Peygamberimizin Yasakladığı İsimler

Sponsorlu Bağlantılar

iremm

iremm

Üye
birinin 3 erkek çocuğundan birisine adını muhammed koymaza cahillik etmiş olur öylemi...??
Ve Allah; ismi muhammed, ahmet, mahmut oan kişilere azap etmez öylemi.. ? ne zaman söylemiş bunu..? ismi ahmet olmayanlara azap etmekte çekinmiyormu..? sırf ismi ahmet olduğu için(ki benim adım ahmettir) işlediği günahların hesabı sorulurken Yüce Allah bana ve benim gibi ismi ahmet vb olan kişilere torpil geçip azap ederken dahamı toleranslı davranacak.?

A.rufai de demişki oğlunun adını muhammed koyan cennetlik olur... A.rufai kim...? Allah; sırf oğlunun adını muhammed koydu diye bir kişiyi cennete alırmı.. bu nasıl kayırma ?

Muhammed isimli evlerde bereket varmış.. diğer evlerde yokmu..?? Bil Gates çok zengin mesela.. adamı adı muhammed değil.. adam müslüman bile değil.. ve tanıdığım birinin oğlunun adı muhammed.. adam sefalet içinde.. elini neye atsa kuruyor..

ibni abbas ta demişki.. kıyamette adı muhammed olanlar cennete gelsin... diğerleri..nereye gidecek...?

Kim uyduruyor bunları.. ? niye.. Yüce Allah'ın adaleti ismi sırf muhammet'tir diye o kişiyi kayıracak kadar zayıf olabilirmi.. ?

şu yukarıdaki satırları okuyupta adı ahmet olmayan, muhammed olmayan, adı kezban olan kişi islamdan soğuduğunda bu sözleri,o en başta söyleyen kişiler gerçek amaçlarına ulaşmış olur böylece...

Arkadaşlar öncelikle yazdıklarınıza dikkat edin! Alıntı yapıp ta eleştirdiğiniz sözleri hadisin en güvenilir olduğu kaynaklardan alıntı yapıldığını unutmayın...Uyduruyor veya mantıksız dediğiniz şeyler Peygamber efendimizin sözleri olabilir böyle bir hataya düşmeyin...Burada anlatılmak istenen şuna şu isim konulursa cennete gidecek şuna şu konulursa cehenneme gidecek değil!İslam dininde ismin özel bir yerinin olduğu çocuklarımıza isim verirken güzel anlamı olan dinimizce kabul görülen isimleri koymak gerektiği vurgulanmış olaylara hmn mantıksızlık gözüyle bakmayın mesela yukarda bahsedilmiş Peygamber efendimizin döneminde "putlara tapıldığı için" put isminin koyulmasını yasaklamış günümüzdede put= Sanem o dönemde uygun görmemiş ve böyle buyurmuş...Veya çocuğunun adını Ahmet koyan cennete... burada denilmek istenen Peygamber efendimizin ismini çocuğuna veren bir insanın zaten ameli temizdir mantıklı olarak düşünürsek dolaylı olarak onu ismine uygun bir şekilde yetiştirirlerse cennete girer daha doğrusu Peygamber efendimizin şefaateine nail olur Benim çok tanıdığım var adı Ahmet olupta her türlü pisliğin içinde olan onlar cennete mi gidecek sizce bu mantıklı mı sizce bu anlamda denilmiş olabilir mi??? sert eleştirmek yerine olaylara mantıklı bakalım Başka bir olay yukarda eleştirdiğiniz insanlar sahabiler onlara karşı saygısızlık yapan Peygamber efendimize karşı saygısızlık yapmış olur diye buyrolunuyor sözlerimize brz daha dikkat edelim ince eleyip sık dokuyalım :) gelişigüzel söylediğimiz sözler bizi çok kötü bir duruma sokabilir ;)

tksharmely

tksharmely

Emekli Yönetici
Dini konularda yorum yaparken dikkatli olalım. Allahû Teâla'nın isimleri bir nevi dediğiniz gibi olsa da diğerleri için aynı şeyi diyemeyeceğim. Biraz daha düşünmekte yarar var.

Bunca yıldır ilk defa gördüğüm, duyduğum bir şeyi yazmışsınız. Pek de mantıklı gelmedi.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
birinin 3 erkek çocuğundan birisine adını muhammed koymaza cahillik etmiş olur öylemi...??
Ve Allah; ismi muhammed, ahmet, mahmut oan kişilere azap etmez öylemi.. ? ne zaman söylemiş bunu..? ismi ahmet olmayanlara azap etmekte çekinmiyormu..? sırf ismi ahmet olduğu için(ki benim adım ahmettir) işlediği günahların hesabı sorulurken Yüce Allah bana ve benim gibi ismi ahmet vb olan kişilere torpil geçip azap ederken dahamı toleranslı davranacak.?

A.rufai de demişki oğlunun adını muhammed koyan cennetlik olur... A.rufai kim...? Allah; sırf oğlunun adını muhammed koydu diye bir kişiyi cennete alırmı.. bu nasıl kayırma ?

Muhammed isimli evlerde bereket varmış.. diğer evlerde yokmu..?? Bil Gates çok zengin mesela.. adamı adı muhammed değil.. adam müslüman bile değil.. ve tanıdığım birinin oğlunun adı muhammed.. adam sefalet içinde.. elini neye atsa kuruyor..

ibni abbas ta demişki.. kıyamette adı muhammed olanlar cennete gelsin... diğerleri..nereye gidecek...?

Kim uyduruyor bunları.. ? niye.. Yüce Allah'ın adaleti ismi sırf muhammet'tir diye o kişiyi kayıracak kadar zayıf olabilirmi.. ?

şu yukarıdaki satırları okuyupta adı ahmet olmayan, muhammed olmayan, adı kezban olan kişi islamdan soğuduğunda bu sözleri,o en başta söyleyen kişiler gerçek amaçlarına ulaşmış olur böylece...

:kop:
Çok güzel bir mesajdı Ahmet Bey :)
Ne denebilir ki?!..
Cehalet...

Eğitimsiz insan topluluklarının başına gelen zeki kimselerin bazı amaçlara ulaşmak için sarfettiği türlü türlü sözler bana kalırsa.

Belki de vakt-i zamanında ehemmiyetliydi. Zira bir kimse, adının böyle "mübarek" kabul edilen bir ad olması dolayısıyla suç işlerken daha temkinli olacaktı.
Bu nedenle insanların evlatlarına bu gibi isimlerin konması için bazı kimseler tarafından böyle hikayeler uyduruldu.

Ama şu anda gerçekten de insanın yüzünde yalnızca tebessüm bırakan, realiteden çok uzak birer latife gibi duruyorlar :)

ayyıldız18

ayyıldız18

Üye
teşekkürler

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici

:kop:
Çok güzel bir mesajdı Ahmet Bey :)
Ne denebilir ki?!..
Cehalet...

Eğitimsiz insan topluluklarının başına gelen zeki kimselerin bazı amaçlara ulaşmak için sarfettiği türlü türlü sözler bana kalırsa.

Belki de vakt-i zamanında ehemmiyetliydi. Zira bir kimse, adının böyle "mübarek" kabul edilen bir ad olması dolayısıyla suç işlerken daha temkinli olacaktı.
Bu nedenle insanların evlatlarına bu gibi isimlerin konması için bazı kimseler tarafından böyle hikayeler uyduruldu.

Ama şu anda gerçekten de insanın yüzünde yalnızca tebessüm bırakan, realiteden çok uzak birer latife gibi duruyorlar :)
cok güzel cvp yazmışsın kardeşim
ben bu yazının dogruluguna inamıyorum isimle ne günah nede sevap azalır veya çogalır veya öbür tarafta torpilmi geçilir hayret bişeysiniz ya
Adamın adı diyelim muhammed ama 20 adam öldürmüş öbür tarafta isimden dolayı cezasımı düşcek güldürmeyin beni ya
Nalet olsun cehalete, bilgisizlige....

burak9400

burak9400

Üye

sen felsefe mi okuyorsun ya?:kop::kop::kop:o ne güzel bir yorum.sonuna kadar sana hak veriyorum.

MUHAMMED ENES

MUHAMMED ENES

Üye
TABİKİ ŞÜPHESİZ PEYGAMBERİMİZİN SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORUZ TAZDİK EDİYORUZ AMA ÇOCUĞUN ADI MUHAMMED DİYEDE DİREK CENNETE GİTMEZ BUNUN CEZALARI VAR MESELA ÖRNEK KABİR AZABI GÜNAH İŞLEYEN HERKES KABİR AZABINDAN GÖRECEKTİR HADİSTE RİVAYET ETİĞİ MAHŞER GÜNÜ DİYOR KESİN CEZASINI ÇEKEN KULDA ZERE KADAR İMAN VARSA ALLAH TEALA ( AZZE VE CELE ) O KULUNU CENNETE ALIRSA NE GÜZEL BİŞEY ALLAH BİZEDE NASİP ETSİN AMİN

--------------- Ekleme ---------------

allah ( azee ve celle ) cümlemizden razı olsun peygamberimizin şefatına nail etsin - allah ( azee ve celle ) kalbizi sadece sevgisiyle ve muhammed ( s.a.v ) min aşkıyla donatsın şeytanın vesvesesinden uzak eylesin müşriklerden ve münafıklardan da uzak tutsun

--------------- Ekleme ---------------

arkadaşlar dinimizi bilelim derken dinsiz olmayalım lütfen dikkatli yazın rica ederim * belki sizden daha bilgili değilim ama yazayım dedim ben de * adı muhammed , ahmed , mahmud diye cennet girecektir diye diye hadislerde var olabilir ama bunun öncesinde allaha and olsun ki kabir azabı vardır * günah işlemiş kim olursa olsun kabir azabından geçecektir * cehnnemlik mi cennetlik mi olduğu kabirde beli olur ona göre mahşere kadar cennetlikse zaten kabiri gülük gülistanlık olur * cehnnemlikse azap ateşi yakar diledikçe adı ne olursa olsun farketmez kardeşlerim imanla ölen kişi adı muhammed , ahmet , mahmut , ceylan ,dilek , cemal ne olursa olsun mahşer gününde peygamberimiz ( s.a.v.) diyor ki benim ümetimden olan herkese şefaat edeceğim mesela benim adım rıdvan anlamı ne güzel cennet bekçisi benim şefaatımı yapmayacakmı öyle birşey yok * allah ( azze ve celle ) ve peygamberimiz ( s.a.v ) sevdikleri güzel isimler muhammed ,ahmed,mahmud , sa olabilir ama diğer isimleri de dışlamış veya sevmiyormuş diye bir şey yok yanılmayın lütfen

EDİT: Konu ile ilgisiz resim mesajınızdan çıkarılmıştır.

acati

acati

Üye
KEZBAN: Yalanci anlamı vardır.ve haramd isimlerdendir.

denilmiş. Bu arapçada böyledir. Farsça ve diğer dillerde bu anlama gelmmemektedir. Ayrıca "Haram" ibaresi açıkça yasaklanan (Ayet veya hadisle) şeyler için kullanılır. Bu arkadaş kezban ı tam araştırmadan haram helal demesi pek uygun olmamıştır. wesselam...

MUHAMMED ENES

MUHAMMED ENES

Üye
tamam kardeşim doğru söylüyor olabilirsin ama yazan kişi de kendi kafasından uydurmuyor ki vardır onun da bi bildiği bence kendisine söyle cevabı kendisinden al daha iyi olur çevirimiçi olduğu bir anını yakaladınmı söyle kendisine bence ve hangi kaynaklara dayanıpta söylediğinide öğren ...

EDİT: Konu ile ilgisiz resim mesajınızdan çıkarılmıştır.

serra48

serra48

Üye
paylaşım için teşekkürler

enes31200

Üye
dini isimlerin hangi amaçla veya hangı maksatka konuldugunu bılmeyen cahıller var aramızda bak kardesım oncek-lıkle sana şunu soyleyeyım bır konuyu ıyıce anlamadan bılmeden hele bu yuce dınımız hakkında kunusama o hadıslerın veya buyuk ıslam alımlerının nedemek ıstedıklerını ne kastteıklerını once gıt bır alımden sor sonra bu yorumu yap kımse hıçkımse ısmınden dolayı veya ırkından,dılınden guzellıgınden cennete veya cehenneme gıtmez onu ancak guzel ameli guturur cennete o islam alımlerının sozlerı eyer bır peygamber veya bır sahabe ısmı koyuyorsanız ... soyle dusune bılırsın kışını bır tur kıyafeti olarak duşun once o kıyefetını gıyer sonra çalışmaya başlar eyer çalışmaz tembellık ederse o kaybetmıs olur ısterse peygember efendımızın dızınden ayrılmamış olsun.. sana bır yasanmıs olay anlatayım..eskı zamanda adamın bırı hergun çocogonu sabah erkenden çobanlıga kaldırımış.bu uzun yıllar buyle devam etmış. bırgun o adamın oglu aksam içip içip zızmış ve yatmış sabahleyın o baba olunu yıne kaldırırken oglu sınırlenıp yeter ertık demış ve babasına bır sopayla iyice dövmus ve babsı oglunu alıp hemen kadıya goturmus kadı efendı ben oglumdan sıkayetçiyim demiş kadı efendı de şikayetın nedır demıs benı bu hale uglum koydu dedı babası. kadı efendı baslamıs sormaya babasına sen ogluna dını bılgıler ogrettınmı demış babası ısten fırsat bulamadıgını öğretemedıgını soylemışkadı pekı hıç guzel ahlak namaz anneye babaya saygı hıç dını bılgıler ogretmedınmı demış baba yıne uzulerek hayır demıs kadı pekı son olarak bu çocugun ısmını nıye guzel ısımler duruken örnek vermıs peygamberler evlıyalar alımlerın ısımlerı duruken nıye hıçbır anlamı olmayan bır ısmı koydun.baba e neyapalım ozamanlar moda oyleidi demiş .. kadı efendi hııım demiş şimdi anlasıldı sorun sensın demıs babasına sen ogluna oncelıkle bir islam ismi koymamışsın sonra islam ahlakıyla buyutmemişsin ve en sonuda oglun insan gıbı deyılde hayvan gıbı her sabah koyunlarla davarlarla buyutmuşsun ee oglunda bırgun sabah uyanınca senı bır davar zannedip seni iyice dövmüş ben ne yapayayim demiş kadı efendi.... işte kardeş bu anlattıgım hadıse aslında islam elımlerının nedemek ıstedıklerını açıklamıştır sanırım belkı basta bıraz kaba konustum ama kusura bakma bu yazıları okuyunca bırden sınırlendım benı soracak olursan benımde 3 gun once bır oglum oldu ve guzel ısımlere bakıyordum oyle rasladım ee işte kaderde senınlede konusmak varmış herkese sevgı ve saygılar

hayatgüzel16

Üye
ewet arkadaşım dediğin doğrudur ancak kişi ismine layık yaşarsa HZ.Muhammed(s.a.v) ona şefaatçi olacaktır...

dinccine

Üye
Ya bu isimlerde birsürü var

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
ya benim bir öğrenci var adı esef tam da bu konuyla alakalı insanlar anlamlarını bilmediği isimleri niye çocuklarına verirler anlamıyorum..tamam isimle cennete gidilmiyor ama isim insanın bir etiketidir kötü isimli bir insanı iyi düşünemiyor insan..düşünün adı asi olan bir insanı hep o ismin anlamıyla düşüneceksiniz..

betulberna

Üye
Hz muhammedin yasakladığı isimler olabilir mi? Gerçekten saçma,ahlaka aykırı isimler günah olsa anlarım ama alev gibi, kezban gibi isimlerin günah olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Dinimiz mantık dinidir diyoruz ama mantıktan çok ama çok şaşıyoruz. Ben peygamberimiz (S.A.V) in soyundan geliyorum o yüzden bir çok bilgiye vakıfımdır ama böyle birşey ilk defa duyuyorum. Şimdi bu yazıyı okuyan her müslüman bi düşünsün sizce adı geçen isimlerin günah olması MANTIK lımıdır?
oncelikle sunu DUZELTMEK isterim ISLAM DINI MANTIK DINI DEGILDIR!!! imami azam hz buyurmuslarki: EGER ISLAM DINI MANTIK DINI OLSA MESTIN USTUNU DEGIL ALTINI MESH EDERDIK"
bu sozdende anlasildigi gibi islam dini kolaylik dini olabilir AMA MANTIK DINI ASLA DEGILDIR!!! mesela gayba hepmizin IMANI VARDIR ve hz allah bizden mantik yuruterek ona inanmamizi istememis dir ona TESLIM olmamizi ayeti kerimedede buyurdugu gibi:"ya eyyuhellesine emenuu sallu aleyhi ve sellimuu teslimee" burada hz allah bize teslim olarak salat etmemizi istemis yoksa MANTIKLA degil.
peygamber efendimizin soyundan gelmek cok guzel bir nimetdir ama her seyi dogru bilmene ISARET ETMEZ!!! ilim ogrenmekle olur nesebden gelmez.
bu yaziyi yazan arkadasimizindan bence sunu ifade etmek istedigini dusunuyorum
insani ismine gore AZAB veya SEVAB almaz evet ama insan ISMININ MUSEMMASI olur yani konulan isim cocugun huy ve ahlak bakimindan etkileyebilir
mesela: kimsenin ismi KEZBAN ve bunun manasi ZIYADE YALANCI demektir. eger bir insan her zaman yalanci diye sesslenildigi zaman oyle olmasindan KORKULDUGU icin anlamsiz veya anlami sacma olan kelimeler verilmesinin HOS olmadigini VE COCUGUN AHLAKINI ETKILEDIGINI bir cok alim soylemisdir.. atalarimiz bosuna dememisler 40 kere soylenen sey basa gelir diyee.
PEYGAMBER EFENDIMIZIN COCUGUN ANNE BABA UZERINDE ISIM KOYMA HUSUSUNDA HAKKI OLDUGUNU soylemesi sahih dir ve peygamber efendimiz soylediyse bunun MANTIK tarafini degil TESLIIYYET gosterip YAPMA CABASINDA BULUNMALIYIZ...

xclark

xclark

Üye
oncelikle sunu DUZELTMEK isterim ISLAM DINI MANTIK DINI DEGILDIR!!! imami azam hz buyurmuslarki: EGER ISLAM DINI MANTIK DINI OLSA MESTIN USTUNU DEGIL ALTINI MESH EDERDIK"
bu sozdende anlasildigi gibi islam dini kolaylik dini olabilir AMA MANTIK DINI ASLA DEGILDIR!!! mesela gayba hepmizin IMANI VARDIR ve hz allah bizden mantik yuruterek ona inanmamizi istememis dir ona TESLIM olmamizi ayeti kerimedede buyurdugu gibi:"ya eyyuhellesine emenuu sallu aleyhi ve sellimuu teslimee" burada hz allah bize teslim olarak salat etmemizi istemis yoksa MANTIKLA degil.
peygamber efendimizin soyundan gelmek cok guzel bir nimetdir ama her seyi dogru bilmene ISARET ETMEZ!!! ilim ogrenmekle olur nesebden gelmez.
insani ismine gore AZAB veya SEVAB almaz evet ama insan ISMININ MUSEMMASI olur yani konulan isim cocugun huy ve ahlak bakimindan etkileyebilir
mesela: kimsenin ismi KEZBAN ve bunun manasi ZIYADE YALANCI demektir. eger bir insan her zaman yalanci diye sesslenildigi zaman oyle olmasindan KORKULDUGU icin anlamsiz veya anlami sacma olan kelimeler verilmesinin HOS olmadigini VE COCUGUN AHLAKINI ETKILEDIGINI bir cok alim soylemisdir.. atalarimiz bosuna dememisler 40 kere soylenen sey basa gelir diyee.
PEYGAMBER EFENDIMIZIN COCUGUN ANNE BABA UZERINDE ISIM KOYMA HUSUSUNDA HAKKI OLDUGUNU soylemesi sahih dir ve peygamber efendimiz soylediyse bunun MANTIK tarafini degil TESLIIYYET gosterip YAPMA CABASINDA BULUNMALIYIZ...

çok güzel cevap yazmışsın kardeşim tşrkler...

şu hadis aklıma gelince isimin ne denli önemli oldugunu unutmamaktayım...

“Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız öyle ise çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.” [Ebu Davud, Edeb, 61]

kim ahiret günü bütün alemlerin huzurunda isminin güzelligiyle çagrılmak istemezki....bütün alemlerin önünde adının ege olarak çagrılmasından mı hoşnut olur ve ya abdullah yada ibrahim diye çagrılmasından mı hoşnut olur....buda ayrı bir konu..
.

İsim deyip geçmemek gerekir. Çünkü isim olarak seçilen kelime; adı olduğu şahsa, psikolojik, sosyolojik ve daha pek çok yönlerden etki etmektedir. Bu tesir altına alış hem müspet manada hem de menfi manada olabilmektedir. Ayrıca ismin şahsiyetle bütünleşmesinin, uyumluluğunun o kişinin çevresindeki insanlara da tesiri vardır. İsmin telkin gücünü artırdığı da bir gerçektir.
Çocuğa konulacak isim, çocuğun içinde yetişeceği toplumda ve kültür çevresinde alay konusu yapılmayacak ve onu küçük düşürmeyecek isimlerden olmalıdır.

ALLAH Resulü (s.a.s) de çocuklara güzel isim konmasını tavsiye etmiştir. Çocukluğunda kendilerine güzel isim verilmemiş olan pek çok sahabenin ismini değiştirmiştir. Mesela huzuruna gelen bir sahabeye ismini sormuş, “Zahim” dediğinde bu ismi beğenmemiş, ona “Beşir” ismini vermiştir. Böylece “sıkıntı” manasına gelen bir ismi “neşeli, müjdeci” manasına gelen bir isimle değiştirmiştir.
Bir başka sahabenin ismi de “el-Âsî” idi. “isyan eden” anlamına gelen bu ismi peygamberimiz “itaat eden” anlamına gelen “Mûtî” ismiyle değiştirmiştir.[el-Edebü’l-Müfred, II, 181]

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
İslam dini mantık dini değil mi hayret ilk defa duyuyorum tam tersine akla ve mantığa en uygun din İslam'dır..

xclark

xclark

Üye
reklama girerse modlar silebilir...

ufak çaplı bir araştırma yaptımda sanırım bazı konularda yanlış düşünüyormuşuz..

İslam dini mantık dini midir?

Bu ifade iki manada kullanılmış olabilir.

Birincisi: İslam dininin hükümleri, prensipleri insan fıtratına uygun, insan aklının kabul edebileceği şekildedir. Bu tespit doğrudur. İslam’da çok az bir kısmı “taabbudî” olup teslimiyeti gerektiren prensipler dışında, bütün hükümler “makul’ul-mâna” olup akıl ve mantık açısından anlaşılabilir durumdadır.

İslam’da emir ve yasakların erginlik çağına gelmiş, aklı başında olan insanlar için söz konusu olması, aklı olmayan kimselere herhangi bir sorumluluğun yüklenmemesi de İslam’ın akla önem verdiğini, akla hitap ettiğini ve bu açıdan “bir mantık dini” olduğunu göstermektedir.

devamı :

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
bulduğun bilgiler doğrudur..

Üst Alt