Telefonunuzun Hangi ülkeye ait olduğunu öğrenmek istermisinmiz ?

Sponsorlu Bağlantılar

-efşan

-efşan

Üye
panik yapmayın beyler, Nokia için bu kodlar. Microsoft'tan önceki nokia için yani. :D

cakhan8

Üye
06 NERESI OLUYOR ARKADASLAR

utt2

utt2

Üye
benimki 04 o ne oluyor

n500bellerefresh

n500bellerefresh

Üye
Her cep telefonu (veya 3G bağlantılı
tablet), eşsiz bir IMEI kodu ile gelir ve bu
kod, telefonun ömrü boyunca hep aynı
kalır. "International Mobile Equipment
Identity"nin ("Uluslararası Mobil
Ekipman Kimliği") kısaltılmış hali olan IMEI kodunu telefonunuzun kutusunda
ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz.
IMEI kodu tabi ki telefonun kendisinde
de kayıtlıdır. Onu bulmanın yolunu
yazımızın son sayfasında sizlerle paylaşacağız. 14 haneli bir sayı olan IMEI kodu, 2
haneli bir SV koduyla 16 onalık hanye
çıkabilir. Bu ek haneler, genellikle
sadece yeni cihazlarda yer alıyor.
IMEI'nin cihazları tanımaktan onları
mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye birçok amacı bulunmaktadır.
Telefonunuz çalındığında hizmet sağlayıcınızı bu konuda bilgilendirdiğinizde, cihazın mobil
ağlardan engellenmesini
sağlayabilirsiniz. Polis, çalınan telefonları takip etmek için IMEI
kodlarını kullanmaktadır. IMEI: AA-BBBBBB-CCCCCC-D 2004'de ortaya çıkan biçim, AA- BBBBBB-CCCCCC-D'yi esas almaktadır. Burada A ve B harfleri, tür bölüştürme
kodunu (TAC) temsil ediyor. Örneğin
iPhone 5'in TAC kodu 01-332700,
Samsung Galaxy S2'nin TAC kodu ise
35-853704'tür. C, cep telefonuna ait
eşsiz bir seri numarayı temsil etmektedir. Bu seri numara, üretici
tarafından belirlenmektedir. En son
hane ise tüm haneleri doğrulayan bir
kontrol toplamıdır. Cihazda sabit olarak yer alan IMEI'nin
SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur.
Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI kodunuz aynı kalır. IMEI kodunun değiştirilmesi bazı
bölgelerde yasadışı olsa da zaman
zaman gerçekleşmektedir. Hırsızlar,
bazen çaldıkları telefonların IMEI
kodunu masum bir kullanıcınınki ile
değiştirirler. Dolayısıyla IMEI kodunuzu internette hiçbir zaman paylaşmamanızı öneriyoruz. IMEI kodunuzu bulma IMEI kodunuzu bulma Telefonların çoğunda *#06# yazarak IMEI kodunu ekrana getirebilirsiniz.
Aşağıdaki telefonlarda farklı teknikleri
kullanmanız da mümkündür: iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde. Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında. Eski Sony ve Sony Ericsson'lar: "* Sağ * Sol Sol * Sol *" Blackberry veya daha yeni Sony
Ericsson'lar: Seçenekler > Durum altında. IMEI numaranızın telefonunuz hakkında
neler söylediğini merak ediyorsaniz okumaya devam :)
bu yazıya göre bütün firmalara ait bi kod düzeni bulunmakta ve o düzene göre imei vermekte olan bi şirket daha doğrusu uluslar arası iletişim birliği gibi bi yer bulunmaktadır detaylı konu wikipedi de ıngilizce olarak mevcut mobil olduğum için çevirip yükleyemedim kusura bakmayın yani konuya binayen anlattığı şekilde olmayabilir demek istiyorum arkadaşıma yanlış bilgi verilmiş olma olasılığı yüksek daha derin araştırılmasını istiyorum Bende araştıracağım şüpheniz olmasın. Bu arada iPhone 5'in TAC kodu 01-332700,
Samsung Galaxy S2'nin TAC kodu ise
35-853704'tür. kısmına gelecek olursak benim telefonum nokia 500 imei si 35241705 şeklinde gidiyo buna göre nokianin kodu 35-241705 benim telefonum için geçerli olabilir. Yada ben yanılıyor olabilirim.
üretim yeri kodlamasi son iki hanede yapıldığını okumuştum yazıyı bulamadım bulup onuda paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Yıllardır telefon kullanıyorum iMEI kodu ile alakalı bilgi edinmiştim birde üretilen ülke fabrikası zaten üreticiye ait malzeme kalitesi değil işçilik ile ilgili problemler çıkar. Çin üretimi kodlari genelde kontrollü olarak güney amerika afrika asya pazarında satılıyor türkiye de satılan nokia telefonlar genelde finlandiya almanya macaristan üretimi samsung iphone lg vebenzeri telefonları araştırmak gerekiyor malzemeden çalmadan üretim yapan ve gelişimi duran nokia satıldi :)

BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
Telefonunuzun hangi ülkeye ait oldugunu bulmak artık çok kolay..Yada Telefonunuzun orgina olup olmadığınıda öğrenebilirsiniz
İlk yapmanız gereken telefonuza *#06# kodunu yazıp IMEI numaranızı öğrenmektir..

Kodların dili;

IMEI KODU:

Örneğin seri numaramız: 434566/10/678943/5 Buna göre karşılaştırma yapın...
XXXXXX/YY/ZZZZZZ/A
XXXXXX = önemli değil
YY = ülke kodu
ZZZZZZ = seri numarası
A = önemli değil

10 = Finlandiya
20 = Almanya
30 = Kore
40 = Çin
50 = Brezilya,Amerika,Finlandiya
60 = çin,meksika
70 = Finlandiya
80 = Macaristan,Azerbaycan

Ülke kodunuz;

02 veya 20 ise kötü kalite demek

08 veya 80 ise Almanya üretimi Normal kalite

01 veya 10 ise Finlandiya malı Kaliteli üretim

13 ise Macaristan,Azerbaycan üretimi kalitesiz ve Tehlikeli üretim..

00 ise Orginal Nokia fabrika çıkışıdır..Finlandiya üretiminden daha kalitelidir...

7 yıl geçmiş kimsenin konu başlığındaki hatayı fark etmemesi ilginç :hmmm
@Yöneticiler

Darqos

Darqos

Üye
01

Üst Alt