Panel - 10. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu

Konu, 'İlköğretim ve Liseler' kısmında Dogus Pertez tarafından paylaşıldı. Okunma: 2435 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Panel - 10. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu

Panel - 10. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu

Panel tartışma türlerinden bir tanesidir.Toplumu ilgilendiren bir konunun dinleyiciler önünde, sohbet havası içinde, uzmanları tarafından tartışıldığı konuşmalara panel denir. Açık oturum ile panel özellikleri yönüyle birbirlerine çok benzerler. Hatta bazı kitaplarda panel ile açık oturum aynı konuşma türü olarak verilir. Arada sadece üslup farkı vardır.

Panelde amaç, bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşlerle farklı anlayışları ortaya koymaktır.

Panelde de bir başkan bulunur. Konuşmacı sayısı 3 ile 6 arasında değişebilir. Konuşmacılar, uzmanı oldukları konunun ayrı birer yönünü ele alırlar. Konuşmalar, açık oturumda olduğu gibi başkanın verdiği sıraya ve süreye göre yapılır.

Panelin sonunda, dinleyiciler panel üyelerine soru sorabilirler. Tartışma dinleyicilere de geçerse o zaman tartışma, forum şekline dönüşür.

Yazan: Dogus Pertez

Panel - 10. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu konusuna benzer içerikler

1. Haber Yazıları - 11. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu ( 8 Haziran 2011 | İlköğretim ve Liseler )

Tanımı Toplumda veya tabiatta meydana gelen çesitli olay, durum ve görünümle ilgili bilgi ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla hazırlanan yazılara da haber yazıları denir. Haber kaynakları üçe ayrılır: Resmî...
  2. Anı (Hatıra) - 11. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu ( 8 Haziran 2011 | İlköğretim ve Liseler )

Anı (Hatıra) - 11. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu Tanımı Bir yazarın içinde yaşadığı ya da tanık olduğu olayları anlattığı yazı türüne anı (hatıra) denir. Anılar genellikle hangi olaylardan yola çikilarak yazılır? Anılar genellikle...
  3. Öğretici Metinler - 11. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu ( 8 Haziran 2011 | İlköğretim ve Liseler )

Öğretici metinlerin amaçları: * Bilgi ve haber vermek * İkna etmek ve kanıları değiştirmek * Uyarmak, düşündürmek ve yönlendirmek * Bir kişiyi veya bir yeri tanıtmak Öğretici metinlerde amaç gerçeğin yeniden yorumlanması değil, olduğu gibi...
  4. Fiilde Çatı Konusu - 9. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu ( 9 Haziran 2011 | İlköğretim ve Liseler )

Fiil Çatısı Çekimli bir fiilden oluşan yüklemin nesne ve özneye göre gösterdiği durumlara çatı denir. Bundan hareketle, yüklemin isim soylu sözcüklerden oluştuğu cümlelerde çatının aranmayacağını söyleyebiliriz. Çatı; yüklemin nesne ve...
  5. İletişim Konusu - 9. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu ( 9 Haziran 2011 | İlköğretim ve Liseler )

İletişim Konusu - 9. Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Konusu Duygu, düşünce ve isteklerin yazı, konuşma ve görsel-işitsel akla gelebilecek her türlü araçla aktarılmasına iletişim denir. İletişimin kurulmasında altı temel öğe kullanılır: *...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
01 Eylül 2015 Salı - 19:08:46