Osmanlıda ilk gazeteler

Konu, 'İlköğretim ve Liseler' kısmında sekinardi tarafından paylaşıldı. Okunma: 15778 | Cevaplanma: 2

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Osmanlıda ilk gazeteler

  *TAKVİM-İ VAKAYİ:

  Sultan 2.Mahmut'un gayretleri sonucunda 11 Kasım 1831'de yayınlanmaya başlamıştır.Bu gazete haftalık yayınlanmak üzere kurulmuştur. Ayrıca ilk Türk Gazetesi olma özelliği de bulunmaktadır.

  İlk kurulan resmi gazete olması işin cabasıdır.Bir süre sonra gazeteye olan rağbet azalmıştır.Çünkü eskiden ilgi çeken haberlerin yerini sıkıcı resmi yazılar almıştır.Bu yüzden 2.Mahmut döneminde en güzel günlerini yaşamıştır.

  Bu gazete hakkındaki diğer bilgi ise; Osmanlı gibi bir çok ulusu içinde barındıran bir ülkede, o ulusları da dikkate alıp farklı dillerde nüshalar basmasıdır.Arapça, Farsça, Rumca, Ermenice ve Fransızca nüshalarının da yayınlandığı çeşitli kaynaklarda ifade edilmektedir.

  1860 yılından sonra resmi gazete statüsünde devam etmiştir...

  *CERİDE-İ HAVADİS:

  Basın tarihimizin ikini göz bebeği Ceride-i Havadis'tir.Ceride-i Havadis İngiliz tüccarlar ve muhabir William Churchill tarafından 1840'ta yayına başlamıştır..Gazetenin dizaynı, muhtevası Takvim-i Vekayi'den farklı değildir.

  Gazete 1854 Kırım Savaşı hakkında yaptığı haberler ile adından söz ettirir hale gelmiştir.Rağbet artmıştır.Çünkü Türklerin dışa açılan penceresi halini almıştır.Yayın niteliği olarak yarı resmidir.

  Gazete sahibi Churchill, mali sıkıntılar yüzünden ölüm ilanı yaynlamaya başlamıştır.Bu iş halk tarafından ilgiyle karşılanmıştır....

  *TERCÜMAN-I AHVAL:

  Diğer gazetelerden ayran özelliklerinin başında özel olması gelmektedir.Çünkü Tercüman-ı Ahval, özel teşebüsler ile kurulan ilk Türk gazetesidir.Gazete yayına 1860 yılında girmiştir ve girişiyle Churchill'in endişelnmesine sebebiyyet vermiştir.

  Gazeteyi Agâh Efendiyle Şinasi birlikte çıkarmışlardır. Agâh Efendi dünyayı gezmiş ve tanımış, cesur, bilgili, bir aydındı.

  Şinasi ise Avrupa'ya giderek Fransız kültürünü, edebiyatını ve şiirini Türk aydınına tanıtan, Batılı şiirlerin tercümesini yapan ve gazeteciliği "İş bu gazete, ahval-i dahiliye ve hariciyeden müntehap bazı havadisi ve maarif-i mütenevvia ile şair mevadd-ı nafiaya dair mebahisi neşir ve beyana vasıta olacaktır." diyerek cemiyetin tekamülüne vesile olarak gören Batıcı bir aydındır.

  Kendi gazetesinin etkileneceğini düşünen Churchill, Trcüman-ı Ahval'in karşısına Ruznâme-i Ceride-i Havâdis-i adlı gazeteyi kurarak rekabet etmiştir.

  Tercüman-ı Ahval'de sanayiye, bankacılığa, ticarete, postacılığa dair çeşitli yazılar çıkmaktaydı. Yabancı basından yapılan çevirilere de gazete de sık sık rastlanmaktadır.

  "Gazetede görülen haberler arasında, hatt-ı hümayunlar, resmi tebliğler, nizamnâmeler, vilayetlerden oraların ahvaline dair gazeteye gönderilen mektuplar, meteoroloji raporları yer almaktadır."

  Başta Agâh Efendi, Şinasi, Ahmet Vefik Paşa, Sarı Tevfik Bey, Mehmet Şerif Bey, Hasan Suphi Efendi gazetenin başlıca yazarlarıdır.

  Tercüman-ı Ahval ve Ruznâme-i Ceride-i Havadis arasında çıkan bir tartışma sonucu Tercüman-ı Ahval, 26 Aralık 1860 tarihli sayısında Ceride-i Havadis sahibinin İngiliz olduğunu ve gazetenin gelirinden başka hükümetten de nakdî yardım aldığını açıklamıştır.


  *TASVİR-İ EFKAR:

  Bu gazete İbrahim Şinasi tarafından 1862 yılında çıkarılmıştır.Amacı özgürlük fikrini yaymaktır.Avrupa basınını örnek almıştır...

  *AYİNE-İ VATAN:

  Bu gazete, 1866 yılında Eğribozlu Mehmet Arif Bey tarafından çıkarılmıştır.İlk resimli gazete olma özelliği vardır.Milli düşünceyi halka benimsetmek amacıyla çıkarılmıştır...

  *MUHBİR GAZETESİ:

  Ali Suavi tarafından 1867 yılında yayına sunulmuştur.Amacı hükümeti eleştirmektir.İnkılap fikirlerini yayan ilk gazetedir....

  *TERRAKİ GAZETESİ:

  Ali Reşit ve Filip Efendiler tarafından 1868 yılında çıkarılmıştır.Kadınlara mahsus çıkarılmıştır...

  *İBRET:

  1871 yılında İskender Efendi tarafından çıkarılmıştır...

  *VE BASIN TARİHİMİZDE GERÇEKLEŞEN İLK KAPATMA:


  Tabiki Tercüman-ı Ahval gazetesi bu ilkten de nasibini almıştır.Yaptığı yazılarda hükümeti eleştirmesi ve diğer gazete ile tartışması yüzünden Bâb-ı Âli tarafından kapatılmıştır.

  Gazete, Ziya Paşa'nın kaleme aldığı sanılan ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir yazı yüzünden Mayıs 1861'de iki hafta süreyle kapatıldı. Bu olay Türk basınında yayın durdurmanın ilk örneği oldu. 792 sayı yayımlanan Tercüman-ı Ahval 11 Mart 1866'da yayınına son verildi.

  teşekkur butonunu görün lütfen  Yazan: sekinardi
  kral sagocu bunu beğendi.
 2. teşekkürler...:bigstar:

Osmanlıda ilk gazeteler konusuna benzer içerikler

 1. İlk Osmanlı Medreseleri ( Kültür - Sanat )

  Yrd. Doç. Dr. Remzi KILIÇ* GİRİŞ: Tarihimiz boyunca devlet adamlarına yol gösteren ve devletimizin hemen her kademesinde görev yapan, itibarlı bir zümre olan bilginleri yâni ulemâyı görürüz. Bu aydın zümrenin yerini ve rolünü ortaya koyabilmek...
 2. Osmanlı Devleti İlkleri ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Osmanlı Devleti İlkleri Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi İlkleri Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi İlkleri 1. Osmanlı Devleti’nde divan örgütü ilk defa Orhan Bey zamanında kurulmuştur 2. İlk düzenli ordu teşkilatı Orhan Bey zamanında...
 3. Osmanlı Devletinin İlk Anayasası ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Osmanlı Devletinin İlk Anayasası Nedir, osmanlı ilk anayasası Osmanlı Devletinin İlk Anayasasının adı nedir İlk Osmanlı Anayasası; 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun-i Esasi (Temel Kanun) adını taşıyan bu anayasa halk iradesine...
 4. Osmanlı Devletinin İlk Başkenti ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Osmanlı Devletinin İlk Başkenti Osmanlı Devleti'nin İlk Başkenti Osmanlı İmparatorluğunun İlk Başkenti Osmanlı Devletinin İlk Başkenti Osmanlı Devletinin ilk başkenti Söğüt'dür. Orhan Bey,1326 yılında Bursa'yı, uzun süren kuşatmanın ardından,...
 5. Osmanlı Devletinin İlk Parası ( Türk ve Dünya Tarihi )

  Osmanlı Devletinin ilk parası nedir Osmanlının ilk kullandığı para Osmanlılarda ilk para Osmanlı Devleti'nde ilk kağıt para uygulaması, yani "Kaime" (Kaime-i Mutebere-i Nakdiye) 1840 yılında gerçekleşti. Devletin piyasaya sunduğu bu...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
09 Şubat 2016 Salı - 3:24:03