Soft Format ve Hard Format Arasındaki Fark Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

S@H!N

Üye
    Konu Sahibi
Soft Format ve Hard Format Arasındaki Fark Nedir ?
Arkadaşlar soft ve hard format arasındaki fark nedir ne durumlarda atılır atıldığı zaman neler oluşur kısaca bilgi verebilirmisiniz ?

• Beğen
Tepkiler: Tuba, _bt_ ve israfil_1986

futbol123

futbol123

Üye
soft format ayarlardan telefonun eski ayarlarını yüklüyorsun sorun kalkmassada hard format atıyorsun hard format ise telefon kapalıyken * 3 arama tuşu açma kapama tuşlarına basıcaksın nokia yazısı gelince format başlayacak

S@H!N

Üye
    Konu Sahibi
şöyle diyebilirmiyimiz buna soft format tel. reset atma gibi proğ. silmeden yeniden başlaması hard format ise tel pro. herşey silinip fabrika ayarlarına getirmesi desem doğru olurmu ?

Karahasan

Karahasan

Emekli Yönetici
şöyle diyebilirmiyimiz buna soft format tel. reset atma gibi proğ. silmeden yeniden başlaması hard format ise tel pro. herşey silinip fabrika ayarlarına getirmesi desem doğru olurmu ?

Soft formatta herşeyi siler..

_PaRaDoX_

Üye
Telefon kapalıyken 5800 XM'e nasıl hard format atıcan:)

Godfather

Godfather

Üye
Soft format= Fabrika ayarlarının yüklenmesi :)
Hard format= Telefon açılmaz iken sistem dosyaları bozulmuş ise hard format gerekir :)

Bilmem anlatabilidimmi? :ehe

Örnek vereyim telefonun menüde bir bozukluk gerçekleşti mesela galeriye girmiyor soft format ile düzelir hard format ilede düzelir :)

Ama telefon açılmıyor symbian çöktü tamamen mesala ozman soft atamazsın zaten telefon açılmadıgından hard atarsın ozmanda oqe ? :)

Karahasan

Karahasan

Emekli Yönetici
ikiside herşeyi siliyorsa farkları ne hocam ?

1) Soft Format

Eğer telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir. Ancak format attığınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecek. Telefon defteri, mesajlar, erişim noktaları...

Format Yöntemi: Telefon açık iken *#7370# yazın. Ekrana "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" uyarısı gelecektir. Evet seçeneğini seçtikden sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakidadır.

2) Hard Format

Eğer telefonunuz hiç açılmıyorsa veya güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız hard format atarak telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Format Yöntemi: Telefon kapalı iken (*) (3) (yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz.
soft formatla çözüme ulaşılmazşa hard format ile %80 çözüme ulaşabilirsiniz...

S@H!N

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar tşkler

straycat

Üye
teşşekkürler

musadedebas

musadedebas

Üye
Cok iyi anlattın dostum. Hepsini biliyodum ama iyi bilmeyenler öğrenmiş oldu

msndeyim

msndeyim

Üye
peki soft format atılınca;
1. yüklenen uygulamalar yok olu mu?
2. versiyonda bir değişme olur mu? Örnek şu an v50 iken v40 a dönme olur mu?
3. Telefon hafızasında önceden silinmiş olupta kalıntısı olan uzantılar silinebilir mi?
teşekkürler...

georc1717

Üye
teşekkürler

aysamero

Üye
hard formatta da önceden çalışmayan programlar çalışırmı.bende bluetooth ve radyo açılmıyo çünkü güncelleme yaptığım için önce hard attım soft da atsam bir zararı olurmu..

_bt_

_bt_

Üye
zaten hard format attıysan iş bitmiştir :) tekrar soft atman birşeyi değiştirmez

Tuba

Tuba

Üye
Soft format *#7780# (Yalnızca ayarlar sıfırlanır )

Detaylı soft format *#7370# ajanda notlar rehber ve benzeri uygulamalar silinir ve ayarlar sıfırlanır her şey ilk aldığın güne döner

hard format tel kapalı iken * 3 ve Yes ve power tuşu ile yapılır detaylı soft formattaki gibi her şey eski haline döner...

ebuyusuff

Üye
arkadaslar kusura bakmayın da kimsenin dogru düzgün bilgisi yok. Cevap verenler yarım yamalak vermiş. Kimi di kopyala yapıştır yapmış alıntı oldugunu ifade etmeden(başka yerde aynı yazıyı gordum, o yazı icin aynının dusunulmesi mumkun olsa da) Gerçekten bilen varsa şu iki format şeklinin arasındaki farkı beri gelsin.

Tuba

Tuba

Üye
arkadaslar kusura bakmayın da kimsenin dogru düzgün bilgisi yok. Cevap verenler yarım yamalak vermiş. Kimi di kopyala yapıştır yapmış alıntı oldugunu ifade etmeden(başka yerde aynı yazıyı gordum, o yazı icin aynının dusunulmesi mumkun olsa da) Gerçekten bilen varsa şu iki format şeklinin arasındaki farkı beri gelsin.

bütün format şekillerini denedim ve cevapladım...

Soft format *#7780# (Yalnızca ayarlar sıfırlanır )

Detaylı soft format *#7370# ajanda notlar rehber ve benzeri uygulamalar silinir ve ayarlar sıfırlanır her şey ilk aldığın güne döner

hard format tel kapalı iken * 3 ve Yes ve power tuşu ile yapılır detaylı soft formattaki gibi her şey eski haline döner...

ihlass

ihlass

Üye
mesela ben e63 kullanıyorum: ben telefonu ilk aldığım zamanlarda facebook'a girip videoya tıkladığım zaman o video'yu açıyordu yavaşda olsa, ama şimdi video üstüne tıkladığımda ise indir diye yazı geliyo, diyorum bi ayarını mı değiştirdim yoksa başka sebepten mi bilmiyorum eğer bunu bilen varsa cevabını bekliyorum?

Yani asıl soru bunu: soft yada hard format atınca çözülebiliyor mu?

lazkızı61

Üye
hard formatı kendımızın atmanın bi yöntemi varmı acaba?:(

Üst Alt