Teğabun Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu )

Konu, 'Genel Dini Konular ve Sohbet' kısmında Dogus Pertez tarafından paylaşıldı. Okunma: 3440 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Teğabun Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu )

  Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

  1. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ı tesbih eder. Mülk O'nundur, hamd O'nadır. O her şeye kadirdir.
  2. Sizi yaratan O'dur. Böyle iken kiminiz kâfir, kiminiz mümindir. Allah yaptıklarınızı görendir.
  3. Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır.
  4. Göklerde ve yerde olanları bilir. Gizlediklerinizi ve açığa vurduklarınızı da bilir. Allah kalplerde olanı bilendir.
  5. Daha önce inkâr edenlerin haberi size ulaşmadı mı? İşte onlar (dünyada) yaptıklarının cezasını tattılar. Onlar için acı bir azap da vardır.
  6. (O azabın sebebi) şu ki, onlara peygamberleri apaçık deliller getirmişlerdi, fakat onlar: Bir beşer mi bizi doğru yola götürecekmiş? dediler, inkâr ettiler ve yüz çevirdiler. Allah da hiçbir şeye muhtaç olmadığını gösterdi. Allah zengindir, hamde lâyıktır.
  7. İnkâr edenler, kesinlikle diriltilmeyeceklerini ileri sürdüler. De ki: Hayır! Rabbime andolsun ki mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu, Allah'a göre kolaydır.
  8. Onun için Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
  9. Mahşer vaktinde sizi toplayacağı gün, işte o zarar günüdür. (Ancak) kim Allah'a inanır ve yararlı iş yaparsa, Allah onun kötülüklerini örter, onu (ve benzerlerini), içinde ebedî kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş budur.
  10. İnkâr eden ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar cehennem ehlidirler. Orada ebedî kalacaklardır. Ne kötü gidilecek yerdir orası!
  11. Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet isabet etmez. Kim Allah'a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya götürür. Allah her şeyi bilendir.
  12. Allah'a itaat edin, Peygamber'e de itaat edin. Yüz çevirirseniz bilin ki, elçimize düşen apaçık bir duyurmadır.
  13. Allah; O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler.
  14. Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, kusurlarını örterseniz, bilin ki, Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.
  15. Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır: Büyük mükâfat ise Allah'ın yanındadır.
  16. O halde gücünüz yettiğince Allah'a isyandan kaçının. Dinleyin, itaat edin, kendi iyiliğinize olarak harcayın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerdir.
  17. Eğer Allah'a (rızası uğruna) ödünç verirseniz, Allah onu sizin için kat kat arttırır ve sizi bağışlar. Allah çok mükâfat verendir, cez  Yazan: Dogus Pertez

Teğabun Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) konusuna benzer içerikler

 1. Fecr Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  Yemin olsun tan yerinin ağarma vaktine, On geceye, Çifte ve teke, Yola koyulduğu zaman geceye. Nasıl, bunlarda akıl sahibi için bir yemin var mı? Görmedin mi ne yaptı Rabbin Âd kavmine? Sütunlarla dolu İrem'e, Ki beldeler içinde onun benzeri...
 2. Tin Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  1- Tîn'e ve Zeytun'a, 2- Sina dağına 3- Ve bu güvenli beldeye andolsun ki, 4- Biz insanı en güzel biçimde yarattık. 5- Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık. 6- Ancak iman edip iyi işler yapanlar başka; onlar için kesintisiz bir ecir...
 3. Adiyat Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  O harıl harıl (savaşa) koşanlara, (Tırnaklarıyla yerden) ateş çıkaranlara, Sabahleyin akın edenlere, Tozu dumana karıştıranlara, Derken bir topluluğun ortasına dalanlara yemin ederim ki, Şüphesiz insan, Rabbine karşı çok nankördür. Ve kendisi de...
 4. Hümeze Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  1-2- Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline! 3- Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır. 4- Hayır, andolsun ki, o hutame (cehennem)ye...
 5. Fil Suresi ( Arapça / Türkçe / Yazılışı / Okunuşu ) ( Genel Dini Konular ve Sohbet )

  Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla Görmedin mi Rabb'in fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
10 Şubat 2016 Çarşamba - 10:47:49