noktalama işaretlerinin anlamı...

Konu, 'Mizah - Eğlence - Fıkra' kısmında dreamboys69 tarafından paylaşıldı. Okunma: 106319 | Cevaplanma: 8

1. noktalama işaretlerinin anlamı...

NOKTA: tek başınadır, karizmatiktir, her cümleyi o bitirir, son söz ona aittir.

VİRGÜL: noktanın yandan yemişi, saçı uzunu, beli büküğü de diyebiliriz. Şekil itibariyle eleştiriye açıktır, cümlelerde kısa soluklar almak için kullanılır, ayrıca bir çiçek adı gibi durur.

İKİ NOKTA ÜSTÜSTE: üst üste olmaları onların kendi ahlaksızlığıdır. Alttaki noktanın problemleri bizi ilgilendirmez. Önemli olan işaretin işlevidir. Bir açıklama cümlesi için en uygun işarettir.

ÜÇ NOKTA: sıkı kankadır bu 3 ü. Ya hepsi birlikte yada asla! İki nokta yan yana nerde görülmüş? Zaten görülemez çünkü 2 nokta yan yana gelince rahat duramayıp üst üste çıkıyorlar. O yüzden en güzeli 3 nokta ). Cümlenin devamının var olduğunu anlarız. İsteğe bağlı olarak bir kaç nokta daha ekleyip halay ekibi oluşturulabilir

NOKTALI VİRGÜL: soslu makarna tamlaması gibidir. Virgül noktasızda işaretlik görevini idame edebilir ama nokta ayrı bir hava katar. Daha güçlü gösterir görsel açıdan birbirlerine yakışırlar.

SORU İŞARETİ : aynısından bitaneside karşı tarafında durursa kalp şekli çıkar, bu sizin üretkenliğinize bağlıdır. Soru cümlesi mi değil mi anlamadığımızdan(!) mütevellit sonuna bu işareti koyma gereği görmüşüzdür.

ÜNLEM: duygularımızı belirtirken kullanırız, "of be bu yazıda bitmiyo yeter artık" gibi. Sanki ünlem koymasak hangi duyguyu vurguladığımız anlaşılamayacak! Ama olsun, işaret işarettir. Hepsini koruyalım sevelim yeri gelince kullanalım.

KESME İŞARETİ: yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?

TIRNAK İŞARETİ: buda yalan! Bi bakın bakalım tırnaklarınıza " na buna benziyomu? Iıh benzemiyo dimi? Yinede faydalı bir işarettir illa tırnağa benzemek zorunda değildir. Görüntüsü adıyla tezat olsa bile

Yazan: dreamboys69
  2. KESME İŞARETİ: yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?
    koptum buna yaaa:kop:

3. Güzel, teşekkürler. :)

4. :coold:

Hepsinin tanımlaması birbirinden güzel.
    :ehe:ehe:ehe:ehe

5. Hocalar okulda bile öğretmemişti, teşekkùrler bilgiler için:kop:

6. Sper koptum ya...:kop:

7. herşeyi okulda öğrenemezsin:oke::ehe

8. tabi, dreamboys'a danış, öğretir sana herşeyi... :ehe:ehe:ehe
    çok süpermiş noktalama işaretlerinin anlamı, saol tatlım...:oke:

9. çok züper
    iki nokta üstüste ye bayıldım :ehe

noktalama işaretlerinin anlamı... konusuna benzer içerikler

1. Noktalama İşaretleri ( 10 Nisan 2010 | İlköğretim ve Liseler )

Duygu ve düşünceleri daha açık ifade etmek, cümlenin yapısını ve duraklama noktalarını belirlemek, okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmek üzere noktalama işaretleri kullanılır. Noktalama...
  2. Noktalama İşaretleri nelerdir? Noktalama işaretleri nerelerde kullanılır? ( 31 Ekim 2010 | Maxi Sözlük )

Kurduğumuz cümlelere anlam katan ve onların karışmasına engel olan noktalama işaretlerinin neler olduğunu ve anlamlarını, örnekleriyle birlikte bu yazımızda bulabilirsiniz... Noktalama İşaretleri Nelerdir, Nerede Nasıl Kullanılır ve Anlamları...
  3. Noktalama İşaretleri ve Özellikleri. ( 22 Aralık 2010 | İlköğretim ve Liseler )

nokta (.) 1. cümlenin sonuna konur. 2. kısaltmaların sonuna konur. 3. sayılardan sonra sıra bildirmek için konur. 4. bir yazının maddelerini gösteren rakam veya harflerden sonra konur. 5. tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları...
  4. 2 Sınıf Noktalama İşaretleri ( 15 Ekim 2012 | İlköğretim ve Liseler )

2 Sınıf Noktalama İşaretleri İle İlgili Test Soruları, 2 Sınıf Noktalama İşaretleri Testi; 1. "Ödevlerini yaptın mı" tümcesinin sonuna hangi noktalama işareti konulmalıdır? A) ( ! ) B) ( ? ) C) ( . ) 2....
  5. 3. Sınıf Noktalama İşaretleri ( 15 Ekim 2012 | İlköğretim ve Liseler )

3. Sınıf Noktalama İşaretleri Test Soru ve Cevapları, 3. Sınıf Noktalama İşaretleri Testi, 1. "Ödevlerini yaptın mı" tümcesinin sonuna hangi noktalama işareti konulmalıdır? A) ( ! ) B) ( ? ) C) ( . ) 2....
Yüklüyor...
01 Eylül 2015 Salı - 4:51:11