Tendinit nedir ? Nedenleri , Belirtileri , Tedavisi !

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Kobra_FighterTR tarafından paylaşıldı. Okunma: 4230 | Cevaplanma: 2

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Tendinit Nedir ?

  Omuz yada dirsekte hafif incenme ile yada aşırı kullanma sonucunda ağrı ve acı hissedilmesine tendinit denir, genel nedeni ise , kası kemiğe bağlayan tendondaki küçük bir yırtık veya iltihaptır.


  Belirtiler :

  Özellikle dirsek ya da omuzda, eklemin hemen dışında ağrı ve hassasiyet.
  Tendinit en sık omuz ve dirsekte görülür. Kemikte herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen çekilebilir.
  Tendinit, tendonlarda kalıcı hasara neden olabilir. Ağrılı bölgeyi hareket ettirmemeye çalışmak da katılaşmaya yol açabilir. Eğer aşırı kullanma yıllarca sürerse, önceleri belirsiz bir rahatsızlık yaratan bu durum, daha sonra dokularda nedbe oluşmasına bağlı esneklik kaybına yol açabilir. Bazen, dirsek ya da omuzunuzu dinlendirdiğinizde, tendinitin yarattığı rahatsızlık birkaç haftada ortadan kaybolabilir. Yaşlılarda ve etkilenen bölgeyi sürekli kullananlarda, tendinit çoğu kez daha yavaş iyileşir ve genellikle ilerleyerek, kronikleşir. Omuzdaki bağlar ve tendonlar giderek sertleşerek, hareket kaybına neden olabilir; bu durum donmuş omuz olarak adlandırılır.


  Tedavisi
  Dinlenme çok önemlidir. Etkilenen bölgeyi birkaç gün kullanmayın. Etkilenen bölgenin elastik bir bandajla sarılması ve kolun askıya alınması yararlı olabilir. Ayrıca bölgeye buz uygulaması, rahatsızlığı ve şişmeyi azaltabilir.


  İlaç Tedavisi
  Aspirin gibi bir ağrı kesici şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Eğer tendinit sürerse, doktorunuz hasta bölgeye kortizon gibi bir steroid ilaç enjekte edebilir.


  Ameliyat
  Bir tendon yırtıldığında, onarıcı bir ameliyat gerekebilir.


  Egzersiz
  Dinlenme tendinit tedavisinin önemli bir parçası olmasına rağmen, uzun süre hareket ettirmeme, eklemde sertleşmeye neden olabilir. Birkaç gün bölgenin dinlendirilmesinden sonra, ekleme hafif hareketler yaptırılarak, esnekliği korunmalıdır. Bu hareketler donmuş omuz oluşmasını engelleyebilir.


  Önlem
  Tendinitin tekrarlaması egzersizden önce eklemi ısıtarak ve egzersizden sonra soğutarak engellenebilir. Güçlendirici egzersizler de tendinitin tekrarlamasını engelleyebilir.


   
  Yazan: Kobra_FighterTR
  kol@j bunu beğendi.
 2. emeğine sağlık...

  bu sağlık bilgilerini böyle seyrek verirsen daha iyi oluyor yoksa moralimiz bozuluyor.
   
 3. Rica Ederim Abi :)

  Tedavisi Olan İyileşme İmkanı Yüksek Olan Hastalıkları Paylaşıyorum Abi :(

  Tendinit Hastalarına ALLAH Acil Şifalar Versin :) Geçmiş Olsun :)
   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
29 Mart 2015 Pazar - 10:24:17
android oyunlar