Şah İsmail ile Sultan Selim karşılaştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ismayilov_Elcin

Ismayilov_Elcin

Üye
    Konu Sahibi
Şah İsmail ile Sultan Selim karşılaştırma
1.selim binlerle aleviyi anadoluda katl etdirmişdir
2.İsmayıl kardeş kanı dökülmesin istememiş o yüzden savaşmak istememiş
3.kendi kardeşlerini öldürten Selimdir İsmayil deyil
4.Sefevinin Topu yokdu ve ordusu Osmanlı ordusunda azdı
5."Yavuz" kelimesinin eski Osmanlıca'da anlamı "zalim"demekdir
6.Selim hazır devletin tahtına çıkmış İsmayil 14 yaşında devlet kurmuştur
7.Şah İsmayıl II Beyazıt ile ata oğul gibi idi Selimle ise düşman neden aceba?

Bir de İsmayili kendi adlarına çıkmaya çalışmasın heç kes İsmayil Azerbaycan Türküdür(yeni "Azer")

Azerbaycanlılar azeri deyil Azerbaycan Türkü(Azer)dir.

Çok toprak fethetmek iyi olduğunu göstermez.

Şah İsmayılın Türk olduğunun kanıtı

----------Eklendi @ 12:24:24 ---------- Yazıldı @ 12:23:02 ----------

Bu konuyu açma sebebim forumda İsmayıla çok hakaretler edilmesi

----------Eklendi @ 14:02:21 ---------- Yazıldı @ 12:24:24 ----------

seribro

seribro

Üye
işte benim anlatmak istediğim de tam buydu, düşman tu kaka gösterilen insanın da öz be öz türk olması ve ne yazık ki okullar da bize öğretilmiyor bu

HaqperesT

HaqperesT

Üye
irkci uluscu yaklasimlar bol yalani getirir. Aciklamalar icin tesekkur.

viktoreznov

viktoreznov

Üye
elimizde koca bir Türk tarihi var ve bu tarihe biz ne taraftan bakarsak o taraftan görürüz. Şah İsmail'in yaptıkları da Yavuz'un yaptıkları da büyük işlerdir. Önemli olan Sultan Selim'in yaptığı veya Şah İsmail'in yaptığı şeyler değildir. Senin hangisini görmek istediğindir. Örneğin Yavuz'un Mısır seferine ben "kutsal toprakları fethetmek" diye bakarım sen ise "Müslümanları katletmek" diye bakarsın. Kısacası felsefede de olduğu gibi "doğru" veya "yanlış" olgusu kişiye göre değişir.

Bu arada "Yavuz" kelimesi Türkçe'dir (arapça değil) ve anlamı; güçlü çetin, fena demektir.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
Ismayilov_Elcin

Ismayilov_Elcin

Üye
    Konu Sahibi
elimizde koca bir Türk tarihi var ve bu tarihe biz ne taraftan bakarsak o taraftan görürüz. Şah İsmail'in yaptıkları da Yavuz'un yaptıkları da büyük işlerdir. Önemli olan Sultan Selim'in yaptığı veya Şah İsmail'in yaptığı şeyler değildir. Senin hangisini görmek istediğindir. Örneğin Yavuz'un Mısır seferine ben "kutsal toprakları fethetmek" diye bakarım sen ise "Müslümanları katletmek" diye bakarsın. Kısacası felsefede de olduğu gibi "doğru" veya "yanlış" olgusu kişiye göre değişir.

Bu arada "Yavuz" kelimesi Türkçe'dir (arapça değil) ve anlamı; güçlü çetin, fena demektir.

Yavuz eski Türkçe'de zalim,fena demekdir.

Türe

Türe

Üye
ismailin türk soyundan geldiğini biliyorum ama devlet kurduğunu filan bilmiyordum :hmmm ama yavuzun alevileri yaktırdığını ve babasını tahttan indirdiğini de biliyorum

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Eski Türkçe'den şu anki Türkçe'ye çevirsek o anlamı veriyor
Osmanlı'daki lugat karşılığı: Yavuz = Şiddetli yanan, A'lâ (Güzel), fevkalâde(Olağanüstü). Pek sert.
Bugün Türkçe'mizdeki karşılığı: Yavuz = Yaman, Pek sert.

----------Eklendi @ 21:32:59 ---------- Yazıldı @ 21:31:42 ----------

arkadaş farklı bişeyi anlatmak için söylemiş şu an ki türkçeyle alaka kurarsak düşünülenler yanlış olur
Süleyman ben Yavuz isminin karşılığına takıldım kardeşim. O yüzden ismin karşılığını araştırdım ama zalim sonucuna hiç ulaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: viktoreznov
seribro

seribro

Üye
yaptıklarıyla bu adı haketmemişmidir sizce

----------Eklendi @ 22:56:50 ---------- Yazıldı @ 22:56:07 ----------

yani insanları katlederek

Türe

Türe

Üye
Babasi yaptiklarindan dolayi bu unvani veriyor ona :oke:

seribro

seribro

Üye
ya bu nereye gidiyor böyle yavuz karşılığı zalim mi değil mi, demek istediğim yaptıkları yüzünden zaten zalim adı yavuz olmuş zalim olmuş ne fark eder

|SEÇKiN|

|SEÇKiN|

Üye
atanız şah ismail'de sizin gibi casuslarını gönderip osmanlı yurdunu hallaç pamuğu gibi attırıp, fitne fesat kazanı gibi kaynatmağa uğraştığı için yemişti o tokatları büyük sultan Yavuz Sultan Selim han hazretlerinden...

şimdi,
konuyu ben henüz yeni gördüm.
tabii ki, söyleyecek çok şeyimiz var,
ne ki, şu an vakit darlığından çıkmak zorundayım.
bekleyin, geleceğim, bi iznillah.
değneksiz köy bulunca kendinizi sultan ilan ettiğiniz anlaşılıyor!

Ismayilov_Elcin

Ismayilov_Elcin

Üye
    Konu Sahibi
atanız şah ismail'de sizin gibi casuslarını gönderip osmanlı yurdunu hallaç pamuğu gibi attırıp, fitne fesat kazanı gibi kaynatmağa uğraştığı için yemişti o tokatları büyük sultan Yavuz Sultan Selim han hazretlerinden...

şimdi,
konuyu ben henüz yeni gördüm.
tabii ki, söyleyecek çok şeyimiz var,
ne ki, şu an vakit darlığından çıkmak zorundayım.
bekleyin, geleceğim, bi iznillah.
değneksiz köy bulunca kendinizi sultan ilan ettiğiniz anlaşılıyor!

Burada maksat kardeşlerin yanlışlarını devam etdirmek diyil hem o zaman Sefevi Osmanlı ile vuruşmak istemiyordu(yani gönülsüz vuruşuyorlardı) hem de Osmanlının topu vardı .
Kendi kardeşlerini öldüren birini nası öyüyorsunuz anlayamıyorum

|SEÇKiN|

|SEÇKiN|

Üye
kıymetli arkadaşlarım, size bir link vereceğim. Yavuz Sultan Selim han'ı buradan okuyarak tanımalısınız. bu arkadaşların iran devletinin ajanları olduğunu bilmenizi isterim. iran devleti ülkesinin önemli bir kısmını teşkil eden ve türk olan azeri kardeşlerimizi kullanarak topraklarımızın kendi inanç ve kültürüne girmesi ve bu sayede nüfuzunu burada tamamen hakim kılarak dünyanın önemli bir gücü olma politisını yüzyıllardan beri taşımaktadır. bu arkadaşlar ve bunlar gibi olan yüzlercesi gerek bu topraklarda konuşlanarak, gerekse sanal alemde binlerce islami siteye girerek iran propagandası yapmakta, bu ülkenin gençliğini, yeni nesillerini kendi tarihinden soğutup iran hayranı ve sevdalısı yapma azmiyle didinip durmaktadırlar.

şah ismail denen eski iran hükümdarının bir türk olduğu doğrudur, türkçe şiirler yazdığı da doğrudur. fakat o bu toprakların üzerinde hakim olan kültürel dokunun en büyük düşmanlarından biridir. tarih boyunca bizi biz yapan değerlerin yıpratılıp aşındırılması, yıkılıp yerine kendilerinin sakat ideolojilerinin hükümferma kılınması için çalışmışlardır. ecdadımız olan osmanlı devleti batı cenahında kahpe haçlı sürüleriyle boğuşup vatanını korumaya çalışırken bu şah ismail denen kişi arkadan osmanlının kuyusunu kazmakla meşguldu.

Yavuz Sultan Selim Han çocukluğundan itibaren irana en yakın olan illerimizden biri olan trabzon şehzadesi iken görmüş, onların ihanetinden, fitne ve fesadından kurtulmadan osmanlının rahat ve huzura kavuşamayacağını anlamış ve sekiz yıllık padişahlığında bu büyük tehlikeyi bertaraf etmeye çalışmıştır. kısacası ebedi türk yurdu olan bu vatanımızı iran olmaktan kurtarmış Allah dostu ve en muazzam Türk sultanıdır diyebileceğimiz bir insandır. bu arkadaşlar burada sizin kafalarınızı bulandırmaya, kendi tarihiniz üzerinde fitneler, fesatlar çıkararak beyin yıkama operasyonları yapmaktalar. aldanmayın, kanmayın... size verdiğim linkten gerçek Yavuz Sultan Selimi okuyacaksınız. en sahih tarihi kaynaklardan derlenerek hazırlanmış bir yazıdır.

• Beğen
Ismayilov_Elcin

Ismayilov_Elcin

Üye
    Konu Sahibi
Ben iran ajanı diyilim benim en büyük düşmanım iran(farslar) biz Güney Azerbaycan uğrunda mübarize aparırıq yazdıklarına dikkat et bir de siz forumda Şahıma hakaret ediyorsuz oluyorda şimdi biz gerçekleri yazanda mı olmuyor? Ben önceki yazımda da kardeşlik birlik işareti yermişim yazdıklarımı dikkatle oxu .bi de unutmayın ki, Şah İsmayılın da en nefret etdiği insanlar farslar idi(Şahım farslardan erken olmaz derdi) o yüzden farslardan ancak vergi memuru koyardı ve başlarınada nezaretci olarak Azerbaycan Türkü.
Az kalı bi kaç aya müstakil oluyoruz
Necesen derdimi deyem
dağ erisin daş yerisin
Vay o güne deli başla
Üstüne qardaş yerisin

Heç yana çatmasın elin
Alışsın ağzında dilin
O tereden Sultan selim
Burdan QızılBaş yerisin

Açılsın ellerin göye
Allah'da durmasın yiye
Zalım qardaş diye-diye
Diyirlensin baş yerisin

Oyan gürzüne tarixin
Çaxıl gözüne tarixin
Tüpür üzüne tarixin
Qoyma bu verdiş yerisin

----------Eklendi @ 06:30:03 ---------- Yazıldı @ 06:27:28 ----------

Beni bu bölümde açdığım diğer konulara bakda konuş

place3461

place3461

Üye
ismailin türk soyundan geldiğini biliyorum ama devlet kurduğunu filan bilmiyordum :hmmm ama yavuzun alevileri yaktırdığını ve babasını tahttan indirdiğini de biliyorum

Şah ismail iran safevi devletinin kurucusudur..

Ismayilov_Elcin

Ismayilov_Elcin

Üye
    Konu Sahibi
Şah İsmayıl Azerbaycan Sefevi devletinin kurucusudur ve o kendini Şah ilan etdikde onun elinde yalnız Azerbaycan Toprakları vardı ve o kendini (tarih boyu Azerbaycan toprağı olan)TEBRİZ'de şah ilan etmişdi.

|SEÇKiN|

|SEÇKiN|

Üye
yazdıklarına dikkat et

bak ismayilov kardeş, bu forumlarda birçok AZERBAYCAN'lı kardeşimizi tanıdım. hepsi de güzel nazik insanlardı. dost olduk hepsiyle de... hatta reel hayatta dahi AZERİ dostlarım var. fakat bu insanların hiçbiri gelip burada Türk milletinin baştacı ettiği, tarihinin en parlak ve hürmet edilen bir siması olan Yavuz sultan selime hakaret etmedi kötülemedi. olabilir ki, siz sevmeyebilirsiniz; ama biz seviyoruz güzel kardeşim, kalkıp ta irandan gelip burada benim sevdiklerime hakaret edersen o cevapları almayı da göze alacaksın demektir.

ne iştir ki, benim yurdumda AZERBAYCANLI kardeşler bu tür hakaretlerde bulunmaz da, ille de irandan gelen azeri kardeşler dil uzatır benim geçmişime laf söylerler?
lütfen nazik olun, bu ülke insanının değerlerine, hassasiyetlerine saygı gösterin ve asla dil uzatmayın kardeşim.

biliyor musunuz hatta bu irandan gelen azeri kardeşlerin bazılarının sade yavuz sultan selime değil, aynı zamanda peygamber efendimizin pak ve muazzez eşi hz. Aişe annemize, hz. ömer'e, hz. osman'a ağır ve küfre varan sözler sarfettiklerine şahit oldum.

bu millet sizi sever, baştacı eder azeri kardeşim, yalnız... onun mukaddeslerine, tarihi kahramanlarına dil uzattığında babası olsa dinlemez onu bir daha, çizer üzerini...

bilmem anlatabildim mi?!

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...