Nasıl iyi anne baba olunur?

Konu, 'Anne - Çocuk' kısmında Aksi tarafından paylaşıldı. Okunma: 4670 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Nasıl iyi anne baba olunur?

  İyi anne baba[​IMG] çocuğunun kişilik gelişimine katkıda bulunur[​IMG] kendine güven duymasını sağlar[​IMG] çocuğula eğlenmeyi ve onu dinlemeyi bilir.

  [​IMG]
  Pek çok çift için iyi anne baba olmak[​IMG] adeta bir fobidir. Bu fobinin üstesinden gelme yolu da çocuğunun üzerine titreyen[​IMG] mükemmel kişilik yaratma takıntısı ile hareket eden anne baba rolüne bürünmektir. Oysa uzmanlar[​IMG] bu modelinin doğru olmadığı konusunda birleşiyorlar.

  İyi anne baba olmak sanıldığı kadar zor değil. Sevgi duymak ve bunu çocuklarımızla paylaşmak ilk adım. Peki iyi anne babalar olmak için çocuklarımıza nasıl davranmalı[​IMG] nelere dikkat etmeliyiz[​IMG] Pudra.com araştırdı:

  Birey olarak kabul edin
  İyi anne baba olmanın ilk koşulu[​IMG] çocuğunuzu doğduğu andan itibaren bir birey olarak kabul etmektir. Dolayısıyla sizin[​IMG] onun üzerindeki isteklerinizden ziyade[​IMG] onun ne istediğine önem vermek gerekiyor. Çoğu anne baba demez mi[​IMG] “Benim yapamadıklarımı çocuğum yapsın istiyorum”…

  Bağımlılık ilişkisi yaratmayın
  İyi anne baba[​IMG] çocuğunun kişilik gelişimine katkıda bulunan[​IMG] kendine güven duymasını sağlar. Çoğu zaman karıştırılır; fakat anne babaya bağlanma ayrı[​IMG] bağımlılık ayrıdır. Aslolan birincisidir. Çocuğun yeteneklerini keşfetmek ve kendisinin keşfetmesine izin vermek[​IMG] onu baskı altına almamakla olur. Çocuk her hareketi kontrol altında tutularak değil; koşarak[​IMG] zıplayarak[​IMG] oynayarak büyümeli.

  Kafanızdaki şablona oturtmaya çalışmayın
  İyi ebeveyn[​IMG] çocuğunu seçim yapmaya yönlendiren anne babadır. Çocuğu kafanızdaki şablona oturtmaya çalışmak[​IMG] yapabileceğiniz en büyük hatadır. O sizden başka bir canlı[​IMG] başka bir birey. Özellikle ergenlik döneminde ailenin beklentisi ile çocuğun istekleri çatışacağından[​IMG] ortaya başedilmez sorunlar çıkabilir. Bu noktada çatışmak ve beklentilerinizi dayatmak yerine[​IMG] anlamaya yönelik bir sohbet ortamı yaratarak iletişim kurmanız önemlidir.

  Güven duygusu aşılayın
  Kendine güvenen bir çocuk yetiştirmenin yolu[​IMG] çocuğun başkalarına güvenmesini sağlamaktan geçer. 0-3 yaş aralığında ağlatılmayan çocukta başkalarına karşı güven duygusu gelişir. Kendine güven için çocuğun kendi cinselliğinden hoşnut olması gerekir. Cinsel kimliğin oluşması da 4 yaşında olur. Eşlerin iyi birer sevgili olarak rol model olması[​IMG] çocuğunuzun cinsel kimliğinin oluşmasına olanak yaratır.

  Yarışabilmesini sağlayın
  İyi anne baba[​IMG] çocuğunun girişimci ruhunun gelişmesine katkıda bulunur. Bu da oyuncaklarıyla[​IMG] arkadaşlarıyla[​IMG] kapalı alanda ya da doğada oynaması için imkan yaratılmasıyla olur. 6-11 yaşlarında çocuğun yarışabilmesi[​IMG] rekabet etmeyi öğrenmesi gerekir. Bunun için yaşıtlarının arasında bulunmasına fırsat vermelisiniz.

  Eğlenme zamanları yaratın

  Bir çocuk hayatı boyunca pek çok kez sınava tabi tutuluyor. Bu sınavlara önem vermeniz[​IMG] başarılı olmasını sağlamanız önemli. Ancak onun için eğlenme[​IMG] dinlenme[​IMG] yeteneklerini geliştirme alanı da yaratmanız gerekir. Elinizdeki imkanlar ölçüsünde onun yeni alanlarla tanışmasına izin verin.

  Sorgulamadan dinleyin
  Çocukla iletişim kurmak[​IMG] diğer yetişkinlerle iletişim kurmak gibidir aslında. Tıpkı yaşıtlarınız gibi onu da anlamaya çalışmak[​IMG] duygularına ayna tutmak gerekir. Bu da soru sormak[​IMG] direktif vermek[​IMG] öğüt vermek[​IMG] “ben çocukken böyle yapardım” şeklinde karşılaştırma yapmakla değil; çocuğun ne istediğini anlamaya çalışmakla olur. ​  Yazan: Aksi

Nasıl iyi anne baba olunur? konusuna benzer içerikler

 1. İyi Bir Anne-Baba Olmanın 20 Yolu... ( Konu Dışı )

  İyi Bir Anne-Baba Olmanın 20 Yolu... Evlatlarınız için iyi bir anne veya baba olmanın yolu bu 20 kuraldan geçiyor... 1- Her şeyden önce iyi anne-baba olmanın yolu ebeveynlerin işbirliği halinde ve istikrarlı davranmalarından geçer. 2- İdeal...
 2. İyi Anne Ve Baba Olmanın 20 Yolu ( Aile, Evlilik ve İlişkiler )

  İşte iyi anne ve baba olmanın 20 yolu ; 1- Her şeyden önce iyi anne-baba olmanın yolu ebeveynlerin işbirliği halinde ve istikrarlı davranmalarından geçer. 2- İdeal ebeveynlik için okumaktan ve çeşitli eğitim çalışmaları ile kendinizi...
 3. İnce Bacaklara Nasıl Sahip Olunur? ( Makyaj - Saç - Cilt Bakım )

  Her bayanın vücudunda en çok önem verdiği yeri bacaklarıdır. Daha ince ve daha hoş bacakları her kadın hayal eder. Düzgün bacaklara sahip olmanın yolları, tabii ki her zaman olduğu gibi diye ve egzersizlerden geçiyor. Eviniz de yapabileceğiniz,...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
11 Şubat 2016 Perşembe - 12:41:20