Samsung Galaxy W [rom][jb][4.2.2] : **********touchwi5 Rom********** 4.2.2 Jelly Bean

Sponsorlu Bağlantılar

napolno

Üye
    Konu Sahibi
Samsung Galaxy W [rom][jb][4.2.2] : **********touchwi5 Rom********** 4.2.2 Jelly Bean

Features
Based on CM10.1 Alpha 7
hurtsky's kernel v2.3
Gapps Included
Galaxy S4 themed
Galaxy S4 UI
Galaxy S4 launcher
Galaxy S4 weather widget
Galaxy S4 Sounds (ringtone, ui, notification, alarm sounds)
white clock on statusbar
Samsung task manager
Smemo
Deleted many apps
''S'' bootanimation with Galaxy W text
Customized S4 wallpaper
W-handle for lockscreen long version
Transparent playstore 4.0.27
Simplified system fonts

Working
Audio
Receiving and making calls
GPS
Compass
Proximity sensor
Wifi
Bluetooth
USB mass storage
HW accelerated gui
HW accelerated video
Camera
Torch
Wifi/USB tethering
USB OTG
Vsync

Annoyances
Artifacts in preview for panorama shots
Green color when taking pictures (saved picture is ok though)

Installation Guide
Boot into recovery mode (make sure you are using CWM or TWRP)
Wipe data and dache
Format system
Wipe dalvik cache
Flash *ROM*.zip
Reboot system

Credits
arco68
Woohooo...
blackcat67
Adi Aisiteru Reborn
Madridii
Linq'z QIrls'z Chinese
ryuinferno
Yeti12
ibanez7
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Code:

Build 5Update base CM10.1 Alpha 7Added hurtsky's kernel v2.3Removed transparent statusbar due to some problemFixed launcher force closeRemoved Accuweather WidgetChanged holo dark background to CM style for better appearance-To do:Add Walkman as default music playerBuild 4Update base CM10.1 Alpha 6The transparent status bar is now included on the rom (A big big thanks to Adi Aisiteru Reborn, He made this possible)Added hurtsky kernel v2.2 morememRemoved googlebackuptransportBuild 3Update base CM10.1 Alpha 5Fixed bluetoothFixed force close on some apps that rely on GPSAdded Skull kernel v1.2Fixed Setting FC on changing tiles and layoutRemoved seeder because of some battery problemBuild 2Added arco's kernel 3.4.43Addon for StatusbarRevert to CM10.1 KeyboardFixed unknown ringtone on first bootRaised Lock/Unlock sound
İndirme Linki;

# internal sdcard
dev_mount sdcard /storage/sdcard1 28 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1

# externel sdcard
dev_mount external_sd /storage/sdcard0 auto /devices/platform/msm_sdcc.4/mmc_host/mmc2

sdcard yanındaki 0 ve 1 değerini değiştirdiğiniz zaman yeterli olmaktadır.
İşlemler sonunda mutlaka telefonu yeniden başlatınız.
(DİKKAT BU YÖNTEM SADECE jB İÇİN DİĞERLERİ İÇİN DOSYALARI İNDİRİNİZ.)

Bu yöntemle 30 tane büyük oyun yükleyebilirsiniz. Bende Modern Combat 4,3,2 var NFS Mostwanted(Artık markettede gözüküyor) , Batman THDR , The Amazing Spiderman , GTA Vice City , Gta III var hepside kasmadan oynanıyor
___________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Daha iyi olan mp3 player Walkmanı yükleyebilirsiniz ben onu kullanıyorum. Rom Toolbox kurup apolloyu kaldırıp yükleyebirlisiniz

yokartk

Üye
Bu ram ile kasmadan bu oyunlari oynamayi birak donar.
Bosta ve kulkanilan ram caps senin degilse yenisini koyabilirmisin

ismailozcn

ismailozcn

Üye
Telefonu 10 dk kullanuyorsun alev gibi oluyor.

nicked

nicked

Üye
bluetooth da sorun var.

napolno

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar ekran görüntüleri benim değil ama ram kullanımı aynı :D bende siliyorum romu artık sonradan kasmaya başladı. Bluetoothda sorun olmaması lazım çünkü ben Sony Xperia GO cihazıma dosya yöneticisi yolladım mesela ama ben siliyorum siz bilirsiniz

nicked

nicked

Üye
bluetooth da sorun kalmadi tekrar yukledimm...

guccukturba

Üye
Görüntülü görüşme çalışıyor mu rom da? Deneyen göze çarpan belirgin sorun yaşayan oldu mu

Üst Alt