dikkat ediniz. Ayrıca; Aynı yörede yetişen bitki, meyve, sebze vs birkaç tane konu alt alta olabilir.Bölgesel olursa hangi yörede ne Cevherlerimiz varmış bilgi sahibi oluruz. Teşekkürler

  2. bir not daha ilave etmek istedim belki yanlış anlaşılırım diye
  Belki arkadaşlarımızın aklına neden durup dururken Hakkari ve böyle bir konu derseniz Sizlerle farklı ne paylaşabilirim diye gezerken internet sayfalarında Bu çok ilginç Lale yi gördüm Daha önce Edirne Selimiye Camii nde bu tür bir haber yapmıştık ve bu bana çok ilginç gelince sizinle paylaşmak istedim.Ben Amasya lıyım ama böyle Harukulede değerlerimizi görünce bi yerden başlayayım istedim.Türkiye nin doğusu da BAtı sı da Güneyi de Kuzeyi de Biz Türkiye de yaşayan insanlarındır. Türkü,Kürdü ,Lazı ,Çerkezi Arabı velhasıl
  Böyle bir açıklamayı yanlış anlaşılmamam ve konununda farklı yerlere çekilmemesi için şahsım adına uygun gördüm.
  Hepimiz Türkiye liyiz.Hepimiz Kardeşiz.
  Tekrar Teşekkürler...  Yazan: Haberci
 2. çok güzel gerçekden sagol paylaşım için..

 3. çok güzellll çok teşekkürler
  Sayfada yayınlayacağınız konuyu çok kısa özetleyebilecek bir yazı ve birkaç tane fotoğrafı olursa hepimiz istifade ederiz.
  Lütfen Bölgenize özel birşey olmasına dikkat ediniz. Ayrıca; Aynı yörede yetişen bitki, meyve, sebze vs birkaç tane konu alt alta olabilir.Bölgesel olursa hangi yörede ne Cevherlerimiz varmış bilgi sahibi oluruz.

  bencede çok güzel birşey olur mesela ben ters laleyi bilmiyordum

 4. Emeğine Sağlık..

 5. vay be ne güzel lale onlar saolasın ellerin dert görmeye

 6. şimdi ben bu çiçegi görseydim aaa yazık solmuş cicekler bari kopartıyım derdim saol bilgiler için haberci

Ters Lale Dünya Nın En Nadide Çiçeklerindendir konusuna benzer içerikler

 1. dünya nın en pahalı kahvesi. ( Konu Dışı )

  Dünyanın en pahalı kahvesi Dünyanın en pahalı kahvesi, fincanı 125 YTL'den satılmaya başladı. İlginç olanın fiyatı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Endonezya adalarında yaşayan bir hayvanın dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı...
 2. Rafflesia(Dünyanın En Büyük Çiçeği) ( Belgesel )

  Kayıtlara göre dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen ve çok nadir bulunan Rafflesia, tohumu olmayan ve ağaçların kökleri üzerinde parazit olarak yeterli ısı ve suyu bulunca oluşan bir çiçektir, ömrü ise sadece 2 hafta. Bu yüzden çiçeğin...
 3. Dünyanın En Güzel Nehri (içinde çiçek çıkıyor ! ) ( Her Telden Fotoğraflar )

  Dünyanın En Güzel Nehri (içinde çiçek çıkıyor ! ) Kolombiya'nın Sierra de la Macarena bölgesinde bulunan "5 Rengin Nehri" olarak bahsedilen Cano Cristales Nehri "cennete doğru ilerleyen nehir" ve "dünyanın en...
 4. Dünya nın en komik fıkrasıymış ! ( Garip ve İlginç Olaylar )

  İngiltere’de yaklaşık bir yıl süren “bilimsel” araştırmadan sonra dünyanın en komik fıkrası seçildi. İngiliz Bilim İlerleme Birliği’nin araştırmasında, internet kullanıcılarından en çok beğendikleri espriyi bildirmeleri istendi....
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
07 Şubat 2016 Pazar - 1:10:46