Rakamların Dili

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omayra

Üye
    Konu Sahibi
Rakamların Dili
Türkiye'de kaç okul var?
67 bin...
Kaç hastane var?
1220...
Kaç sağlık ocağı var:
6 bin 300...
Peki kaç cami var?
85 bin...
Her 60 bin kişiye 1 hastane düşerken, 350 kişiye 1 cami düşüyor.
Peki kaç kilise var?
270...
Kaç cemevi var?
100.
* * *
Türkiye'de kaç doktor var?
77 bin...
Peki kaç din görevlisi var?
90 bin...
Türkiye'de her 900 kişiye bir doktor düşerken, her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor.
Eğitim-Sen'e göre Türkiye'nin 200 bin öğretmen açığı var.
* * *
Türkiye'de kaç kütüphane var?
1435...
Almanya'da kaç kütüphane var?
11 bin...
Türkiye'nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var?
13...
Kaç kentte kuran kursu var?
81...
Bu kursların toplam sayısı kaç?
3852...
* * *
Türkiye'de 1 opera derneği var; 11 bale, 10 heykel, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.
Peki kaç tane "cami yaptırma derneği" var?
35 bin...
* * *
İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar?
783 trilyon...
Ulaştırma Bakanlığı'nın?
678 trilyon...
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın?
677 trilyon...
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın?
632 trilyon...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın?
280 trilyon...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın?
249 trilyon...
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın?
404 trilyon...
Sadece Sünnileri temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi ne kadar?
1.3 katrilyon...
8 bakanlığın bütçesi kadar...
22 üniversitenin toplam bütçesine denk...
* * *
Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesi:
1997'de 66 trilyon.
1998'de 119...
1999'da 180...
2000'de 270...
2001'de 302...
2002'de 553...
2003'te 771...
2004'te 1 katrilyon...
2005'te 1 katrilyon...
2006'da 1,3 katrilyon...
2007'de 1.7 katrilyon...

-alıntıdır-

DefectoR

Üye
başka söze gerek yok...

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Din'e verilen önemin yarısı ülke gelişimine verilseydi şimdi çok yükseklerde olurduk. Ama nerde ...

sublieutenant

sublieutenant

Üye
Din'e verilen önemin yarısı ülke gelişimine verilseydi şimdi çok yükseklerde olurduk. Ama nerde ...
bence iyi yapıyorlar....:pro: Din, müslümanlar için önemli bir kelime anlamıdır...:lol
satanistlerden ise nefret ederim...:box

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Tabii ki önemli ancak dine verilen önemi diğer aktivitelere de vermeliler. Daha bilinçli bir toplum için. Biz bu yüzden gerideyiz; gelişmişlik açısından.

mservank

mservank

Üye
eğer gerçekten ihtiyaçtan fazla şeyler yapıyorlarsa ebnce gerekesiz onun yerine gelişmeye aktarabilirlerdi 35 bim tane cami yaptırma derneğini ne yapacaklar hadi 162 200 tane yapsalardı ger ile 2 den biraz fazla düşer yani çok gerekesiz 35 bin tane

AdimHayaL

AdimHayaL

Üye
diyecek hic bir sey yok konu her seyi cok acik bir sekilde dile getirmis!!!

Teskkrler Omayra

hades33333

hades33333

Üye
Vah Türkiye'm vah... Teşekkürler omayra...

kingenes

kingenes

Üye
Yav arkadaşlar diğerlerine hadi tmm da bu ülkede öyle kolay kolay üni. açılmaz onunla kıyaslamayın...Bunun 2 nedeni var bence 1- Profesör eksikliği (yada herhangi bi yüksek rütbe) 2. ve en önemlisi YÖK..!!!

karides

Üye
Defector'un da dediği gibi başka söze gerek yok. Omayra, bilimsel verilerle tabloyu apaçık ortaya koymuş. Bu orantısızlığın sebepleri tamamen siyasidir ve ülke yöneticilerinin dinimize verdiği değerle bir ilgisi yoktur. Açıklardım ama sitede siyaset konuşmak yasak.. ;)

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
:agla

helper007

helper007

Üye
bence dine gerekli önem verilmiyor.Dine verilen önem Cami Yaptırma Derneği ile ölçülmez.
Ayrıca bu yazıyı hazırlayan kişiyi kınıyorum opera,bale gibi şeylerle Kur'an kursu sayısı kıyaslıyorlar yazık.

omayra

Üye
    Konu Sahibi
kına istediğin kadar!! Gerçekler acıdır;) Opera ve bale ile kuran kursunu bir tutmuş gibi mi algılıyorsun sen?? Sen eğer bunu anladıysan, seninle tartışmaya hiç gerek yok!! Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi var yukarıdaki rakamlarda!! Sen ne anlıyorsun bundan??

helper007

helper007

Üye
Tartışmak için söylemedim.
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi Operayla,Sinemayla,Tiyatroyla ölçülmez.
Yukarıda sanki din adına faydalı işler yapmak gelişmeyi engellemek gibi gösteriliyor.Gerçekler elbette acı.Eğer ülkenin ilerlemesi Çağdaşlaşmasını istiyorsak ki bunu istiyoruz Batı doğru bir örnek değil (Opera,Bale vs. batıdan).

Daha fazla tartışma ortamı oluşturmak istemiyorum.Herşey yukarıda açık ve net.yazıyı hazırlayanın gelişmişlik düzeyinin ne olduğunu anladığı da ne anlatılmak istediği de.

Saygılar.

omayra

Üye
    Konu Sahibi
Yazı, Can Dündar'dan alıntıdır. Tartışmaya sebep olabilecek yerleri tarafımca sansürlenmiş, tamamen rakamsal veriler bırakılmıştır. Gelişmişlik düzeyimi tartışmak elbette haddin değil.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi neyle tesbit edilir? Okulları, kütüphaneleri, okunan gazetelerin baskı sayısı ve çeşitliliği, bilimsel araştırmalara verdiği önem ve bu itibarla da üniversitelere ayrılan bütçe, kültürel faaliyetler ve bu kapsamda opera, bale, tiyatro, sinema, kitapların baskı sayısı, açılan sergiler ve çeşitliliği ve tüm bunların tüm ülkeye yaygınlaştırılması, sosyal devletin gereği olarak eğitimde fırsat eşitliği ve tam anlamıyla parasız eğitim, tam, eksiksiz ve parasız sağlık hizmeti verilmesi, hukuk devletinin gereği olarak adalete ayrılan bütçe ve bununla doğru orantılı olarak yargılamanın hızlı ve adil yapılması ile değil mi? Bunlar, gelişmişliği ölçecek ölçütlerdir. Göstergelerdir yani. Sen neyle ölçüyorsun???

İlim çinde de olsa alınmalıdır. Sırf batıdan diye sanatsal etkinlikleri almayalım o halde! Biz hala beyin göçüne verelim bilimadamlarımızı!! Üniversitelerimizin bütçesini azaltalım, bilimadamı yetiştirmeyelim, araştırma yapanların önünü tıkayalım!! Zira neme lazım, o para ile yapılacak başka şeyler bulunur elbette!! yukarıdaki verilerde yer alan yerlere ayrıldığı gibi!!

Kaldı ki, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, benim anladığım gerçek din = cami yaptırma derneği değil. Dine bu şekilde gereğinden fazla önem verildiğini iddia mi ediyorum sana göre ben? sen öyle mi algıladın?? Yukarıdaki veriler, bambaşka bir gerçeği gözler önüne döküyor! Ama anlayana;)

helper007

helper007

Üye
Bu kadar tepkiye gerek yok.
Neticede ben sadece yazının O bölümünü kastederek söyeldim.Herkes farklı bir şey çıkarabilir tabii ki.Her düşünceye sayıgılıyız.Bunlar tartışmaya açık fakat tartışılmaması gereken şeyler.Ayrıca lütfen eleştirileri yanlış anlamayalım.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.Ben de herkes gibi kendi düşündüğümün doğru olduğuna inanıyorum.Fakat bu diğer düşüncelerin yanlış olduğu anlamına gelmez.
Lütfen bunu daha fazla sürdürmeyelim.
Saygılar.iyi Günler.

omayra

Üye
    Konu Sahibi
Bu kadar tepkiye gerek yok.
Neticede ben sadece yazının O bölümünü kastederek söyeldim.Herkes farklı bir şey çıkarabilir tabii ki.Her düşünceye sayıgılıyız.Bunlar tartışmaya açık fakat tartışılmaması gereken şeyler.Ayrıca lütfen eleştirileri yanlış anlamayalım.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.Ben de herkes gibi kendi düşündüğümün doğru olduğuna inanıyorum.Fakat bu diğer düşüncelerin yanlış olduğu anlamına gelmez.
Lütfen bunu daha fazla sürdürmeyelim.
Saygılar.iyi Günler.

her düşünceye saygılı isen, kınadım, yazık gibi ifadelerden kaçınmalısın.

researcher

Üye
Bence bu rakamlar dine verilen onemi filan gostermiyor...ole olsaydı herkes dininden haberdar olurdu....ama batıl inanclar bile almıs yurumus....diyanet sadece siyatsetcilerin at kosturduu alandır....Ordaki verilere bakılırsa oransal olark en buyuk buyume yine 3 lu koalisyon doneminde olmus....Sonrakilerde geri kalmamıslar..... Giderin en buyuk sebebi personel sayısındaki fazlalık...

Diyanet isleri cumhuriyetin ilk yıllarında kuruldu....siyasi partiler kanununa gore de bu kurumun kaldırılmasını istemek bir parti icin kapatılma sebebidiri....O yuzden CHP bile kldırılmadan soz edemez.....Her gelen de personel sayısını arttırır bu kurumun.....

omayra

Üye
    Konu Sahibi
Bence bu rakamlar dine verilen onemi filan gostermiyor...ole olsaydı herkes dininden haberdar olurdu....ama batıl inanclar bile almıs yurumus....diyanet sadece siyatsetcilerin at kosturduu alandır....

Bahsettiğim de bu zaten ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt